Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

6 Members and 28 Guests are viewing this topic.

StefanCelMare

Pe lângă alungarea constructorilor, CNAIR acum alungă și consultanții.
Practic, nu doar pe Comsa îi înfundă aceste acuzații, dar și pe consultanți.
Toți sunt vinovați, compania nu a știut nimic, e imaculată.
O porcărie de nedescris.

perfidus

@cristi5, dar cu executare cate luni? Si cine?
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

cristi5

#49157
Nu stiu daca e penal. Codul penal a fost ameliorat. Procurorii la fel.

Ca sa explic "excavarea". Este foarte probabila. Daca ai reziliat la 99% si ai pierdut garantia (apoi o sa pierzi procese) nu poti doar sa frezezi niste asfalt, nu?

Trebuie angajata (prin licitatie!) o expertiza minutioasa, care va fi incurajata sa gaseasca ceva, de preferinta in terasament, cat de mic, dar serios.

Apoi acolo va fi o lucrare majora care sa arate la tot poporul si la patronii baron-politici ca lucrurile erau grave. Nu poate fi ceva executabil sub trafic. Deci probabil excavat terasament. Posibil si "marea repatatie" sa fie tot cu licitatie.

Singura sansa de accelerare a acestui proces este o schimbare de guvern, apoi de sef CNAIR. Cu putin noroc procesul se poate opri inainte sa intre excavatorul. Asa mai castigam cateva luni.

Poate ar trebui o sefa CNAIR, poate o doamna ar intelege mai bine ca autostrazile se fac pentru oameni, nu ca sa stea inchise pentru orgoliile unor frustrati.

GDPR

N-ai cu cine, doamnele cu oarece functii de conducere din ceneair sunt niste isterice. Compania asta trebuie desfiintata sau restructurata din temelii.
Revenind la subiect, era clar ca o sa caute nod in papura ca sa incerce sa-si justifice decizia, este operatiunea "ass covering". Nu-i intereseaza nimic altceva, asa ca din pacate o sa dureze cam mult pana se va deschide traficul.

cristi5

#49159
Dar cine zice va trebuie sa fie cineva care e acum in CNAIR? LD3 arata clar ca suntem intr-o fundatura de resursa umana.

S-ar putea sa avem noroc cu alegerile prezidentiale. Ca nu puteai deschide toti 44km deodata, trebuia lasat ceva si pt alegeri. Candidatul vine si rezolva problema, aratand ca-i pasa de oameni.

GDPR

#49160
@StefanCelMare, daca Hill a emis recomandarea de receptie si mai apoi a retras-o, merita sa dispara de pe piata. In consultanta, in afara de capacitatea profesionala, conteaza la fel de mult si probitatea morala.

@cristi5, candidatul relevant in acest caz se adreseaza mai ales romanilor "oropsiti" de multinationale, straini care sug sangele poporului si altele asemenea. E un caz perfect pentru persoana respectiva sa-si argumenteze discursul. Asa ca de data asta nu cred ca alegerile o sa conteze in ecuatia deschiderii.


voicul

Mama ce mare e Serbanescu asta: sa aiba voce mai puternica decat a cucilor?

Acum pa care sa credem ca are mai multa dreptate?
Se deschide sau nu in septembrie?

pelan87

Vai dar ce ochi de cuc, pardon, vultur! Sa vezi fisura aia in asfalt... in timp ce asfaltul de pe DN68A este impecabil, fara nicio fisura, fara probleme de planeitate, rugozitate... ce mai, DN68A, sosea model!  :headbash:

Cozak

WTF?
Rasturnare de situatie pe Lotul 3 de pe Autostrada Lugoj – Deva. CNAIR a executat garantia spaniolilor inainte ca tribunalul sa o suspende

Anunt al CNAIR in privinta Lotului 3 al Autostrazii Muzeu de pe Lugoj – Deva. CNAIR a executat garantia constructorilor, inainte de decizia instantei si sustine ca o portiune din sosea e deja avariata, desi n-a fost inca deschisa traficului.

https://www.opiniatimisoarei.ro/rasturnare-de-situatie-pe-lotul-3-de-pe-autostrada-lugoj-deva-cnair-a-executat-garantia-spaniolilor-inainte-ca-tribunalul-sa-o-suspende/11/09/2019

Nu vreau sa inserez si alte invective.

TibiV

,,Înainte de decizia instanței, vineri, noi le-am executat garanția. Astfel, solicitarea lor rămâne fără obiect", mai spune Șerbănescu.

Mama, ce logica... Ti-am luat banii, pa, ma doare-n ... de instante!
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

gruiarew

Acuma că s-a fisurat musai să vadă ce e sub. Hai băieții cu excavatorul, faceți o groapă, că așa de mult ne plac. Cu ce scoateți poate mai umpleți pe DN68A câte ceva...
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

GDPR

Tibi, chiar daca e asa cum zice Serbanescu, se poate face contestatie la executarea garantiei, iar cnair sa fie obligati sa returneze banii pana la finalizarea procedurii arbitrale.

TibiV

Exact asta ma si astept sa se intample...
Un stat nu poate functiona pe sistemul am fost mai iute de mana, ti-am tras-o...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul

Pai e miscare de PR(tzzz) a celor de CNAIR. Din vorbe si miscari fine i-au facut pe imperialistii care ne asupresc.

Ma intreb daca nu ii dau in judecata pentru acesta miscare, pentru ca mie mi se pare ceva abuziv aici.