News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

8 Members and 46 Guests are viewing this topic.

Tavi

@ionut: Link-ul este de la mesajul care citeaza economica.net pus de @cosmin74

Ionut

Si de cand e poza aia? Din ce data? Si din ce loc?

perfidus

Da, nu avem ce comenta. Marcaje murdare de pamant, ravene in taluzuri si fisuri - de la Serbanescu. Grav de tot.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

Allex

In conditiile date localnicii din zona ar putea sa incerce un mic mars de protest, de cateva ore, gen circulat cu 15-20km/h intre Deva si giratoriul de la Holdea, pe ambele sensuri si asta intr-o zi lucratoare, mai ales la o ora de varf. Si eventual ceva imagini din drona cu DN68A sufocat de trafic si autostrada finalizata dar goala langa drum.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

paullie

#48019
^^^ Ei uite @Ionut asta ar trebui sa spui tu de când si de unde. Public. Si mai gasesti tu inca 1-2 chestii la fel

yetiman

Daca va uitati cu atentie la poza, se vede foarte clar modul de aplicare.

Se pun "semi-bilele", care au o culoare mai spre gri, iar apoi se vine cu stratul de vopsea alba, probabil reflectorizanta.
Cand a fost facuta poza, inca nu se trecuse mai departe cu vopsirea. Asta daca nu cumva poza este facuta dupa breteaua de la Holdea, unde este chiar intrerupt marcajul cu alb pentru a-l face vizibil pe cel provizoriu.

Unde se vede ca vopseau alba este aplicata ulterior? Foarte simplu. Vedeti LATIMEA benzii albe care este usor mi mica decat LATIMEA benzii cu "bile"
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

luc

Uite ce băieți buni ăștia:

"... Oricum, ei sunt oarecum într-o situaţie fericită că nu a fost începută recepţia. Altfel puteam începe recepţia şi să o suspendăm...."

Bleah, bleah, bleah...

gruiarew

@Tavi mersi, la aia mă refeream.

@Perfidus, nu ştiu că eu nu am fost, zic în funcţie de ce văd. Posibil să fie pozele vechi şi manipulare ieftină.

@Ionuţ nu mi-o lua în nume de rău, nu ţin cu unii sau cu alţii. La fosta maşină am rupt un arc între Coşava şi Coşeviţa şi cred că şi la asta urmează să mă lase amortizoarele. Eu doar p-acolo bântui, deci poate mai mult ca oricare de pe acest forum îmi doresc autostrada deschisă.

Dar din pozele ce s-au tot vehiculat pe aici + astea de acum care nu ştim cât de actuale or fi, nu pare că s-a făcut treabă ok acolo.

Ca să fii jeg cu cineva, trebuie să şi ai cu cine. Ceva e la mijloc şi cum probabil nu cunoaştem toate variabilele şi chichiţele, zic să mai avem ceva răbdare. Pe la noi pe aici cam aşa-i, stăm să vedem care-i treaba şi apoi "huoo". Că dacă pun mâna pe par, apăi nu mai pot zice după aia "scuze".
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

Tavi

@Ionut: setul de poze incepe cu rondul de la Holdea, apoi sunt cateva poze de pe LD4, unele vechi in care mistretul cu colti de argint inca rontaia din dealul cu lilieci, poze cu marele zid MD, centrala Mintia vazuta de pe pasajul Branisca (zona terminata de muuult) si in final trei poze depre care nu putem spune ca sunt de pe 3 sau 4. Pot fi la fel de bine de la lot 4.. Nu este deloc clar. Se poate trage o concluzie gresita fara precizari suplimentare clare din partea editorilor
Asa cum este acum este o prezentare total neconcludenta ... :(

voicul

Economica nu prea este relevant si in general ei sunt mai mult cu titluri pompoase - zici ca sunt ziaritsti!
Pozele din adevarul sunt vechi.
Sebanescu si cand zice adevarul minte pe undeva prin fraza. 90% din ce spune el este inventat si pe langa subiectul. Mai are si el dreptate in 10% din cazuri: adica timpul in care face pauze sau asculta intrebarile.

@Ionut ce zi grea ai chiar la tine acasa - adica pe forum, DAR nu inchide forumul.  :lol:
Sunt oameni care te sustin (pe tine si API in general).
Nervii sunt intinsi la maxim ... si e si normal la ce penibil e CNAIR :cheers:

yetiman

@gruiarew - Am stat "sa vedem care e treaba" pe ST3 - cam 7 luni...
Asa ca eu unul m-am lamurit!

In privinta CNAIR putem pune mana pe par linistiti!
Vreau sa vad si eu o poza cu dreptarul pus la "trambuline" si cu cm-ul langa sa vad clar cei 3-4 cm de care s-a mai vorbit.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

perfidus

Cam tot ce se va spune de aici incolo este inca un cutit rasucit in rana pentru multi dintre noi care stim cum a mers treaba, de la ecoducte si breteaua Holdea incoace. De Ionut ce sa mai zic. Sa se tina tare. Suntem multi cei care vor fi alături de el si orice se va decide la nivel de API, noi vom promova.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

paullie

Quote
UPDATE 19:50 Spaniolii joacă tare: refuză recepția doar pentru bretele
Bai ce vâneaza senzationalul astia de la Economica

Tavi

Stati asa! Pai cum poate sa spuna Serbanescu ca vrea receptia doar pentru bretele daca nici nu a inceput receptia? De unde stie ca sunt conforme? >:(
Ce nenorocit!

tonică

are cineva posibilitatea sa faca o filmare pe lotul lor maine? Se poate intra? Apoi un reportaj scurt si concis despre situatie dat de catre asociatie catre media. Tocmai pentru a nu se mai reintampla ST3! Chiar si cu poze la acele ravenari ori daca exista, acele mici "disfunctionalitati" si plusat pe problema cnair in legatura cu ecoductul si cu acest gen de santaj.