News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

7 Members and 29 Guests are viewing this topic.

Europiu

Pot doar să îmi imaginez cum se vede noaptea, când îți apare ceva ce nu "vezi" în fața ochilor. Dar, Quest, credeam că e semnalizat ecoductul... Poate ar trebui o semnalizare mai clară acolo?
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

gruiarew

Ar putea lua din becurile de la Săcel, unde după capul meu au exagerat cu ele. După ce ies din tunel am fix senzația că mi-a băgat unul faza lungă în ochi.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis


Kidu

Pe langa faptul ca ne mascam incompetenta cu tot felul de cuvinte pompoase si limbaj de lemn, probabilitatile astea ne omoara pe noi ca natie...

GDPR

Toate "stirile" astea cu "ar putea", "s-ar putea", etc, sunt de fapt non-stiri si ar trebui tratate ca atare.

carutasul

până la urmă, s-a terminat repoziționarea reazemelor alea?

nrb

păi despre repoziționare cred că ar fi multe de spus, oare cum sunt poziționate reazemele la alte poduri/loturi funcționale, cât de serioasă e problema? la stabilirea suprafeței de contact/poziționare se iau în calcul suficienți coeficienți de siguranță, se supradimensionează astfel încât la finalul procesului proiectare/execuție să fie asigurat un coeficient adecvat, nu sunt de specialitate, bănuiesc ceva de genul ăsta, și posibil să fie o falsă problemă!?!

dr4qul4

Repozitionarea/inlocuirea aparatelor de reazem se face sub trafic (ai exemplu pus de mine pe pagina anterioara) sau cel mult cu opriri temporare (15 minute).
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

carutasul

Da, eu  înțeleg asta, dar având în vedere că s-a folosit ca pretext și că toți cei implicați sunt funcționari publici mie mi se pare clar că nu se va întâmpla nimic până nu se va finaliza acestă lucrare ( dacă scriau că lipsește un fir de iarbă, nu semna nimeni nimic până  nu era plantat ACEL fir) . Erau niște poze zilele trecute și din câte am înțeles nu ar trebui să dureze mult, de asta întrebam, pentru că birocratic după asta nu ar mai fi nici un impediment.

nrb

CONCLUZIE: NU au vrut nici ăia dinainte și nici ăștia de acum, sau poate cei care hotărăsc SUNT ACEIAȘI!!

voicul

Nu se stie cu cei de acum. Ei au preluat ce era si ce era zicea ca nu e conform si ca trebuie facuta munca care se face acum.
Daca nu deschid dupa ce se termina atunci putem zice ca nu vor nici astia.

Quest

elphax multumesc ptr lamuririle acordate lui Liviu M :)
Europiu, cu minim de deranj macar niste placi reflectorizante puse pe gabaritul lateral al ecoductului per sens ar trebui.
nrb bineinteles ca cei care hotarasc sint aceiasi, ministrul Bode e prea de curind venit sa treaca peste vointa CNAIR & CESTRIN.
Oricum, daca chiar deschid dar o fac dupa Craciun, ar fi o dovada de maxima inadecvare (am incercat sa ocolesc cuvintul stupizenie...), ptr c-ar fi dupa virful premergator Sarbatorilor, cind vin ai nostri din Diaspora acasa. Saptamina asta TKT is termina treaba cu repozitionarea neoprenului de reazeme la pod, asa ca normal ar fi simbata 21.12 sa dea LD3 in trafic.
Common sense will get you far !

rocklee

din ce am inteles ...aparatele de reazem sunt bune ....doar trebuie repozitionate ...si mai trebuie sudate placutele de ghidare lipsa ...atat au de facut ...si inca ceva la chestile acelea anti seismice ...la patru dintre ele ...trebuie coplectate ce aveau lipsa ... :)

pentium10

Fisura de la Holdea a fost rezolvata

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

lupualb

Acum la Realitatea Plus vorbeste ministrul transportului despre A1, Lugoj-Deva. Spune ca daca expertii isi dau acordul in aceasta saptamana, pana la Craciun se da drumul la trafic.