News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 27 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

^
Erau de fapt două mesaje despre semnarea Holdea, unul în care ziceam că se semnează zilele astea, dar că sunt de semnat 1500 de pagini, și apoi cel pus două mesaje mai sus de TibiV. O să fiu mai explicit data viitoare.

Legat de panourile fonoabsorbante, m-am uitat puțin prin Europa de vest să văd cum e pe acolo. Sunt și acolo zone continue destul de lungi de panouri fonoabsorbante, dar din loc în loc sunt un fel de uși mai mari (din același material ca panourile fonoabsorbante) care se pot deschide și prin care cel mai probabil elimină zăpada. M-am uitat și în acordul de mediu de pe Lugoj-Deva să văd dacă scrie ceva despre caracteristicile funcționale ale panourilor și nu e nimic specificat, doar poziții și dimensiune. Deci Comsa/UMB au toate posibilitățile legale să instaleze astfel de uși din loc în loc pentru a se putea realiza eliminarea zăpezii de pe carosabil. O fi mai scump, dar se poate.

tom_sawyer

Quote from: Harry on December 21, 2018, 12:25:31 PM
CNAIR a semnat contractul de executie lucrari bretea iesire descarcare nod Holdea, parte a autostrazii Lugoj-Deva lot 3, pentru peste 24 milioane de lei cu spaniolii de la Comsa SAU.

Anunt de atribuire [SCNA1010524 / 21 dec. 2018]

thinker

mea culpa, eu am intrebat de semnarea contractului pentru bretea la Holdea, pentru ca pe forum erau informatii ca inca se lucreaza acolo



Intrebarea ar fi daca la pagina 5000 o sa fie gata ambele tuneluri si receptionate sa se poata merge continuu de la Sibiu la Nadlag pe autostrada
Infrastructura de transport e sistemul prin care circula sangele unei tari. Romania are prea multe cangrene, prea multe artere lipsa.

alecu26

Chiar ma uitam la ceva pe Discovery. Parerea mea....5 ani minim pt tunele Holdea. Mai degraba 10.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Germany

#44989
În cazul ästa nici nu vreau sä-mi imaginez CÂT timp va mai dura pânä vor lega Sibiu de Pitesti :(

horatiu.cosma

Nici chiar 10 ani la Holdea, totuși, nu mai suntem în epoca de piatră să săpăm tunelurile cu târnacopul. Ultima oară când am trecut prin Italia am numărat vreo 100 de tunele. Mă gândesc că nu le-o făcut în 1000 de ani.

GDPR

Ei au inceput de pe vremea romanilor. Deci 2000 de ani  :lol:

horatiu.cosma

Exact, ulterior au venit cu asfaltul și ventilația  :lol:. La LD 2 secțiunea E tunelul mare (conform PT-ului pe care nu îl are CNAIR) are 1,8 km și e format din două tunele forate cu un cut-and-cover în mijloc. Sunt 8 portale, se poate începe din toate în paralel dacă chiar se vrea viteză. Nu cred că va fi cazul de TBM, deci probabil NATM sau ADECO-RS. În funcție de sol se poate ajunge la 5-6 metri pe zi, poate chiar mai bine. La o productivitate ok în 2 ani și ceva un constructor ok ți le dă la cheie.

ghrt

8 portale înseamnă 8 echipe mobilizate permanent şi pentru aşa ceva nu ar fi nevoie de un partener total neserios?
Cont (aproape) inactiv.

gruiarew

În lipsă de ceva mai bun pun şi eu nişte imagini surprinse azi dimineaţă din autobuz, la Holdea:







'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

gruiarew







Şi rezultatul unei pupăciuni în 3 undeva în zona parcării:



Coadă până jos în Coşava. Se certau în mijlocul drumului, când m-am dat jos din autobuz trecea poliţia.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

alecu26

Faptul ca se poate ataca proiectul de tunel din 8 puncte...si o parte se poate cut&cover ajuta enorm. Dar nu prea cred ca vom vedea firme capabile sa mobilizeze 8 seturi de echipamente si echipe. De fapt mai multe echipe daca se executa 24/7 cum e obiceiul la tunele.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Xenos

Dar unde va fi tunelul exact, si cat de lung? As prefera sa nu mai caut prin thread...multumesc!

adi

Daca te uiti pe GMaps se vede ff bine, giratoriu de la Holdea pana la Marginea

gruiarew

Caută tunelul de CF. Cam tot pe acolo vine. Nu face nimeni tunel până la Margina, nu mai vorbiți bălării.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis