News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Focșani-Buzău și Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 6 Guests are viewing this topic.

AFC

@ionut, scrisoare asta ar trebui data catre media . Sau a fost data deja?
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

Ionut

^ Am trimis la toate contactele noastre din media. Cred ca Alex Lancuzov de la RRA a si dat pe radio de dimineata.

elphax

si sa dam cu totii share - cine nu a dat deja

florin74

#49413
A inceput plimbarea pe LD3 cu ziaristii?
Nu avem nici o sursa pe teren?  :lol:

Hai ca ne ajuta Cuc, a pus pe facebook.
https://www.facebook.com/razvancuc84/videos/1367151970117862/?t=2

Daca asta e tot ce au putut dupa 3 saptamani.....

yo2mhj

  Se umplu de penibil...si onor madam prim-ministru care se vrea prima si ultima doamna nu o sa faca nimic...cucul canta dupa versuri si muzica PSD-ista...si noi...o sa platim cu varf si indesat iar pina atunci suferim pe DN-urile de toata jena...
Ce ma supara la postarile cucului este ca nu pot comenta decat postacii de serviciu...vroiam sa ii pun imaginile cu DN 68 A asa de bine surprinse aici!

Ionut

Am dat si pentru Antena 3 un sincron pe telefon azi despre LD3. Am explicat aproape o jumatate de ora situatia. Evident, pe post nu intra atat. Dar probabil vor da ceva informatii, plus ca vor spune (cred) despre scrisoarea noastra catre Dancila si probabil ma vor da si pe voce pentru cateva secunde. Asta pentru idiotii care scriu tampenii pe forum si pe Facebook ca API vorbeste doar cu partea dreapta a presei... si alte ineptii/variatiuni pe tema asta. Au fost subiecte unde pentru Antena 1/3 am vorbit mai multe minute si m-au dat mai mult pe post decat posturi vazute "de dreapta".

Atata mizerie, minciuni si manipulare nu am mai vazut in viata mea.

davyl

^ Ionut, citesc si nu imi vine sa cred ca s-a ajuns aici! Chiar trebuie continuate aceste actiuni de presa pentru ca manipularea "de stanga" sa nu ajunga sa acopere adevarul pe care il stim cu totii aici pe forum! Mult curaj in continuare!

adiarc

Bravo..scurt si la obiect cu lucruri reale care pot fii verificate ca fiind reale de oricine are curiozitatea sa nu lase pe altcineva sa gandeasca pt el
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

GDPR

Dupa cum stiti, in data de 06 septembrie Comsa a obtinut prima hotarare de suspendare a executarii SGB (nr. 2434). In data de 16 au obtinut-o si pe a doua (nr. 2483), de data asta fiind si BCR-ul parte in proces in calitate de parat:

QuoteSolutia pe scurt: Admite cererea de chemare în judecată formulată de reclamantele TELOXIM CON SRL, înregistrată la registrul comerţului sub nr. ... , COMSA S.A.U., cu sediul social în .... prin COMSA SA BARCELONA SUCURSALA BUCUREŞTI, înregistrată la registrul comerţului sub nr. ..., ALDESA CONSTRUCCIONES SA, cu sediul în ..., prin ALDESA CONSTRUCCIONES SA MADRID SUCURSALA BUCUREŞTI, înregistrată la registrul comerţului sub nr. .... şi ARCADIS EUROMETUDES SA, înregistrată la registrul comerţului sub nr. ..., toate reclamantele cu sediile procesuale alese în ..., în contradictoriu cu pârâtele COMPANIA NAŢIONALĂ DE ADMINISTRARE A INFRASTRUCTURII RUTIERE SA, înregistrată la registrul comerţului sub nr. ... şi BCR SA cu sediul în ... . Suspendă dreptul pârâtelor de a cere plata în temeiul Scrisorilor de garanţie de bancară nr. G073083/866 şi G73085/836 din 31.08.2019, până la soluţionarea cererii de arbitrare înregistrate sub nr. 91/2018 pe rolul Curţii de Arbitraj Comercial Internaţional de pe lângă Camera de Comerţ şi Industrie a României. Cu apel în termen de 5 zile de la pronunţare.

Asteptam si cea de-a treia cu Reiffeisen-ul, termenul e azi, dar decizia inca nu s-a publicat.

florin74

#49419
http://portal.just.ro/2/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=300000000890180&id_inst=2

Avem apelul CNAIR.

Plus la procesul privind hotararile arbitrale, CNAIR a mai deschis o actiune privind taxa de timbru :)

http://portal.just.ro/2/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=200000000376660&id_inst=2

NGC

Chiar vroiam sa anunt scorul la pauza dupa un GOOOOOL de ultim moment al celor de la COMSA.

Asadar la pauza (TB) COMSA - CNAIR 3:0. Sa vedem ce scor va fi la final (CAB). :lol:

GDPR

Probleme mari, dom'le: https://www.economica.net/autostrada-lugoj-deva-ministrul-transporturilor-probleme-lotul-3_174033.html

Un singur lucru mi-a atras atentia in articol:

QuoteÎn ceea ce priveşte expertiza tehnică legată de calitatea lucrărilor pe lotul 3 Lugoj-Deva, directorul general al CNAIR, Sorin Scarlat, a menţionat că se încearcă finalizarea acesteia până la sfârşitul lunii septembrie, apreciind că specialiştii vor oferi şi soluţii de remediere a defecţiunilor constatate.

"Expertiza este în derulare. În mod cert, la finalizarea acestui raport, expertul va da nişte soluţii de remediere, va cuantifica lucrările care trebuie executate şi, implicit, vom şti de câţi bani avem nevoie pentru a pune în siguranţă această autostradă. Avem certitudinea că lucrurile sunt pe un făgaş normal şi încercăm să ne încadrăm în acest timp pentru a putea să punem în circulaţie această autostradă", a spus Scarlat.

Dar unde e expertiza aia independenta de care tot ziceau? Pe SEAP nu e nimic.  O:-)

NGC

Pai de cand se publica la CNAIR achizitiile directe imediat dupa ce le-ai finalizat? :lol:
Nu stiu inca daca e cazul, dar o sa rog vrabiutele sa afle.

yetiman

^^ Doar nu credeai ca o sa faca o licitatie pentru alegerea expertului?
Mai mult ca sigur ca a fost incredintare directa, la cine a vrut muschii lor si pe care pot sa-i controleze si sa le impuna solutii care sa le convina scopurilor politice.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

GDPR

Mai e si varianta sa nu fie nicio expertiza in lucru, ci doar putin fum.