News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

6 Members and 23 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma


Kidu

Da-le naibii de zile ploioase, pe mine ma frapeaza faptul ca se minte grosolan afirmandu-se ca prima alunecare ar fi fost rezolvata de constructor.

"Alunecarea de teren s-a produs în același loc ca precedenta. Cea de acum o lună fusese remediată de constructor. Ele au loc pe fondul unor ploi abundente, ploi de 45 de zile, fără precedent", a declarat Neaga.

pbh

 Pai directorasul asta pregateste raportul de sfarsit de an pentru d-na Viorica. Si grav este ca va fi crezut si nu va fi dat afara.
- D-na P.M. mi-a plouat in casa 45 de zile si nu ma putui duce la serviciu. Si fara mine nimeni nu lucreaza in tara asta :-[

adi

Ionut, poti te rog sa ceri un punct de vedere la ANM cu privivire la situatia ploilor din prioada septembrie- noiembrie?

Din agricultura: a fost cea mai secetoasa toamna din ultima decada, nu este parerea doar a unor fermieri, toata tara a fost afectata.

paulmare

Ce sa ceri, uitati-va la transelectrica ce volum de energie hidro este in timp real, duamna a dat HG ca sa poata trage mai multa apa din bazinele de acumulare decat ar fi fost cazul
Unde vede asta ploi 45 de zile
e mai secetos decat normal

voicul

Quote from: horatiu.cosma on December 10, 2018, 01:43:22 PM
Sunt sus la Ilia. Ar mai rămâne probabil pentru la anul balastul stabilizat și asfaltul.
Powered by API/PUM imgur uploader

Deci anul viitor fiind un termen relativ ... nu prea are rost sa mai discutam de ce se deschide sau nu nodul de la Grind.

Probabil decalajul intre LD3 si 4 va fi de 1 - 2 luni si cum cu ST3 si 4 am stat bine mersi 7 luni inchise, credeti ca se deranjeaza cineva pentru Grind?

marisRO

,,Un fake news grosolan al directorului companiei de drumuri CNAIR - Narcis Neaga privind autostrada Lugoj-Deva", scrie deputatul USR Cătălin Drulă, care acuză că șeful de la Drumuri minte când vorbește de o nouă alunecare de teren pe Lotul 4. ,,Alunecarea inițială nu a fost remediată de constructor. (...) Nu au avut loc ploi abundente, fără precedent, în ultimele 45 de zile. E o minciună sfruntată - vremea a fost mai degrabă uscată și cu precipitații sub media anuală", a scris deputatul USR.

Directorul CNAIR Narcis Neaga a declarat luni dimineață că pe Lotul 4 al autostrăzii Lugoj - Deva aflată în construcție ar fi avut loc o nouă alunecare de teren în același loc ca în urmă cu ceva timp. ,,Cea de acum o lună fusese remediată de constructor. Ele au loc pe fondul unor ploi abundente, ploi de 45 de zile, fără precedent", a spus Neaga.

În replică, deputatul SUR Cătălin Drulă a catalogat declarațiile lui Neaga drept ,,un fake news grosolan".

Potrivit lui Drulă, în realitate alunecare inițială nu ar fi fost remediată de constructor, iar noua alunecare de care vorbește șeful CNAIR nu există. ,,Zona afectată e aceeași, dar s-a început în sfârșit, după aproape 2 luni, degajarea materialului ceea ce evident duce la noi scurgeri", scrie Drulă pe pagina sa de Facebook.

,,Nu au avut loc ploi abundente, fără precedent, în ultimele 45 de zile. E o minciună sfruntată - vremea a fost mai degrabă uscată și cu precipitații sub media anuală", mai scrie deputatul, membru în Comisia de Transporturi.

,,Este incredibil cum poți minți publicul în asemenea hal când lucrurile sunt verificabile ușor - aproape săptămânal sunt filmări din dronă făcute de pasionații din zonă. Scopul dezinformării: coaserea cu ață albă a unei explicații privind eșecul de terminare a celor 100km promiși de autostradă", mai susține Drulă.

Sursa: https://monitorizari.hotnews.ro/stiri-infrastructura_articole-22858566-deputatul-usr-catalin-drula-acuza-seful-companiei-drumuri-fake-news-legatura-nopua-alunecare-teren-lugoj-deva-lot-4-este-alunecarea-initiala-nu-fost-remediata-constructor.htm

Felicitari pentru reactia rapida !!!

boer_escu

https://www.accuweather.com/en/ro/deva/273576/november-weather/273576?monyr=11/1/2018&view=table

Aici se gaseste istoricul precipitatiilor in Deva pentru luna noiembrie. Fix 8 zile cu ploaie. Iar in decembrie au mai fost 3 zile cu precipitatii. Total 11 zile in ultimele 45 (la sfarsitul lui octombrie nu a ploua deloc).

voicul

Sa nu uitam ca Neaga trebuie sa isi dea demisia in ianuarie, conform declaratiilor lui Dancila:
"Dăncilă: Anul acesta noi trebuie să terminăm 100 de kilometri de autostradă. Dacă nu, şeful CNAIR pleacă acasă"

Deci poate sa spuna orice/sa nu ne mire ca spune orice.
La fel ca si Sova.

pbh

Acum am vazut declaratia lui Neaga. Si am inteles ca de fapt noi nu am inteles nimic.....
Adica Neaga zice ca el a promis 100km si cu ce se deschide anul asta mai raman 43km din care 40 sunt asfaltati deci mai raman 3 km pe LD3 si LD4. Practic el nu a spus ca vom circula pe 100km anul asta ci se vor asfalta 100km. Si acum tinand cont ca a plouat 45 zile :zen: de ce ne mai legam de doar 3km neasfaltati.
Interesant este ca si el era constient de ce enormitati spunea, se vede clar dupa "limbajul trupului" din timpul interviului.

Ionut

Cat va mai chinuiti sa scoateti piatra aruncata de un nebun in lac, asteptati pozele lui Marcel, a facut o vizita-fulger acum cateva momente. S-a ajuns la un nivel incredibil de minciuna si dezinformare legat de lotul asta (bine, si nu numai). Sa spui asemenea enormitati e prea mult, chiar si pentru acesti indivizi.

flashu74

Eu am văzut astăzi un excavator cocoțat sus pe zona cu alunecare. Părea că scot din materialul de acolo. Referitor la ploi vă pot spune că nu au fost ploi abundente în zonă dar după deschiderea nodului a fost multă umezeală. A tot plouat mărunt. Zilele cu soare au fost rare și nu cred că s-a putut lucra la terasament din cauza umezelii.

paulmare

zgura nu e chiar asa pretentioasa - comsa a lucrat tot cu zgura de la vechiul combinat si au terminat cum au zis in interviu, pana la 1 decembrie terasamentul, apoi il lasa sa se "aseze" si in primavara incep cu sistemul rutier
Lasa ca asteptam pozele lui Marcel - o mai fi venit ceva la vale, UMB a indepartat material de la baza ca sa isi scoate capetele pilotilor la lumina sa poata pune zidul pe coronament -

elphax

nu aveau cum sa sape la piloti si sa nu mai coboare pamant in jos ! am mai zis zilele trecute ca intai trebuie sa mute pamantul ala, apoi sa faca ultimele 2 bucati de zid
Neaga e un mare nesimtit, sper sa il zboare din scaun , dar pana in Congo daca se poate

marcelbanu

#44789
Fotografii reci, așa cum e temperatura de afară...

Alunecarea a fost o alunecare controlată, plecaseră vreo doi bolovani și, pentru siguranță, s-au scos muncitorii din zonă
și au tras de deal cu două excavatoare.

Precipitații ?
Ce glumă bună, azi a fost burniță și de plouat a plouat ca prin vis...

Un mic filmuleț, pînă reușesc să editez fotografiile...


Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !