News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 17 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

^
Cum ai găsit noile fisuri sub un metru de zăpadă  :lol:?

elphax

stai sa vezi dupa 10 ianuarie ce mai gaseste
:)

horatiu.cosma

Dacă vorbește Rocklee despre ce se vede în filmare, nu sunt fisuri noi, ci cele vechi pe care le reparau, conform soluției aprobate de CNAIR. Azi e binder sau AB2 acolo, deci sigur nu mai există nicio fisură. Fisurile nu au nicio treabă cu circulația (chiar s-a circulat pe acolo intens, bascule pline ochi cu umplutură de la Holdea, trafic mai greu de atât nu se poate), au fost de fapt ceva probleme cu stabilizatul inițial care a fisurat la rosturile de turnare și s-a propagat în sus, la asfalt. Acum au pus geocompozit care să întrerupă fisurile înspre asfalt. Stabilizatul fisurează peste tot, nu e ceva nemaiauzit, doar e ciment în el. Se rezolvă cu mastic bituminos. Pe Medgidia-Constanța o să vedeți din plin, pus pe uzură peste tot.

Pe LD 3 mă îngrijorează cum se va face întreținerea. O să fie kilometri întregi de panouri fonoabsorbante înalte de 5 metri și pe o parte și pe cealaltă. Va fi ca prin tunel. Frezele CNAIR nu cred că aruncă zăpada la 5 metri înălțime. Va fi distracție maximă. O să ajungă să închidă banda 1 că nu o să aibă unde arunca zăpada și până la urmă o să înceapă să demonteze unele panouri. Asta e din seria "nici ONG-urile de mediu nu sunt chiar geniale" și "ANPM e wai mama lor, nu sunt în stare să spună nu ONG-urilor când e cazul".

marcelbanu

Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

thinker

Felicitari pentru poze! 
Cred ca alegerea variantei de alb-negru a fost inspirata.
Infrastructura de transport e sistemul prin care circula sangele unei tari. Romania are prea multe cangrene, prea multe artere lipsa.

Europiu

Quote from: marcelbanu on December 20, 2018, 01:25:10 PM
Modestia la mine a dispărut !

De cele mai multe ori falsa modestie este mai condamnabila decat lipsa de modestie. Marcele, chiar nu e cazul sa iti faci probleme, zic eu. Nu stiu cate zeci, sute de forumisti te-au felicitat pentru calitatea muncii tale! Ne acuzi pe toti de a fi afoni sau partinitori?  :lol:
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

alinuttt

La cele spuse de rocklee despre LD3 ar mai fi de adăugat o problemă care mi se pare majoră exact în locul unde au demolat și au refăcut terasamentul, lângă viaductul Ilia. Poză recentă cu terasamentul armat deteriorat preluată de pe feroviar.
https://imgur.com/zRkFDJS

Quest

Horatiu buna remarca cu inaltimea considerabila de aruncare a zapezii de catre freze, din cauza panourilor fonoabsorbante cu H de 5m. Inseamna ca la CIC Margina / Soimus va fi in sezonul hibernal o freza cu putere mare de aruncare a zapezii, sau ONG-urile de mediu vor bate in retragere ? ;)

Marcel esti maestru si in B&W :)
Common sense will get you far !

ghrt

Nu pot să arunce zăpada într-o remorcă de tractor ceva?
Cont (aproape) inactiv.

stent76

#44979
@alinuttt

mie mi se pare ca s-a scurs pamant de la terasamentul de deasupra care a acoperit armatura. Lipseste perspectiva spatiala. O poza tangentiala ar fi lamurit problema.

thinker

aproape sigur e pamant de cazut de la terasamentul de sus, altfel nu mai statea terasamentul ala asa, acolo
Infrastructura de transport e sistemul prin care circula sangele unei tari. Romania are prea multe cangrene, prea multe artere lipsa.

Harry

Marcel Banu, super poze!!!

==============
nu stiu daca s-a mai postat:

CNAIR a semnat contractul de executie lucrari bretea iesire descarcare nod Holdea, parte a autostrazii Lugoj-Deva lot 3, pentru peste 24 milioane de lei cu spaniolii de la Comsa SAU.

elphax

cred ca nu s-a mai postat
avem ce discuta incepand cu pagina 3000
:)

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

gdaniel

#44984
Nu era prea clar contextul in care a anuntat Horatiu asa ca probabil au ratat o parte din forumisti..  Habemus bretea!