News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 33 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

 :lol: :lol: :lol: Și staniolul învelea marmota în ciocolată. În ritmul ăsta s-ar face autostrăzile într-o lună, nu în ani. Mai au destulă treabă, în niciun caz 3 zile.

Io

^ Privind la filmari si la poze, (AlinC si Rocklee  :cheers:) si vazind ca dupa Podul Soimus sint la nivel imi venea sa intreb, au pus deja uzura pe sensul Ilia Deva? Ati raspuns voi. Wow!
^ Alinutzz, mai au si santurile de drenaj inspre deal, de sapat si de betonat de toata lungimea, ingropat cabluri, tasat peste, ridicat stilpi, instalat parapeti. Si mai fac ceva deasupra zidului de gabioane spre Ilia. Mai e de lucru. Dar e incintator sa vezi cit de repede se misca.
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

paulmare

:) oricum ultimul portocaliu de la umb va pleca inaintea ultimului subcontractor local de la comsa, care va fi lucrat inca mult in afara platformei autostrazii - acolo arata tare rau, ne bucuram de ld3, au si avut cretinia aia cu actele aditionale, daca le zicea cineva de la inceput ca au de facut nodul poate nu taiau atata padure si nu decopertau asa de mult, acuma oricum trebuie sa repare acolo - mai e inca mult in afara partii carosabile

se vede luminita de finish pe ambele loturi, pacat ca nu vedem macar portalele de la tuneluri in lucru

la umb, alea 3 randuri de cutii, se vede acuma ca cineva arunca cu lopata niste material cazut, ar mai trebui niste cutii ridicate, si pe lateral consolidat cumva, faceti-o acuma si nu la anul sub trafic

voicul

@alinuttt mai e si uzura pe sensul Deva - Lugoj care nu cred ca va fi pusa saptamana asta. Se tot fac lucrari pe acolo si s-ar bloca.
Poate inca 10 zile nu 15. Vedem.

Quest

Din cite stiu, UMB si-a planificat marcajul orizontal pe 10-11.08. Dar marcajul nu poate fi facut decit la 10-15 zile de la asternerea stratului de uzura, intrucit daca s-ar marca mai curind, marcajul s-ar murdari de la excesul de bitum luat de rotile vehiculelor din trafic, autocuratarea realizindu-se in luni de zile prin uzura.

Daca Rocklee spune ca azi 30.07 la orele serii deja e strat de uzura pe sensul Ilia->Deva, inseamna ca vor trage tare la ingroparea cablurilor in drumul tehnologic si terminarea lui, ptr ca sensul de A dinspre deal sa-si incheie statutul temporar de drum tehnologic, si sa se poata asterne in sfirsit uzura si pe acest sens, concomitent cu terminarea coboririi plaselor pe versant.

Totul e f f strins ca fereastra de timp disponibil de lucru, incit UMB sa se incadreze in promisiunea facuta catre Beneficiar, anume conditia ca LD4 (alaturi de LD3) sa poata fi dat in trafic in 15.08 de Sf. Maria Mare.
Le tinem pumnii.
Common sense will get you far !

mihaimai

Ma tot uit pe poza asta si mi se pare ca marcajul descarcarii este facut cu culoarea galbena. O fi bine, n-o fi bine... Cati ani poate fi numit "temporar"?


voicul

Da, este facut cu galben - in zona autostrazii.
Temporar poate fi fara numar, fara numar.

Norocul e ca presiunea va fi si mai mare odata cu cresterea traficului. Poate in vreo 5 - 7 ani ...

ghrt

Sunt frumoase pozele de la deal, dar sper ca pe viitor în loc de asemenea excavări se va solicita expres, de către beneficiar, construirea unei polate cu afectarea minimă a dealului.
Cont (aproape) inactiv.

ciprebbe

Tot cam atata era afectat dealul si cu polata care se poate face si aici la deal de acum incolo(si sub trafic :))
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

pbh

"Ma tot uit pe poza asta si mi se pare ca marcajul descarcarii este facut cu culoarea galbena. O fi bine, n-o fi bine... Cati ani poate fi numit "temporar"?"
8-10 ani varianta optimista. Sper sa aiba destula vopsea galbena! >:(

pasadia

Daca va ajuta, un mic crop făcut pe poza originala. Marcajul e făcut cu galben, într-adevăr. Acei stâlpișori nu apar iar parapeții NJ cred că ar mai trebui continuați spre bretea. Altfel îmi e frica sa nu intre vreunii pe contrasens când vor să meargă spre Deva. Mai ales noaptea.

Dar apropo de întuneric. Acolo se vad câțiva stâlpi de iluminat - au fost puși special pentru nodul provizoriu?

dan tm

Dar cind autostrada va fi continuata spre Margina, pe unde vor veni celelalte bretele?

horatiu.cosma

Nu vor mai exista alte bretele.

voicul

Pai acum este nod complet si dupa va ramane pe sfert, deci, ca orice nod de A, trebuie luminat.

Sa vedem intretinerea CNAIR: panta + un mic S + gheata ...

cristi5

#47639
@dan tm, nodul este "iesire permanenta, intrare temporara". Cauta cuvintele astea pe forum (si "sfert de nod") si vei gasi explicatii. Iesirea va fi numai dinspre Deva, in caz de urgenta in tuneluri. Deocamdata continuarea este "care tuneluri?"

Zilele astea vor fi de ceas aniversar si povesti/corespondente de pe front, iar descarcarea (cum i-am zis atunci nodului, in termeni tehnici) Holdea fiind initiativa noastra, merita povestita cu lux de amanunte.