News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

9 Members and 25 Guests are viewing this topic.

ilieutu

La noi se spune autostrada! Si se citeste la fel. Toti sunteti niste sfatosi.

danutzu_1069

Comentariu-chat pe waze, acum 23 min, undeva aprope de "nodul" Dobra... "Era o vuple pe drum (deocamdata vie), Felicitari pentru garduri CNAIR"...
Nu stiu daca sa rad sau sa fiu serios.....

@cristi5, pe OSM am pregatit inca de vineri modifiarile.... asteptand doar sa fie salvate.... Din pacate serverul de rutare inca nu ruteza, stiu ca are o intarziere....

dorum

bai, asta nu-i a buna cu vulpea... imi venea sa-i iau la poceala pe CNAIR cu declaratia lor ca atentie animale... chiar nu sunt gardurile inca OK???

rocklee

dupa ce am iesit de la servici la ora 18 ...a facut o plimbare dus intors ...simeria holde ....impresii...in afara de cateva ..denivelari nimic deosebit ....intrarea de la holdea spre lia ...mi sa parut un pic  cam ...soada ..... :D

la holde un tir nu a fost atent la ..limitarea de tonaj si ....a facut dreapt .... :o 8)

voicul

Nasol faza cu tiru. Inca vreo 2-3 ca asta si se demonstreaza ca de fapt nimic nu se intampla daca merg si tirurile pe sectiunea asta.

Cred ca e infricosator gandul asta pentru unii din CNAIR.

cristi5

Eu am sarit garduri de autostrada romaneasca. Daca am putut eu, poate si vulpea.

Sau intra pe la Grind :)

adrian sibiu

Cred ca priministrul Orban si ministrul Bode ar trebui să ceară public  demisia celor din compania de antiinfrastructura si tragerea la răspundere a tuturor decidentilor care timp de 4 luni au ținut închis acest lot 3.Dacă vrem ca lucrurile să înceapă să se miște în infrastructura din Romania noi toti trebuie să  cerem public demisia tuturor decidentilor din compania de antiinfrastructura.

cristi5

#50632
@danutzu_1069 multumim pentru editarea OSM!

Quote from: JohannDB on December 23, 2019, 05:07:24 PM
..... si Grind( iesirea era inchisa si statea o masina de politie).   Să tragem concluzia că ieșirea/intrarea de la Grind să fie încă închisă ?? Ce rost ar avea ??

S-a mai scris aici de multe ori. Nodul Grind nu are aviz de siguranta rutiera ca nod. Asa ca e folosit exclusiv ca punct de intoarcere. Din acest motiv nodul Holdea salveaza tot LD3. Nu au reusit sa rezolve problema birocratica de la Grind de 6 ani... Deci criminalii aveau de gand sa lase inchis tot LD3 pana vor fi gata tunelurile. Concluzia e aceeasi: vai de capul nostru.

https://www.hotnews.ro/stiri-opinii-23291628-nodul-a1-holdea-22-autostrada-salvati-societatea-civila.htm
Quote
Cum s-a ajuns de la 10 km salvați la 22? Distanța de la tuneluri până la primul nod este semnificativ mai mare decât credeam pentru că, în mod incredibil, nodul Grind nu este... nod. Nu va fi legat la DN, ci urmează să fie folosit doar ca punct de întoarcere. Începând de prin 2013, poliția rutieră refuză să dea avizul de siguranță rutieră pentru nodul Grind, pe motiv că, la închiderea barierei CF din proximitatea nodului, coada de autovehicule s-ar întinde până pe autostradă. Iată cum un funcționar din București care vrea să doarmă mai bine noaptea lasă fără acces la autostradă locuitori din Grind, Dobra, Abucea, privându-le de dezvoltarea economică adusă de accesul rapid la autostradă. Ce contează că mai avem noduri care funcționează bine în vecinătatea unei treceri la nivel (A1 Margina, A3 Iernut)? Ce contează că nodul Grind putea fi reproiectat cu eliminarea trecerii la nivel din apropiere? S-a încercat, dar erau prea multe schimbări pentru funcționarii noștri comozi, așa că, după studiul câtorva zeci (!) de variante, fiecare cu costurile ei de proiectare, s-a revenit la varianta inițială... Mă întreb câți bani publici s-au tocat în acest proces fără niciun rezultat, care a durat vreo doi ani.

dorum

#50633
Politia asta rutiera, a invatat statistica la scoala? Ahhh, scuze, e materie de facultate, nu de scoala generala :(

danutzu_1069

Notifica cineva si la Google Maps??

(la Yandex editez eu, dar mai dureaza pana se aproba)

alesd

L-am auzit azi la jurnal pe ministrul Bode spunand ca antreprenorul (Comsa) ar fi vrut sa reintre in contract dupa reziliere. E adevarat sau e o noua minciuna de la Cnair propagata la Bode?

Quest

Horatiu Simion (dir DRDP TM) despre darea in trafic a LD3 (DN cu 4 benzi de circulatie)



Danutzu, eu stiu ca Pentium10 are conexiuni la Google Maps. Poate mai sint si alti colegi.
Common sense will get you far !

Cetatean

Deva - Holdea și retur 1 ora, pe zona restricționată cam cu 100 km/h
- lotul se prezintă binișor, sincer ma așteptăm să fie mult mai rău la condus
- se vede ca unele zone lucrarile sunt finalizate de 1 an sau doi...
- pe zona Lapugiu Ohaba, unde șerpuiește, pe timp ploios, cred ca o cam stea apa, în zonele unde se schimba panta.
- in acele zone trebuiau sa fie mult mai atenți la realizarea și obținerea pantelor transversale pentru a asigura o scurgere cât mai buna a apelor.
- 4-5 hopuri simțite, cel mai tare, pe ieșire la podul peste Mureș către Ohaba
- nu as fi reziliat nici în ruptul capului, viciile de execuție ar fi apărut după prima iarna și darea in trafic fără restricție.
- legat de limitare... Cred ca vor sa ascundă ceva.
- am prins și eu un tir pe traseu

Marginea Holdea făcut rapid în regie proprie, aduse 5-6 eșaloane de la DRDP urile din tara și executata lucrarea într o saptamana.
- aflat, rigole, peticire orice, sa se meargă tipla
- toaletat vegetația pe toți cei 13-14 km
- marcaje și semnalizare
- acostament lățit și imbunatatit

Cât despre bucata lipsa... Și eu ii dau vreo 7-10 ani.
Ce știu sigur, este ca toti constructorii mari balesc la lotul asta. Vom vedea.
Un ''cadou'' frumos de sărbători...




dorum

#50638
Mie mi-e frica de o situatie care are sanse mari sa se transpuna in realitate... Masina x respecta restrictia de 60kmph pe podul peste Mures si se afla pe banda 2... masina y nu respecta restrictia si vine cu 140kmph. Va fi accident, cu urmari nasoale... pe pod!!! E prea mare diferenta intre ce poate acest drum si la ce este limitat...prea mare...

dr4qul4

Asta nu se va intampla decat daca vom avea radar. Caz in care vom avea destui care sa dea in frana sa rateze amenda.
Nici pe prima banda nu va fi mai sigur... mergi cu 100, vezi radar si calci frana pana la 50..si din spate te matura tirul care vine cu 90.
In rest, imi este greu de crezut ca vom vedea "adormiti" pe banda 2 care sa mearga 60-80.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,