News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 12 Guests are viewing this topic.

danutzu_1069

Eu zic ca se considera ca utilajele au si deserventi...
Uzual, muncitori nu este tot una cu deservent utilaj

paulmare

o fi intrebat si ei cati sunt, la umb de exemplu erau doar paznicii de la parcul de utilaje si cainii - nu si-au pus ei asa probleme grele - daca o roaba=1 foreza = 1 utilaj, ei venisera sa "lucreze pentru binele romanilor", care o fi find si acela

Ionut

@Gruia, da, stai chill, o sa ii dea și drumul. Nu mai e povestea cu regulamentul de recepție și presiunea e f mare sa avem autostrăzi. Nu cred ca sunt atat de idioți încât să facă un nou caz A10.

RaduLuc

Eu spun ca este ok 135 utilaje si 89 muncitori, nu este specificat ca la lotul 2 de la Aktor ca sunt cu tot cu operatori. La UMB este oricum altceva, mobilizarea este mai mare, volumul de lucrari este si el altul, oricum in 1 km nu cred sa fie chiar numarul declarat dar este oricum mare. Productivitatea la dealul de la Soimus oricum este alta nu se compara cu ce se poate realiza la o autostrada normala si aici va conta mai mult organizarea dacat mobilizarea, la un moment dat daca sunt prea multi s-ar putea sa se incurce reciproc.....

horatiu.cosma

Pai se poate observa si in filmari ca destui stau cu mainile in buzunar ca pur si simplu nu au ce face. Nu e neaparat eficient, dar macar e spectaculos si e exact ce ii trebuie lui Cuc ca sa isi justifice poezia.

Dragos_Damian

Intr-adevar organziarea e uneori slaba si ne gandita pe lotul UMB degeaba au forta de munca daca nu se organizeaza cum trebuie si se incurcasa nu mai vorbim de riscurile la care sunt expusi muncitori de la terasamente cu excavatorele excavand deasupra lor.

adiarc

se pare ca avem ceva vesti bune.

Ramane sa le confirme si NGC

http://www.turnulsfatului.ro/2019/03/25/autostrada-sibiu-pitesti-primul-constructor-sibienii-de-la-constructii-sa-au-renuntat-la-contestatie/

intre timp impuscatii de la Sc Constructii Srl au primit notificare de reziliere de la Primaria Sibiu pt reabilitarea Stadionului Municipal Sibiu ( reabilitare ,nu constructie de la zero ),dupa ce nu au reusit sa se incadreze in 2 extensii de timp si o vroiau si pe a treia
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

realfanady

#45682

Quest

Cum se realizeaza aceste grafice de stadii ale loturilor de A ? Care sint datele din spatele acestor procente ?
Intreb ptr ca in cazul UMB senzatia mea e ca procentajul e prea mare, incat nu reflecta volumul de munca care mai trebuie depus la Lilieci, si care ii va impinge cu finalizarea lotului catre jumatatea lui 2020.

Dpdv al nr de km care mai trebuie rezolvati Dealul Liliecilor (1,2 km) reprezinta doar 6% din lungimea totala a lotului (22,14 km), dar efortul de lucrari eu cred ca e sensibil peste aceasta cifra. Nu ma hazardez la certitudini, intreb. Multumesc.
Common sense will get you far !

yetiman

Datele sunt cele publicate de CNAIR. De unde le scot, doar ei stiu...  :D
Nu cred ca e cineva pe forum care sa-ti poata raspunde la intrebare, cel mult presupuneri.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

cristi5

As crede ca sunt date raportate de consultant catre beneficiar. Ne pot spune profesionistii, dar eu nu vad cum ar avea CNAIR alta metoda de calcul, sau acces detaliat la date din santier altfel decat via consultant/inginer.


RaduLuc

Datele din tabel sunt clar raportate de catre Consultant, si se raporteaza la valoarea de contract, nu se raporteaza la volumul lucrarilor ramase de executat. Daca de exemplu la dealul Soimus in oferta UMB lucrarile reprezentau 5-7% din valoare, atunci de aici vine procentul si restul de executat.

vladioan_bv

Salutare, nicio filmare noua de la deal? (soimus)

horatiu.cosma

De la ultima filmare de acum 7 zile (între care 4 de vacanță UMB) chiar e nevoie de o nouă filmare. Sigur au ajuns deja la marcaje și parapeți.

Quest

#45689
+1 Horatiu :cheers:

vladioan_bv eu cred ca trebuie sa ne autoeducam in asa fel incit sa nu generam inflatie de poze si filmulete ale unui santier in lucru.

Multumiri RaduLuc
Atunci inseamna ca din lucrarile la Lilieci putem constata unde apare finantarea incrucisata la care eu cred ca UMB va recurge... Ptr ca mi-e greu sa cred ca volumul enorm de lucrari de aici reprezinta doar 5-7% din valoarea contractata.
Common sense will get you far !