News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Focșani-Buzău și Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

17 Members and 49 Guests are viewing this topic.

voicul

A preluat si Money pozitia API:
https://www.money.ro/ministrul-cuc-acuzat-ca-a-manipulat-cu-rigla/

Deja incep sa cred ca mai repede deschide Pizzarotti ceva decat LD3.
Trist.

yo2mhj

La EuropaFM,la stirile de la ora 17 si 18,marele cuc,a lungit termenul de dare in folosinta a LD 3...sfarsitul anului,este drept,nu a spus care an.
Sunt frustrat maxim,va urmaresc de cativa ani si va admir pentru ceea ce faceti...locuiesc in Deva si am parintii la un kilometru de nodul Grind...am asteptat darea in folosinta ca pe o gura de oxigen...dar cnair&co. sunt criminali...

Ionut

^ Am dat si eu un sincron pe telefon pentru Europa FM. Nu m-au dat si pe post? Sper ca au dat si viziunea noastra pe radio... ca am explicat acolo destul de multe.

yo2mhj

 Evident ca au pomenit si de API si de varianta ta,succint insa.

timisoreanul

Sa le dau si eu un sfat prietenesc greucenilor din CNAIR. Sa se gandeasca foarte, foarte, foarte bine inainte sa se atinga de autostrada, sa darame viaducte sau alte fapte de vitejie. E adevarat ca in principiu, daca CNAIR va pierde procesele, nu vor plati despagubirile din buzunarul lor, desi exista posibilitatea ca CNAIR-ul sa se indrepte impotriva lor, cand se va schimba conducerea. In schimb daca distrug autostrada, asta e deja fapta penala si vor plati din buzunarul lor.
Evident ca si constructorul merita criticat. Se comporta ca si Sfanta Fecioara, desi lucrarea pare ca e departe de a fi impecabila.

cristi5

#49250
^ nu stiu daca e sfanta, dar Comsa poate sta cu capul sus. A facut treaba, si-a indeplinit contractul.

Eu nu inteleg obsesia asta romaneasca cu perfectiunea. Nu construim casa visurilor noastre. Construim un drum pe care sa umblam in siguranta de la A la B.

Nu e stiinta spatiala asa cum o prezinta CNAIR cu georadare care nu-s prevazute in contract, cu super expertize pt fiecare fisura si alte aberatii. Chiar daca CNAIR incearca sa o prezinte ca un monument national, piesa de muzeu, super speciala, care trebuie examinata la microscop, autostrada e un rahat de drum mai lat si cu geometrie mai buna.

Sunt lucruri pe lumea asta care nu sunt perfecte dar au meritul ca exista si isi indeplinesc functia. Subarul meu model 2000 de exemplu. Si LD3 daca ar fi dat in trafic.

Constructorul si-a dus la bun sfarsit contractul, si a stins toate neconformitatile (afara de una care chiar nu conteaza). Nu a avut putine neconformitati pt 21 km, dar nici multe! Pentru ca a terminat treaba ok, Comsa poate sa stea cu capul sus! Sau vrei mai bine Straco, Aktor, Pizzarotti? Maltauro sau alti ratati care nici n-au apucat sa sape?? Comsa a aratat si deschidere la lucrari suplimentare, si dorinta de a termina si a da in trafic, chiar cand mai erau (si mai sunt) lucruri de rezolvat pe margini. S-a oprit o singura data: cand CNAIR a zis ca nu plateste lucrari deja facute.

CNAIR in schimb nu si-a dus si nu isi duce la bun sfarsit misunea de a pune la dispozitia romanilor sosele sigure, cat mai curand. Tot pe ultimul loc in Europa suntem la siguranta.

In schimb vor super calitate. Si pentru asta (sau sub acest pretext) tin drumul inchis 8 luni pentru un rahat de frezare, sau reziliaza la 99%. Adica isi calca in picioare misiunea. Pe banii romanilor.

esendy

chiar se poate declara public orice de la nivelul de conducere al tarii? nu exista ceva abuz de dezinformare, minciuni prin omisiune, totusi e inadmisibil sa poti sa declari public informatii false! Acestea nu sunt delcaratii politice, pt care sa zic ca politicienii au imunitate, sunt declaratii tehnice si ministrul nu actioneaza dintr-o functie politica ci dintr-una administrativa!

Va rog sa se gaseasca o varianta de atac dpdv juridic a acestor directori: de plangere penala, tragere la raspundere, abuz in serviciu, sesizare corp de control al primului ministru.

.............. nu se mai poate............ne degradam pe zi ce trece, ca oameni, ca intelect, ca normalitate!

adrian sibiu

Cristi5 ai toată susținerea mea si cred si a colegilor din Sibiu și de cu nu și a celor din toată țara asta sa incercam sa mergem mai departe in încercarea de a misca lucrurile mai mult si poate de ce nu sa se reușească deschiderea acestui lot care poate ar salva foarte multe vieți omenești.

dragoscojan

^^ Legea 115/1999 (Legea raspunderii ministeriale)
"Art. 8. -
(1) Constituie infracțiuni și se pedepsesc cu închisoare de la 2 la 12 ani următoarele fapte săvârșite de membrii Guvernului în exercițiul funcției lor:
b) prezentarea, cu rea-credință, de date inexacte Parlamentului sau Președintelui României cu privire la activitatea Guvernului sau a unui minister, pentru a ascunde săvârșirea unor fapte de natură să aducă atingere intereselor statului."

Azi in comisia din parlament as zice ca s-au prezentat destule date inexacte.

Quest

Ma uit ce șopârlițe mediatice se plaseaza in spatiul public. Auzi, Constructorul a gresit c-a facut optimizare (financiara), prin care in locul unui pasaj in albia minora a Muresului, a pus terasament in albia majora a riului, solutie sortita esecului. Dar optimizarea n-a fost prezentata in CTE si aprobata ? Hm ? N-a trecut prin Comisia Tehnico-Economica a CNAIR ? Acolo trebuia refuzata optimizarea si pastrata solutia cu pasaj din SF. Acum e tardiv de-a arata cu degetul catre Constructor.

HILL International au si ei clar partea lor de vina, jenanta prestatia lor in calitate de Consultant / Inginer. Iar cei din UIP a Companiei sint si mai vinovati ca n-au vegheat pastrarea seriozitatii celor de la HILL.

Dir Gen CNAIR Sorin Scarlat se mira la conferinta de presa de la MT, ca unul dintre jurnalisti l-a intrebat de ce prestatia HILL n-a fost controlata, raspunzindu-i acestuia tot cu o intrebare, daca trebuie pus paznic la paznic. DA TREBUIE PUS PAZNIC LA PAZNIC, ca traim la Portile Orientului, iar firme straine cu reputatie buna in Occident vin in Romania si-si scad constient stacheta de seriozitate, caci nu-i asa, stiu ca vin la granita estica a UE...
Common sense will get you far !

NGC

Quote from: TibiV on September 11, 2019, 12:01:20 PM
,,Înainte de decizia instanței, vineri, noi le-am executat garanția. Astfel, solicitarea lor rămâne fără obiect", mai spune Șerbănescu.

Si marmota ce facea?

Domnule mascarici Serbanescu, dar de asta ce mai ziceti? :lol:



pasadia

Pai nu era vorba de BCR? A fost Raiffeisen de fapt?

GDPR

#49257
Si daca solicitarea e fara obiect, de ce ati mai facut apel d-le Serbanescu? Smoke and mirrors, ai?

kitsune

#49258
Dacă nu mă înșel, poza de mai jos e de pe DN68A din 2015. Acolo se putea circula? Nu mai venea nimeni cu pixul.

Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)