Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 41 Guests are viewing this topic.

petrarca

Ministrul Transporturilor, Răzvan Cuc, spune că nu va face compromisuri faţă de firma spaniolă care se ocupă de proiect şi a impus condiţia extinderii garanţiei, afirmând categoric: "extinderea garanţiei sau reziliere".

"Demagogia asta ieftină pe care o fac unele, că nu toate sunt aşa, unele firme, şi se ajunge chiar să fie luate în atenţie. Vreţi să vă trimi o poză de acolo să vedeţi cum arată autostrada? E normal să cerem garanţie suplimentară. Am văzut la un moment dat că a apărut o asociaţie că trebuie dată în trafic. Să vină asociaţia aia să-şi asume şi s-o dea în trafic.

https://www.puterea.ro/economie/razvan-cuc-pune-conditii-constructorului-autostrazii-lugoj-deva-extinderea-garantiei-sau-reziliere-183722.html

Lau

Da, dle Cuc, da, trebuie data in trafic! Caci nu este alternativa mai buna si mai sigura!
Iar disputele contractuale se pot rezolva "in background", fie amiabil, fie prin tribunale, fara sa suferim zilnic cei care circulam pe DN68. Bineinteles constructorul trebuie sa rezolve cumva problemele de calitate din afara carosabilului.

adrian sibiu

Multumim Rocklee pentru frumoasele poze cu ,,mizeriile"lui COMSA .Se pare cu inginerul de la HIL nu si-a facut treaba si ei au lucrat asa cum nu ar fi trebuit sa lucreze pe un tronson  de autostrada in ROMANIA.

lupualb

Cei de la Comsa nu dau nici doi bani pe statul roman, daca au asteptat cu autostrada in acest hal reprezentatii statului. Ar fi indrasnit asta in alt stat din vestul Europei? Nici macar sa decolmateze cateva santuri. Ar trebui, cei care isi bat joc de banii europeni, sa nu mai primeasca nicaieri in UE permisiunea sa lucreze folosind aceste fonduri.

alecu26

Podurile arata chiar bine. Eu am folosit intr-o discutie chiar expresia...ca atunci cand ai oaspeti....chiar daca nu stergi praful de peste tot...macar hainele murdare le pui in cosul de rufe.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Liviu M

Muncitorii de la COMSA sunt spanioli?

yetiman

 :D Intrebarea ta e serioasa sau cu iz de ironie?
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Cetatean

Nu are legătură ce nație sunt muncitorii. Nu le țin partea ăstora din companie, dar pana undeva au dreptate legat de firmele venite sa facă bani din pix. Asta este un exemplu clar.
În general firmele care au executat lucrarile sunt firme românești, poate la a treia mana, deci va dați seama ce preturi au avut de aici și calitatea lucrarilor.
Mai grav este ca mare parte din aceste lucrări au fost recepționate, cu Pv uri semnate de consultanta, Rte, constructor și mai mult ca sigur și plătite prin situațiile de lucrări înaintate de constructor.
Aici este semnul de întrebare.
Da, avem asfalt pe tot lotul. Poate constructorul nu a vrut sa semneze Pv de recepție cu obiecțiuni. Știe cineva?
Și legat de restul lucrărilor, lăsați-mă sa am îndoieli.

Liviu M

#48818
Eu stiam vorba aia cu oameni, sfintiri, locuri...
Nu le iau apararea spaniolilor, ca precis au bubele lor, da' de fiecare data m-am minunat de jegul de pe si din jurul santierelor din tara.
De-aia am fost placut surprins de cat de ingrijite par santierele UMB prin diversele poze de pe forum.

@dojaalex: dac-ar fi venit cu oamenii lor si n-ar fi angajat pe nimeni din tara, ar fi fost mai bine?

rocklee

#48819
de trei  ani ....;strig; si pun poze cu terasamentele de la ilia si grind ...dar nimeni nu ma baga in seama ...

fratilor ...de sub terasamentul comsa de la grind izvoraste apa ....si este in gura lor in poarta de la organizarea lor de santier ......
iar deasupra este un terasament ...armat de tot ...rahatul ...
ca sa nu mai curga apa de sub terasament au facut o groapa mai adanca langa ...pana trece receptia ....

la terasamentu armat de langa viaductul cf ...ilia lau reconstruit dar nu au terminat aductiunile de apa ...care spala terasamentul .....

as dori sa nu mai se faca coparati intre ..lucrarile lu COMSA si a celor de la UMB...

UMBul lea dat clasa cu terasamentul armat de la dealul SOIMUS ... >:(

rocklee

#48820
am sa pun dor doua sau trei imagini ...cu podetul de la comsa ...si terasamentul de la ilia ...
grind



apa izvotaste de langa podet ...nu din podet


solutia gasita au sapat o groapa sa traga izvorul acolo ...nu stiu cum va fi cand va fi  o ploaia zdravana

la viaductul cf ILIA  ..pe toata distanta dintre podetul metalic care sa surpat ...si viaductul cf toate scurgerile arata asa ....si nu sunt putine ...numai vrio 7-8 .... :bye: :bye:


ivladbogdan

Da, CNAIR ar fi putut gestiona problema asta mult mai bine, dand in trafic si obligandu-i cu anexa sa remedieze neconformitatile.
Da, HILL a cam dormit, intentionat sau nu.
Da, buna, rea, cum o fi, clar e mult mai sigura decat DN68A si se impune deschiderea lotului, mai ales la ce foame de km de autostrazi avem.
DAR...
Va rog sa nu ma intelegeti gresit, nu am devenit fan CNAIR peste noapte, insa din pozele lui Rocklee ne putem da seama si accepta cu totii faptul ca acest constructor si-a batut joc de noi. Cuc a exagerat, ce-i drept, insa eu i-as invita pe cei de la Comsa sa vina frumos sa vada cum arata o lucrare marca Strabag, Geiger, Porr, TS, Astaldi sau UMB.

Repet, imi mentin parerea, acest lot trebuie dat URGENT in trafic, insa acest constructor nu ar trebui sa mai castige niciun lot de acum incolo. Nici la reabilitarile de DJ nu se lucreaza in halul ala in afara partii carosabile.

carutasul

Cred că aspectul dezolant vine și de la faptul că s-au lungit atât și n-au mai întreținut unele lucrări făcute acum ani de zile...

voicul

Probabil pentru ei, acele lucrari au iesit din garantie. Totusi au inceput in 2013 ...

pbh

Ce legatura are? Daca se facea receptia anul trecut astazi ar fi aratat la fel. Concluzia este aceeasi, au lucrat prost si neigrijit,
Iar mizeria lasata in urma...si acasa cand inviti musafirii mai dai cu aspiratorul, cu atat mai mult, atunci cand vrei sa le si vinzi casa mai tunzi si iarba...