Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 6 Guests are viewing this topic.

__dir

E cam de plans, incredibil! O sa platim mult si bine prostiile astora.

Livia

Așa secretomanie nu am mai întâlnit în ultima perioadă... În urmă cu puțin timp, Bogdan Cotârlici, purtător de cuvânt al CNAIR a confirmat oficial. Acum pregătesc un comunicat de presă.
https://www.ziardehunedoara.ro/breaking-news-contractul-pe-lotul-iii-al-autostrazii-lugoj-deva-fost-reziliat-negocierile-dintre-cele-doua-parti-au-esuat

ddfab

cand Ionut zicea ca este mai aproape de reziliere ca niciodata, in sinea mea, nu voiam sa cred asa ceva... dar se pare ca Romania este din ce in ce mai surprinzatoare :headbash:
incredibil ce jeguri ne conduc...

alexa_adrian2001

Dar care e logica sa ceri 10 ani garantie in loc la 4 conform contractului?
Unde in lumea asta te duci sa iti cumperi sa zic, un frigider, tu ceri garantie 4 ani, dar pe cand vrei sa il incarci in masina sa il duci acasa, te razgandesti, vrei 10!?

Kidu

#48859
Jegurile astea din CNAIR mizeaza pe impactul popular care il va avea deschiderea lotului, totul este un calcul politicianist pentru ca ei mizeaza doar pe faptul ca omul de rand nu este curios de hatisurile birocratice din spatele proiectului dar se va bucura de folosirea lotului deschis dupa o reziliere abuziva.
Multi ani vor trece pana vom repara ce au facut jegosii astia pentru ca in afaceri, indiferent de natura lor, credibilitatea se castiga greu si se pierde al naibii de usor. Nu mai vorbesc de scadenta facturilor care vor fi castigate de COMSA in instanta, asta nu ii intereseaza pentru ca o va deconta alta guvernare.
A fost ultima lor zbatere, ultimul tun inainte sa fuga ca hotii.

Cosminescu

Bun, ca astia de prin CNAIR/MT sunt niste incompetenti/etc/etc ne-am lamurit cu totii.

Acum, ca au rezilitat contractul cam care ar fi sansele sa se dea in trafic, din cauza incurcaturilor descrise in postarea API de pe FB: ecoduct neplatit, nod Holdea parte din alt contract care nu a fost inca receptionat...

TibiV

#48861
Oare de ce nu apare nici o informatie pe site-ul beneficarului, nici acum, la ora 13.48?....
http://www.cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa
Niste nemernici-ticalosi idioto-tampiti....

LE
Mishto... CxxxR NU a reziliat contractul pentru descarcarea Holdea....
Deci LD3 NU va putea fi data in folosinta fara o alta expropriere/preluare abuziva a unei lucrari terminate....

@horatiu
Curatenia in institutia implicata ar trebui facuta cu o arma automata, minimum 1200 de focuri pe minut...  >:(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ciprebbe

Stati ca bubuie mamaliga in presa si trebuie sa vina si compania cu galusca impachetata frumos...........
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Cetatean

Ma întreb. Oare le-a fost frica de recepție, pentru ca dacă se întâmplă ceva după deschidere și trebuia închisă din nou, opinia publica ii linsa?
Prin reziliere constructorul pierde banii de garanție, cred ca ii ceva suma. Plus lucrările făcute fără adiționale.
Beneficiarul pierde garanția în ani.
Ping pongul continua. Rămâne de văzut cât vom plăti și pentru eroarea asta.
Pe lângă ca am plătit 5 ani Cnair, Hill, Isc care trebuiau sa știe de toate problemele de acolo pana acum și sa intervina.
Dar cum zicea cineva, nu prea are nimeni "co!t€" sa ia o decizie, sa și-o asume, sa o susțină și mai apoi sa o plătească. Sunt curios câte rapoarte de neconformitate are Comsa...
Comisii peste comisii pentru nimic.

TibiV

Cip,

Galusca va fi impachetata frumos doar atunci cand vom avea comunicat de la DNA.
Sau de la viitorul procuror general al UE...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

georgec

Astazi era termen limita la licitatia pentru tunele de pe LD2, stim ceva?

voicul

@alexd pe ST1 si 2 din A10, guvernul 0, a facut astfel incat sa nu fie nici o problema birocratica. Adica a tras sa puna toata santierul in armonie cu legislatia (bine pe tot A10 a facut asta). Deci acolo nu isi rupe nimeni capul cum sa includa ecoducte si altele. Acolo e totul ok, pentu ca ... guvernul 0.

Aici e problema mare. Eu cred ca au mers pe reziliere pentru ca pur si simplu nu au stiut cum sa includa ecoductele prin contract. Si daca au stiut ... de ce sa isi asume pentru ce au facut altii?
Sa vedem acum cand ii dau drumul si ce justificare au pentru ca ii dau drumul.

NGC

#48867
''Proiectare si executie lucrari pentru obiectivul major de investitii Autostrada Lugoj –Deva (A1), Lot 2: km 27+620 - km 56+220 - Sectiunea E si finalizare Sectiunea D"

Quote from: NGC on July 03, 2019, 06:09:06 AM
Valoare estimata: 1.363.135.841,00 RON fara TVA

Durata contractului: "108 luni si cuprinde: 14 luni perioada de proiectare, 34 luni perioada de executie si 60 luni perioada de garantie a lucrarilor"

Fonduri: POIM

Termen depunere oferte: 28.08.2019

Nu va faceti sperante pentru astazi. Licitatia este suspendata si STRABAG a contestat pentru ca nu au raspuns la clarificari.

paulmare

porcarie
sa nu faca inca o groapa ca pe os3 acolo la izvoarele lui rocklee, scrie in evz ca e "pus asfaltul pe un strat de mal vegetal", "in exclusivitate",
in loc sa le plateasca naibii al doilea ecoduct, sa dea drumul si sa stea cu ei de gat sa rezolve anexa si fiecare tasare si fiecare ravena care va aparea in urmatorii 4 ani, vor fi o gramada din pacate

culi

 >:( Nu se poate actiona MT/CNAIR in instanta pentru ca tin autostrada inchisa cand chiar Cuc declara inainte de "inaugurare" ca se poate drumul circulatiei urmand ca neconformitatile sa fie remediate sub trafic? Exista delaratia lui Cuc ... care ori minte si e de tras la raspundere or nu minte, caz in care cei care nu dau drumul traficuui pot fi trasi la raspundere...  >:( >:( >:(