News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 24 Guests are viewing this topic.

cristi5

@nelu55 daca finantatorul proiectului ne spune ca trebuie tuneluri, discutia despre ursi e secundara

Te contactez in privat sa ne lamurim cu drumurile din zona, sa nu mai plictisim colegii.

nelu55

#50731
OK, sau,OH .

ghrt

Credeţi că asfaltarea drumului va rezista la traficul cu camioane încărcate cu produse de carieră? Chiar dacă sunt puţine.
Cont (aproape) inactiv.

TibiV

Quote from: nelu55 on December 26, 2019, 05:39:57 PM
Cit despre "URSI",sunt povesti de adormit copii.Nu am vazut nici lupi,si am batut dealurile de la Costei la Holdea,acum vreo 50 de ani in urma.Cine stie ,poate intre timp....

Daca nu ai vazut tu, categoric nu exista - nici ursi, nici lupi...
Sunt doar animale mitologice pentru cartile de povesti pentru copii. Cam ca inorogii....

PS
Cum naiba se face ca doar soferii au "intalniri de gradul trei" cu animalele astea imaginare, mai ales pe autostrazi?.....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

nelu55

Da, dar nu pe DN 68 A  , nici pe DC 100 ,nici pe dc 144.

goldorak

@nelu55:
lasand la o parte animalele .. asa bunul simt al tau ce zice : sa fie RAS un deal cat un bloc cu 50 etage pe cativa km (alternativa debleu), nu ti se pare deasemenea un pic ... "impotriva naturii"?.. (sau "noaptea mintii" cum zicea unu..)

Fred

Populatia de ursi s-a triplat, conform unor estimari, in ultimii vreo 20 de ani. Un urs circula intr-o zona cu raza de 20 km, s-au rasfirat prin tara si nu bag mana in foc pentru zona aia, dar faptul ca acum 50 de ani nu erau ursi nu spune nimic despre ce e acum. Nici pe la mine nu erau ursi multi, dar acum sunt o aparitie cotidiana.

nelu55

#50737
Bunul simt al meu,zice :ca nu comentez.  Nu sunt in masura s-o fac.

horatiu.cosma

#50738
Parcă suferim de amnezie și de "semințeală atotștiutoare tipic românească". Există un acord de mediu cu hărți, cu poze, cu grafice în care e prezentat tot ce s-a identificat în teren pe partea de faună, cu trasee de migrație, cu zone sensibile. E public, l-a căutat cineva care are "opinii"? Eu am mai zis pe thread-ul ăsta de vreo 3 ori că am văzut și o filmare în 2016 făcută de cei care au lucrat la acordul de mediu cu un urs pe lângă Coșteiu de Sus.

Dar nu, la noi în continuare funcționează doar cucismele și grindenismele că "am fost pe acolo sau am auzit de la un pădurar care a fost pe acolo că nu sunt urși".

nelu55

#50739
Ma intrebati pe mine de parca as fi:"buricul pamantului".Stiti, asta le stie pe toate.

nelu55

Horatiu Cosma,oare filmele nu se pot truca,numai asa ca sa dea bine ?

dr4qul4

Nu stiu cati dintre voi ati vazut un urs in padure! Nu ma refer la "ursii gunoieri si cersetori" din zonele turistice. Aceia nu se tem de om.
Ma refer sa vezi ursul in padure, unde nu exista drumuri si masini, si unde se duce vanatorul sa-l impuste.
Eu am vazut unul singur, in poiana Calugarita (pe traseul Valea lui Stan). Si l-am vazut vreo 5 secunde, ca el ne "mirosise" primul si a rupt-o la fuga.
Si am fost in cateva (nu foarte multe, vreo 20-30) drumetii prin zone unde era plin de indicatoare "atentie, zona frecventata de ursi", sau unde ciobanii te avertizeaza ca "au cazut niste oi intr-o rapa si e plin de ursi pe valea x).
Nu am vazut nici rasi si nici lupi, dar asta nu inseamna ca nu m-au vazut nici ele. Ci doar ca au preferat sa pastreze distanta.
Eu unul m-as mira sa nu existe ursi in zona Holdea-Margina.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

nelu55


gruiarew

Și eu am bătut dealurile alea în copilărie și sincer chiar mă bucur că n-am văzut urși. Pe lângă urși îs tot felul de alte jivine pe acolo. Știu că foarte mulți au renunțat să-și mai pună terenurile pentru că cel putin la porumb era jale, intrau mistreții și nu mai rămânea nimic. Asta când se mai cultiva ceva pe acolo, acum e pârloagă din principiu.

Mai zic o dată și pentru ultima dată, că devin repetitiv / agasant: dacă vreți să faceți / ajutați cu ceva, haideți să ne focusăm pe DN68A. Dacă se întâmplă ceva în tunel, tot DN-ul va fi folosit. Pe ideea asta s-a făcut și nodul la Holdea. Decât asfaltat un drum care a fost folosit doar pentru carieră, turnat asfalt în pădure unde nu este AM, lățit un comunal care oricum va trebui relocat, implicarea unor comune care îs deja datoare vândute de acum câteva sute de ani pentru restul de lucrări făcute prin sate, nu mai bine apăsăm pe CNAIR să reabiliteze bucata rămasă din DN68A ca să poată fi folosită de toate categoriile de autovehicule? Nu-s transportator n-am nici o legătură cu ei, dar cu ăia ce facem? La un moment dat se vor ridica restricțiile de pe LD3 și vor veni tot mai mulți pe acolo. În fond și la urma urmei ăla-i traficul ce contează nu eu sau alții ca mine ce vin o dată la două săptămâni la țară.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

luc

Tunelurile sunt necesare în primul rând din considerente tehnice (comparația cu blocul e foarte bună). Animale, care or fi, sunt beneficiarele indirecte! Văd că tot revine subiectul... și ne mai mirăm de politicieni.