News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

9 Members and 38 Guests are viewing this topic.

Earthchild

Interesant, in doar cinci ani placa tectonica pe care se afla Soimus s-a deplasat spre Deva cu 1 kilometru.

Quote from: marcelbanu on November 22, 2018, 08:24:28 PM
Borna kilometrică

-atunci, 7 aprilie 2013



- recent, 16 septembrie 2018...


marcelbanu

#44506
În sfîrșit, cineva a observat !
:lol: :lol: :lol:

Dar mai este una ! Pe aceiași temă !
Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

davyl

Superb! Multumim marcelbanu... Buna idee de a scoate din cutiuta aceste fotografii. Se vede clar ce efort extraordinar s-a facut si se face in continuare pentru constuctia autostrazii acolo!

horatiu.cosma


Earthchild

Hai că mai au 4 metri și ajung cu terasamentul la nivel.

horatiu.cosma

Terasament mai au vreo 2 metri. Apoi strat de forma, piatra sparta, balast stabilizat, asfalt.

TibiV

Horatiu,
cred ca mai au cel putin 3 metri la terasament...

Stratul de forma, piatra sparta, balastul stabilizat si asfaltul nu depasesc 1 metru...

Primul profil transversal care "mi-a cazut in cale"...
Quote from: Ionut on July 09, 2017, 02:07:37 PM
Profile transversale A0 Sud


imagine la dimensiune completa
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

paulmare

Greu cu paralaxa dar e o inaltime de brat telescopic in pozitia de transport - 3.50 60 ceva de genul
Minus straturile de la sistemul rutier - mai putin de 3 metri ramase la terasament

thinker

Era o promisiune ca termina cu terasamentul acolo in Decembrie. Sa speram ca asa va fi.


Infrastructura de transport e sistemul prin care circula sangele unei tari. Romania are prea multe cangrene, prea multe artere lipsa.

32hermann

Marcelbanu

"Răsfoind prin cutia cu fotografii..."

Nu numai calitatea fotografiilor, ci şi calitatea informaţiei mă fac să ies din contemplarea forumului.
N-aş putea să nu remarc, înainte de 1 Decembrie, "manipularea" corectă a limbii române, lucru mai rar în ziua de astăzi.
Felicitări!


danutzu_1069

@marcel, bornele alea cred ca le-au bulibasit la reabiitarea DN-ului

paulmare

^ ma indoiesc ca vor mai continua, e ploaie si rece - terasamentul din pamant nu il poti compacta cum trebuie chiar in orice conditii
I-a apucat pe toti harnicia acuma la inceputul iernii,

voicul

Eu nu prea pricep unde ar fi graba, ca oricum daca termina nu se va folosi.
Pana la urma lucrarile facute in garantie sunt ale constructorului.

horatiu.cosma

E bine să fie sus cu terasamentul peste iarnă, ca să se mai așeze. Dacă vin câteva zile cu temperaturi pozitive și fără ploaie se poate lucra la terasament fără probleme. Să nu uităm că acolo nu prea s-a uitat la bani Comsa, Dorosol (sau ceva similar) la majoritatea straturilor, verificări la fiecare strat pentru capacitate portantă, pământ tratat cu lianți, zgură. Varul din Dorosol ajută mult la "alungarea" umidității și în plus zgura merge aproape pe orice vreme.

paulmare

#44519
Marcelbanu - multumesc pentru detaliile alea de la rigole si casiuri - ai avut ceva de urcat pana acolo :)  deci fac ce s-a spus aici pe forum ca "probabil" - cate un casiu de la fiecare vale din varf, si rigole paralele pe linia terasei
se vede si alunecarea "de sus" intr-una din poze,

si cu riscul de a mi se zice din nou ca ma "uit la alt film" - eu cred ca umb a incercat sa termine anul asta - si nu cred ca au facut bine incepand asa repede la terasamentul de zgura in timp ce deasupra lor se sapa la terase - cred ca se asteptau sa fie mai multa roca de indepartat, sa fii sapat intai terasele, apoi sa determine exact cata zgura (si oameni) au nevoie pana ajung la cota sa completeze partea din roca "autohtona", fara sa se calce pe bataturi acolo intre zidule de gabioane si perete de roca  - ar fi fost mai logic si tot la anul ar fi terminat
O sa vedem cand ajung la nivel cu terasamentul si incep sa construiasca sistemul rutier - de unde au adus zgura ? au undeva un depozit pe langa santier ? daca da, vom vedea ca ramane multa zgura acolo - daca nu, inseamna ca aia au anticipat bine ce vor face