News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 27 Guests are viewing this topic.

cristi5

Ce titluri mai pun si astia in ziare...

S-a semnat!
S-a semnat Sibiu-Pitesti!
A semnat marele ministru!
A semnat... finantarea.
De fapt... cererea de finantare. Subsemnatul, va rog daca puteti, cand aveti timp, sa finantati. De fapt nu conteaza cand aveti timp ci cand o sa fim noi in stare aa construim.

http://m.ziare.com/stiri/ministrul-cuc-a-semnat-pentru-3-sectiuni-din-autostrada-sibiu-pitesti-care-vor-costa-peste-1-3-miliarde-de-euro-1583097

Quote
Ministerul Transporturilor a anuntat, sambata, ca a aprobat cererea de finantare pentru Autostrada Sibiu - Pitesti pentru sectiunile 1, 4 si 5, valoarea totala a proiectului fiind estimata la 1,334 miliarde euro.

Ministerul condus de Razvan Cuc a aprobat cererea de finantare pentru proiectul "Constructia autostrazii Sibiu - Pitesti Sectiunile 1, 4 si 5", depus de CNAIR in calitate de beneficiar al finantarii nerambursabile alocate in cadrul Programului Operational Infrastructura Mare 2014-2020 si a fost transmis la Comisia Europeana.

Este vorba de sectiunile Sibiu - Boita, Tigveni - Curtea de Arges si Curtea de Arges - Pitesti.

Proiectul are o lungime de 122,11 km, fiind divizat in 5 sectiuni ce traverseaza 3 judete: Sibiu, Valcea si Arges.

luc

Trebuia sa umple spațiul mediatic cu o non-știre. Asta așa, ca să nu observe lumea că nu a fost luat de doamna în plimbarea cu bicicleta...

ddfab


horatiu.cosma


ddfab

^centura Sibiu, cu creasta Fagarasului in fundal.

nrb


pasadia

La Holdea nu e asa plat in stanga / dreapta, nici in fata, in imediata apropiere.

nrb


SB10STC

Salutare,

Am si eu o curiozitate. Nu am gasit, este foarte probabil sa se mai fi discutat. Ma deplasez cu frecventa saptamanala pe A1 intre Simeria - Sibiu. Acum, ca s-a scurtat ziua, mi-am dat seama ca pe zona mediana a autostrazii intre Simeria si Orastie nu exista acele atat de utile "deflectoare de lumini" sau cum se numesc ele. Putem face ceva in vederea montarii unor astfel de elemente?

Va multumesc,
Coco

horatiu.cosma

Sesizare la DRDP Brașov&Timișoara, sau cine are în gestiune sectorul de autostradă.

adrian sibiu

Salutare tuturor astăzi am dat o fuga scurta pe lotul 1Pisi in zona Dj Talmaciu Sadu si m am deplasat pe drumul tehnologic spre Selimbar am gasit foarte multe utilaje pe drum in actiune.De asemenea am gasit si in jur de 15 -20 bascule care cara la greu piatra in amestec cu pamant galben  care este întins pe drum si este de către compactoare devenind foarte tare  pe care poti merge foarte bine .Am observat de asemenea niste săpături de a latul culoarului autostrăzii in care sa băgat piatra in amestec cu balast.Am si o intrebare ce lățime va avea culoarul autostrăzii?
Eu am dat cu pasul si au ieșit cam 85 pasi din tarus in tarus .

adrian sibiu

Poate sa mi spuna cineva de ce nu pot încărca pozele .

voicul

In general terenul expropiat este de 70 de m, deci probabil 85 de pasi  :). Atentie din gardul autostrazii pana celalalt gard, nu calea pe care merg masinile.

Vad ca merge uploader-ul. Mai incearca acum odata.

horatiu.cosma

Unde va fi săpătură e mai lat, ca să ajungă jos la cotă la lățimea autostrăzii.

adrian sibiu

Acesta este șanțul decopertat de a latul culoarului autostrăzii in care au pus piatra cu balast. (GPS) (GPS) (GPS) (GPS) (GPS) Aici erau mai multe utilaje in actiune care lucrau la legarea drumului tehnologic in zona pârâului Sărata drum care înspre Selimbar este aproape gata (GPS) (GPS) Powered by API/PUM imgur uploader