Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

8 Members and 38 Guests are viewing this topic.



horatiu.cosma

^^^
Legat de discuția cu fușeritul nodului, nu sunt 100% de acord. Să nu uităm că nu s-a făcut nicio recepție, ci doar s-a dat drumul la trafic printr-un șantier aflat în lucru pe responsabilitatea constructorului și cu avizul poliției și al CNAIR cum că traficul se poate desfășura în siguranță în aceste condiții. Și din ce văd din poze, mi se pare că se poate desfășura mai în siguranță pe acest "șantier" decât pe 99% din drumurile noastre teoretic finalizate, recepționate etc.

În primăvară/vară când se va pune problema recepției la terminarea lucrărilor, va veni CESTRIN-ul, va verifica planeitatea, rugozitatea, va veni o comisie CNAIR+MT+ISC și vor lua la pas șantierul, vor verifica documentele, conformitatea lucrărilor cu PT-ul, AC-ul, AM-ul și ce o mai fi. Cel mai probabil la acel moment UMB va trebui (dacă nu a făcut-o deja) să refacă o parte din marcaje, poate chiar să frezeze și reasfalteze dacă apar trambuline, să curețe acele marcaje eronate pe noul traseu rămase de la Strabag, să să să (ce o mai zice comisia).

rocklee

#44358

horatiu.cosma

^
Rocklee, înțeleg că vrei să recuperezi perioada fără poze, dar măcar nu pune calupuri de poze dublate  :D.


rocklee

#44361






























Powered by API/PUM imgur uploader

gata ...

:bye: :bye: :bye:

voicul

^Pe ce lot sunt marcajele ramase aiurea? Daca sunt pe lotul Strabag, de ce s-ar baga UMB sa le corecteze?

O alta intrebare e daca stie cineva care e termenul cand va face @rocklee 10.000 de karma + ?  :)

stangabriel

#44363
Multumim de update. Chiar imi plac unghiurile la care niveleaza pamantul de pe ramblee. Parca e crema de pe un tort. :)

Ionut

Au rămas destule detalii de pus la punct. De exemplu panouri fonoabsorbante pe viaductul peste DN. Sper sa le rezolve repede. E bine ca au deschis, deranjul în trafic ar trebui sa fie acceptabil. Mă așteptam să deschidă săptămâna viitoare spre final. Mă bucur că UMB si-a asumat deschiderea pentru că sigur vor reface marcajele și probabil va fi trambulină acolo la conexiune.

marcelbanu

#44365
,,Sara pe deal buciumul suna cu jale,
Turmele-l urc, stele le scapara-n cale,
Apele plâng, clar izvorind în fintine;
Sub un salcim, draga, m-astepti tu pe mine."
Sara pe deal - Mihai Eminescu

Aluzie la faptul că UMB mă așteaptă la o ședință foto nocturnă...

17:34 primul cadru...










Și m-am încălzit la focul lor...










DN76...








Din nou la capătul pasajului Bejan spre Ilia...







18:30 ultimul cadru...


P.S. Dacă unele cadre apar puțin neclare a fost din cauza ,,jucăriilor" vibratoare !

Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

dorum

...vai, dar se poate? neclare rau dom-le...:)

CAPODOPERE!!! Jos palaria, Marcel!  :cheers: :cheers:

horatiu.cosma


GDPR

Sunt curios daca UMB reuseste sa finalizeze pasajul de la Bejan anul asta.

ciprebbe

^ Are nevoie de el sa poata trece cu masinile spre/dinspre deal.

Marcel, multumim.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe