News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Ionut

Greu de zis o ora... sunt mari sanse sa nu se deschida deloc... deci probabil va trebui sa strici F5-ul.

ciprebbe

Sursele mele spun ca astazi nici o sansa pentru deschidere. Cred ca puteti lasa F5 ul in pace.
Acu la ora 8 sunt in CIC Soimus, se va merge la Comsa si probabil doar maine UMB.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

vasile.silion

La radio spuneau azi dimineață că recepția durează până miercuri, inclusiv. Doar apoi vom mai vedea ce și cum...
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

GDPR

Daca nu era Sfântă Mărie, dura si mai mult, mai ales la Comsa.

Ionut

Latest, pe surse: se pare ca si cei de la UMB au parte de o vizita a comisiei de receptie. Nu e clar daca se va face efectiv receptia azi si la LD4 sau maine... sau... varza totala ca de obicei. La LD3 eu unul am mari emotii, nimeni nu stie (in acest moment) daca se va semna receptia sau nu... si in ce conditii... mai vedem ce se intampla.

Quest

#47945
Latest, de acum citeva minute: Comisia de receptie e pe LD4 cu vizitarea celor mai importante puncte de interes de pe traseu. Receptia pe LD3 se va incepe dupa prinz. Ambele loturi au avut pre-receptia cu 2-3 saptamini in urma, asa incit acum se trec in revista doar punctele cu neconformitati gasite atunci la pre-receptie.

Exista o diferenta de abordare intre constructorii celor 2 loturi, in sensul in care UMB au spus mereu ca termina absolut totul (am confirmare ca ultimii lor muncitori au plecat simbata seara catre casa), pe cind Comsa face o departajare intre chestiunile care tin de siguranta circulatiei si care sint rezolvate, alte subiecte putind fi rezolvate chiar si dupa darea in trafic a lotului (receptia cu proces verbal de neconformitati).
Common sense will get you far !

Ionut

Un lucru este 100% clar: CNAIR nu ne lasa deloc sa ne plictisim. Mie unul situatia mi se pare foarte volatila si are potentialul sa se schimbe radical (in bine si in rau) in doar cateva ore. Joia trecuta la B1 TV in studio (si off the record, in discutii 1-1 cu mine) Serbanescu zicea ca azi comisia merge pe ambele loturi pentru receptie. Era fara echivoc discutia. Azi receptie/vizita pe ambele loturi. NU musai deschidere, dar comisie pentru receptie deplasata pe LD3 si LD4. Ulterior (asa cum zicea Cip mai sus), situatia parea schimbata, ca doar maine ajunge comisia la UMB. Acum se pare ca a ajuns si la UMB. :o

Nu cred ca fac dinadins... cred ca pur si simplu negocierile sunt in timp real (mai ales pe LD3 cu Comsa) si situatia se schimba foarte des (si chiar radical). Poate faptul ca ajung si la UMB tot azi (pana la urma) e o veste buna, in speranta ca s-ar fi rezolvat discutiile cu Comsa. Desi... acum nimic nu mai este clar.

In cazul in care n-aveati azi ce sa faceti... mai stati prin zona si bagati cate-un F5.

GDPR

Nu-mi dau seama ce face UMB in zona organizarii de santier, acopera zidul de sprijin cu balast / pamant? Din pozele lui @Rocklee nu se intelege prea bine:


tonică

eu as baga un strop de bere ca pariu ca aceste loturi nu vor scapa nicicum de momentul "panglica" cu tot tacamul. Ba pe langa presa si ministru ( care are mare nevoie de ceva pozitiv la ziar ) eu zic ca va fi si vasilica viorica moţ cu foarfecă-n mana. Motiv pentru care, cine vrea sa stie cand se da drumul trebe sa urmareasca programul astora ori sa aiba ceva "vrabiute" prin presa!

rocklee

Da acolo refac terasamentul acolo a fost un zid de sprijin în dreptul stației de asfalt. Din ce se vede il include in terasament.

alecu26

Probabil cineva a zis ca nu e ca in PT ul aprobat. Si atunci se face terasament. (acel zid a fost facut strict din cauza amplasarii....ciudate a statie de asfalt).
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Ionut

Continua meciurile cu Comsa. Cretinii criminali imbecili din cnair in frunte cu viermii ionita & co au revenit la butoane! YEY!

Skynick

Greu de crezut ca nu se vor receptiona.

Este momentul perfect: se taie banii de la transporturi si se vine cu cea mai mare inaugurare din ultimul timp. Deci toti cei care vor comenta ca de fapt nu exista o vointa pentru a se duce bani spre investii vor primi replica cu inaugurarea.

Prima pagina din manualul de manipulare.

wifi

^^Este normal, vezi si scurgerea de apa ce vine de sus de pe carosabil, se vede clar in poza, vezi in alte poze unde rigola de la baza debleului trebuie completata la fel ca si drumul tehnologic. A stat statia de asfalt in cale.
Nu faceti din tantar armasar. SUnt lucruri ce trebuie rezolvate la fel ca si faptul ca doar nu este prima data cand este pe santier un generator de curent. Cum vine ideea ca cu ala se va lumina... N-aveti ceva mai bun de lucru decat sa umpleti forumul cu minuni din astea?

GDPR

Chiar, cine ar lasa un generator de cateva zeci de mii de euro euro in drum, fara nicio paza? Magnetii de abia asteapta :)