Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 39 Guests are viewing this topic.

voicul


TibiV

Foarte buna si clara interventia lui Ionut.
Iar bunul meu prieten Sergiu Voicu a aratat cum se face jurnalism de calitate, fara idei preconcepute.
+1 ambelor personaje !
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ciprebbe

https://www.construim-romania.ro/2019/08/28/este-timpul-ca-romania-sa-nu-mai-accepte-autostrazi-de-mana-a-doua/

Hai sa inchidem si LD4....
O fi de la caldura, sau se fumeaza si pe dincolo esente tari......
Numai puf si lux e bun pt Romania.....
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

adiarc

este o veste extrem de proasta...din toate variantele tampitii si incompetenti din cnair au ales cea mai proasta varianta posibila.....in 4 ani ieseau toate bubele la suprafata si acestea ar fii fost in sarcina constructorului....de asemenea toata mizeria si taluzurile acelea jalnice puteau fii trecute in anexa la receptie si facute ulterior darii in trafic

Sper ca justitia sa fie repede readusa pe sine si infractorii din cnair,din cauza carora vom plăti multe milioane sau zeci de mil de euro sa nu mai vada lumina pt multi ani si sa ramana cu hainele de pe ei....
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

pasadia

După ASCORO și Aciliu trebuie închis, probabil și București - Pitești, centura Sibiu, București - Fundulea...

Pe bune, la București se depășește norma de pupincuriști...

horatiu.cosma

Păi nu au zis ca din 800 avem doar vreo 60 de km acceptabili? Închidem tot și mergem pe DN-uri, că alea sunt făcute în comunism după standarde intergalactice, alea sunt ok. Nu am citit de mult atâta prostie pe metru pătrat, sper că doar Baiazid a contribuit (pentru restul celor de aici de pe forum care sunt în ASCORO).

TibiV

@pasadia,
NU există normă de pupincuriști..
Este nelimitat... Câtă frunză, câtă iarbă.....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Xenos

De-aia nu vrea Baiazid autostradă pe Valea Prahovei, ca să nu fie de proastă calitate....

Ionut

Nu ca ar conta, pun asa, for the record, un comentariu scurt despre reziliere: am vorbit azi cu toata presa serioasă interesată de infrastructura: Digi24, RRA, PRO TV, Europa FM, Radio RFI, TVR. Am vorbit si cu economica.net și încă vreo 3 canale media. Probabil știrea a bubuit in toata presa, chiar dacă nu am vorbit eu direct. Multi au preluat pozitia API...

Am explicat cat am putut eu de bine și de repede.... sper ca s-a auzit clar. Vai mama noastra.

paulmare

cine e paul de pe construimromania care vrea sa inchida tot
in afara de 80 de km de autostrada ?
si pozele lui "Rufius Stefani" 😊 rocklee stie ca i le-a pus acolo ?

din pacate aici cred ca va fi urmatoarea groapa, sa arate cum face el autostrada bine, acum avea mana in gips de a facut comsa toate minunile astea

yetiman

ascoro are dreptate!
Sa nu mai acceptam asa ceva.
Sa se dea o lege prin care:

1. Nu se va mai ridica NICI O CLADIRE (indiferent ca e locuinta, birou, fabrica), care sa aiba sub 100 etaje pe sol si 30 sub sol. Atat la tara, cat si la oras, tovarasi!
2. Nu se vor mai repara, reface sau sa se construiasca cai ferate cu viteze mai mici de 500 km/h, tovarasi!
3. Toate soselele se vor reface sau construi dupa cum urmeaza:
3.1. Autostrazi - MINIM 4 benzi/sens, de 5 m latime fiecare.
3.2. Drumuri Nationale - MINIM 3 benzi/sens, de 4,5 m latime fiecare.
3.3. Drumuri judetene si comunale - MINIM 2 benzi/sens, de 4 m fiecare.
Viteza de proiectare va fi de maxim 50 km/h, asta ca sa nu mai fie accidente. Vor avea MINIM 10 straturi de asfalt, de minim 25 cm fiecare, indiferent de tipul de drum mentionat!
Se vor monta despartitori de sens, MINIM 3 randuri (2 metalice si unul din beton), cu minim  3 m inaltime (ca sa nu fie risc de orbire).

:D
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Ionut

Asa si tot for the record, nu ca ar mai conta... doar va reamintesc ca eu v-am zis ca se va rezilia inca de pe 13 august... si ulterior am repetat... dar cine sa ma asculte, cine sa reactioneze, cine cine cine...

13 aug:
Quote from: Ionut on August 13, 2019, 06:54:54 PM
Azi am dat multe interventii prin media - Digi24, Kanal D, Hotnews, Adevarul, Radio RFI, iar pentru B1 TV am dat si aseara si intru iar in seara asta la 8:20. Parca am mai vorbit si prin alte parti, dar am uitat. Probabil multe alte publicatii sau posturi TV/radio au preluat din pozitia API. Oricum, s-a auzit bine vocea API. Sper sa ajute, desi eu cred ca se va rezilia contractul. Sper sa ma insel. Acum, daca ar fi sa pariez pe ceva, pe asta as paria, pe reziliere, cu toate consecintele dezastruoase care ar urma (adio garantie, lotul va intra pe mana CNAIR, plus daune pe care le vom plati cu totii catre Comsa pentru reziliere facuta abuziv).

14 aug dupa-amiaza:
Quote from: Ionut on August 14, 2019, 04:21:21 PM
Evident ca e reglare de conturi/demonstratie de "cine e jupan aicea". Niste criminali nemernici. Nu exista epitete pentru asemenea specimene. Eu oricum raman la parere mea ca, mai ales dupa episodul de azi, contractul cu Comsa va fi reziliat.

14 aug seara dupa preluarea abuziva a nodului Ilia:
Quote from: Ionut on August 14, 2019, 07:09:40 PM
Bun. In conditiile actuale, sunt SI mai convins ca LD3 se va rezilia. Acum Comsa nu mai are cea mai importanta parghie de negociere. Asa ca exista doua variante, dupa cum ma gandesc eu:

1. accepta (aproape) ORICE le cere CNAIR (gen garantie extinsa la 10 ani)
2. se reziliaza (cu toate urmarile catastrofale care deriva din asta)


Iar noi o sa avem un lot fara garantie si o sa platim milioane despagubiri. Vom vedea. Sper sa ma insel. Si-asa o sa platim mizeria de astazi... cu varf si indesat. Noi toti o sa platim, contribuabilii. Ca nemernicii criminali din cnair si mt nu vor plati niciodata.

Quote from: Ionut on August 20, 2019, 12:34:45 PM
Este mai usor sa se rezilieze fără consultant. Baga repede o hârtie si semneaza DRDP Timișoara. Nicio problemă pentru slugile nevertebrate mutatoare de parapete (ON cand vine API în vizită, vezi iunie, și OFF cand trebuie preluat abuziv nodul Ilia).

22 aug:
Quote from: Ionut on August 22, 2019, 06:20:53 PM
Eu unul cred ca rezilierea e tot mai probabilă. Sper sa ma înșel. Oricum, eu sunt la capătul puterilor cu idioții ăștia criminali.

alin2pas

Cuc a dat două săptămâni la Comsa pentru remedierea tuturor deficiențelor. Pentru că nu au fost remediate și nu s-a putut face recepția lotului, Cuc a reziliat contractul. Aștept acum să fie utilizată aceeași măsură: să remedieze CNAIR deficiențele și să dea drumul la circulație în maxim două săptămâni, în caz contrar Cuc să demită TOATĂ CONDUCEREA CNAIR și să-și dea și el demisia (dacă nu cade tot guvernul mai repede). Oricum, oalele sparte nu le va plăti Cuc din buzunarul lui, ci le va plăti statul cu vârf și îndesat (adică noi toți).
În final, eu cred că ministrul Cuc a făcut pentru Comsa cel mai bun lucru posibil: aceștia își vor recupera toți banii cu tot cu penalități prin hotărâri judecătorești, fără să trebuiască să mai ofere garanție deloc pentru lotul 3, deși în 4 ani e foarte probabil să apară multe probleme pe care ar fi trebuit să le remedieze.

cristi5

Eu cred c-a fost invers. Cuc a vrut sa deschida, a si declarat dar CNAIR nu a vrut.

E foarte plauzibil ca Cuc sa nu aiba autoritate asupra CNAIR. In plus, face parte dintr-un guvern muribund.

gruiarew

#48884
Eu sper numai să nu-i facă o groapă la Ilia și una la Grind. Și noi să ne rupem roțile pe DN68A...

Serios acum, chiar nu se poate face nimic pentru DJ682 Birchiș - Făget? Ar fi o alternativă destul de ok pentru turisme. Nu putem afla ce are de gând CJ Timiș cu bucata lor de DJ?

@Cristi5 cineva trebuie să aibă autoritate asupra CNAIR, că doar nu-s stat în stat...
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis