Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

7 Members and 17 Guests are viewing this topic.

luc


(GPS)



Acum 5 min, dinspre Deva, proasta semnalizarea.. Tocmai adunau balizele

Powered by API/PUM imgur uploader

Erik

Diferența dintre waze și Google Maps e de 15 minute la ora asta

rocklee

Da astăzi  am avut șansa să trec primul prin nodul ilia .
.

Dar cu un gust amar  de tot aceia ce sa intamplat. Sunt dezgustat de toate mizeriile acestea pe care le-a practicat Cnair si mt acest santaj nemernic. Marele director Cnair era prezent la acea demonstrație de forță pe care au practicat în aceste zile. Am vorbit si eu cu cineva . In loc sa le plateasca ecoductul. Leau bagat sub nas sactiunea pe care o pregatisera din 2017 .....culmea aceiasi suma care trebuie sa le fie data pe ecoduct ..
Cerând si prelungirea garantiei la 10 ani.

timisoreanul

Stiu ca toti suntem fierti de nervi, dar acum sa nu ne razbunam pe UMB, care nu are nicio vina in povestea asta. Eu personal ii felicit pentru ca au dus la bun sfarsit acest lot. Au fost multe opinii ca nu vor putea termina, avand in vedere ca au licitat cu 40% din valoarea lotului, ca nu vor gasi rezolvari la problemele tehnice, chiar si acum sunt unii care parca de abia asteapta sa cada dealul. Cred ca nimeni nu poate contesta insa ca din prima si pana in ultima zi, atunci cand li s-a permis, au lucrat cu motoarele turate la maxim, asa cum ar trebui sa faca toti constructorii.
Ii felicit si pe cei de la Comsa. Am parcurs de multe ori drumul Deva-Lugoj si stiu ca acolo nu e un relief usor. Asa ca nu a fost un lot facil de construit.
Sper sa sa gaseasca o rezolvare pentru deschiderea locului. Orgoliile, mandria rimeaza cu prostia si sunt de neacceptat la un asemenea nivel. Dar cu siguranta sunt si ei constienti ca nu ne pot lua pe toti de prosti si cu atat mai putin vreo instanta. Asa ca daca nu sunt probleme majore, nu vor putea tine mult lotul inchis.

B.Dani

@ciprebbe, sa dea Domnul sa ai gura aurita! Cu toate ca tare imi este teama ca se va intampla dupa cum spune Ionut! >:(

TS30

Quote
Autostrada de care Guvernului i-a fost rușine. Cei 22 de kilometri dintre Lugoj și Deva au fost dați în folosință fără ceremonie

Circulația rutieră pe cei 22 de kilometri ai lotului 4 de pe Autostrada Lugoj-Deva a fost deschisă, miercuri, după ce CNAIR a preluat de la constructorul spaniol al lotului 3 bucata cu bretelele de acces ale nodului Ilia. Anunțul a fost făcut de compania de autostrăzi printr-un comunicat de presă.

,,Pentru a deschide circulației cei 22 de km aferenți lotului 4, CNAIR a preluat în baza unui proces verbal de predare – primire cei 800 de m aferenți lotului 3 care fac posibilă circulația între acest sector de autostradă și rețeaua de drumuri naționale existentă.", precizează CNAIR.

Este pentru prima dată când o bucată de autostradă dată în folosință nu a fost inaugurată de guvernanți. După bâlbele din ultimele zile, niciun oficial nu a mai tăiat vreo panglică.

Lotul 4 al autostrăzii Lugoj-Deva a fost finalizat și recepționat de CNAIR încă de marți, însă nu a putut fi deschis pentru că nodul rutier care ar fi trebuit să descarce traficul se află pe lotul alăturat care nu a fost recepționat din cauza unor probleme legate de execuția lucrărilor.

În continuare, lotul 3, deși finalizat, nu va fi recepționat pentru că CNAIR acuză calitatea slabă a lucrărilor. Lotul 3, de 21 de kilometri, se întinde între Ilia şi Holdea şi a fost construit de Asocierea de firme Teloxim Con SRL, Comsa SA, Aldesa Construcciones SA şi Arcadis Eurometudes SA, care a obţinut contractul pentru derularea investiţiei, estimată iniţial la 580 de milioane de lei, fără TVA.

După ce vor fi dați în folosință și cei 21 de kilometri între Ilia și Holdea, am avea autostradă continuă de la Sibiu la Nădlac cu excepția unui sector de 9km din Lugoj-Deva- lotul 2, care abia de o lună este în relicitare.

https://www.digi24.ro/stiri/economie/transporturi/autostrada-de-care-guvernului-i-a-fost-rusine-cei-22-de-kilometri-dintre-lugoj-si-deva-au-fost-dati-in-folosinta-fara-ceremonie-1173378

voicul



Quest

Multe multumiri Cip, Rocklee & Co. sinteti eroii zilei :cheers:
Sa vedem acum Compania ca se tine de promisiune si da in trafic LD3 peste 10-14 zile.
Si mai reduce din pretentia extinderii garantiei la 10 ani (+150% fata de Contract).

Tare as fi curios la coborirea de la Ilia ce proportie de trafic prefera sa mearga mai departe catre vest pe DN7.
Waze oricum vad ca ruteaza cu intoarcere la Sacamas si DN68A.

Nu cred in cozi la iesirea Nod Ilia mai mari decit cele de pina azi la Nod Soimus, intrucit acolo e si trafic care coboara ptr Deva si Brad. Cozile la Ilia ar trebui sa fie chiar o idee mai scurte.
Common sense will get you far !

GDPR

@timisoreanul, intrebarea nu este daca se surpa ci cand va fi prima surpare. Solutia este ieftina si proasta, autostrada fiind nesigura in exploatare. Iar lipsa amortizoarelor la parapete este pur si simplu criminala. De fiecare data cand voi trece pe acolo voi zice un Doamne Ajuta.

johnc4

Am trecut pe la Șoimuș pe la 17:30 si era tot închis. Erau 2 echipaje de poliție în sens dar cred că din cauza unui eveniment rutier. Am filmarea de pe camera de bord cu toată zona.
Ii pe bune? Chiar si-au călcat mândria și deschid lotul 4?
Stiam ca ceva o sa deschidă dar acum 2 ore mi-a murit speranța când am văzut că îi tot închis.

luc

Presemnalizarea dinspre Deva în nod Șoimuș nu anunță direcția înainte pe autostrada.. Se vede ca nu erau pregătiți de deschidere :) (GPS) (GPS) (GPS) (GPS) (GPS) (GPS) Powered by API/PUM imgur uploader

Cetatean

Am fost pana la Ilia.
Din 5 masini, doua au mers spre Sacamas, 3 spre Lipova.
La Soimus erau câțiva șoferi nedumeriți.

RaduG

#48388
Felicitări membrilor forumului și API care au facut eforul să ne țină la curent. Felicitări și constructorilor pentru efort. :cheers:
Sper să se găsească soluții amiabile și pentru deschiderea lotului 3, fără rezilieri și procese. Pentru că orice costuri suplimentare sau penalități vor fi plătite tot de noi, contribuabilii.

voicul

In filmarea CNAIR se vede cum toti merg spre Sacamas.

Dupa cum ziceam anterior: fiecare cum vrea.





Powered by API/PUM imgur uploader