News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 44 Guests are viewing this topic.

davyl

Quote from: Ionut on December 22, 2011, 06:18:15 AM
Hai cu lotul 2 mai repede!
Hai cu lotul 2!

Fac si eu incurajarea asta, poate se aude unde trebuie!  :) Strig impreuna cu ionut! La unison!

iuli

Chiar e foarte bun lotul asta pentru ca astfel TIR-urile intra direct pe A1 inainte de a ajunge la CT si de a bloca portiunea dintre Giarmata si Dumbravita.
Acum, mirarea mea... Cine o sa mai circule pe centura? Chiar se simte nevoia de portiunea de sud sa scape si Timisoara de traficul de TIR-uri din oras.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

Pai cum cine o sa circule pe centura?! Voi, timisorenii. Centura nu e facuta in primul rand pentru traficul de tranzit, ci pentru zona metropolitana si business-urile de pe centura. Autostrada este pentru tranzit! Centura este pentru zona metropolitana.

Eu zic ca v-ati scos cu aceste doua centuri pe nord-est, nici macar capitala nu are asa ceva. Veti avea luxul de a dezvolta la greu zona industriala si zona metropolitana.

Acum evident ca va trebuie centura si pe sud...

Ionut

Greu este iarna cu infrastructura... n-avem despre ce vorbi. :)

LA MULTI ANI, PRIETENI!!! :cheers:

MHN

La Multi Ani!
Tuturor userilor de pe forum: Sarbatori Fericite!

bogdymol

Am mai facut azi o tura pe A1 Arad-Timisoara si am facut cateva poze la problema cu noroiul de pe sosea...











Sunt mai multe semne cu Politia A_...



Se vede clar ca era A4 :bash:



PS: Sarbatori Fericite!
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

Multumim bogdymol! Mai asteptam si altele :D

Uite ce-am mai gasit:

http://www.youtube.com/v/FjBxk64Pk8M

iuli

Craciun fericit la toti!

Am circulat si eu prima data pe A1 dupa deschidere!
Am mers in 25 spre seara inspre Arad si in 26 seara m-am intors. Ce pot sa zic?
Prima data lucrurile bune:

  • asfaltul este foarte bun pe Arad - Timisoara
  • indicatoarele sunt foarte mari si vizibile de la foarte mare distanta
  • traficul este destuld e aglomerat dar soferii in mare sunt disciplinati
  • exista semnal telefonic la maxim pe tot tronsonul
  • iluminatul este superb pe bypass
  • nu am intalnit pe nimeni oprit pe banda de urgenta

Lucrurile mai putin bune:

  • pe bypass asfaltul este destul de valurit si cu destule hopuri
  • pe Arad-Timisoara sunt destule locuri unde rafalele de vant pun probleme
  • pe cateva portiuni sunt locuri unde se formeaza ceata, chiar daca nu era ceata in rest
  • am mers cu 120 aproximativ dar au fost vreo 5 care m-au depasit lejer, deci cred ca aveau peste 150 fara probleme. Pe langa ceata densa asfaltul era umed, un fel de chiciura. Cand am ajuns acasa aveam turturi facuti pe oglinzi
  • dupa ce ma depaseau multi intrau foarte repede in fata mea
  • pe bypass am circulat cu 80 si se circula foarte bine fara sa fie nevoie de depasiri dar un destept din spatele meu i se parea ca merg prea incet si incerca sa ma depaseasca chiar daca in fata mea era un autocar iar cand a luat decizia sa depaseasca se incheia bypass-ul si era sa se bage direct in stalpii care inchideau banda
  • la intoarcere a fost o ceata atat de densa incat cred ca vizibilitatea era sub 50 de metri si am condus cu maxim 90 dar se pare ca eram fraierul soselelor pentru ca m-au depasit destul de multi care mergeau peste 120 lejer. Era atat de densa ceata incat sub 100 de metri nu se vedeau nici luminile de ceata a celui din fata
  • unii circulau cu faza lunga. Fiind ceata nu era deranjant pentru contrasens dar pur si simplu nu ii inteleg de ce foloseau faza lunga pe autostrada. Se simte nevoia panourilor antiorbire mai ales ca sunt zone valurite. In plus nu stiu ce e in mintea lor sa circuli pe ceata atat de densa cu faza lunga pentru ca ceata te orbeste pe tine insuti. Se vede ca sunt foarte multi care nu stiu sa conduca
  • la iesirea de la Giarmatae intr-adevar foarte prost pusa semnalizarea cu banda pe care trebuie sa te asezi
  • parapeturile New Jersey iti dau senzatia de claustrofobie
  • au fost cativa soferi care circulau fara luminile corespunzatoare. Catorva nu le mergea nici macar un bec de la pozitii
  • proasta semnalizare sau indicare spre A1 de pe centura

Acum legat de portiunea dintre nodul de la Giarmata si Timisoara. Se vede ca multi circula pe A1 si o data pe portiunea asta de DJ de abia intalneam o masina acum e mereu coloana, chiar daca traficul era scazut fiind Craciunul. Totusi nu e o problema atat de mare pentru ca se circula fluent si nu vad necesitatea largirii drumului. Se merge constant cu 80 si nu vad necesitatea pentru care sa depasesti mai ales ca sunt cateva intersectii si o localitate. Problema mare este insa in Dumbravita unde aglomeratia e groaznica. Dar se poate evita folosind centura.
Si pentru ca spuneam ca nu vad rostul centurii acum, imi retrag cuvintele. Centura este mana cereasca, inclusiv pentru locuitori care vor sa ajunga repede dintr-o parte in alta a orasului. Vineri, de exemplu, a trebuit sa ajung repede la aeroport sa iau un colet de la terminalul cargo si vazand ce nebunie ii in oras am folosit centura si am facut de la gara pana la aeroport 15 minute. Prin oras sigurat ma apropiam de o ora. Indicatoarele din sensurile giratorii de pe centura pentru A1 sunt atat de prost puse incat am vazut doi care erau complet pierduti. Unul s-a oprit in sensul giratoriu incercand sa isi dea seama pe unde trebuie sa mearga iar altul a mai tras o tura pentru ca ratat iesirea din sens.
Per general autostrada are un mare plus. Mai ales pe ceata asta densa... Daca as fi folosit DN69 cred ca tremuram prin serpentinele lui cu asa vizibilitate scazuta si cu drumul umed. Nu cred ca as fi mers cu mai mult de 50... Mi-a dat un sentiment de siguranta in plus fata de DN, mi-a dat o liniste in plus, consumul a fost incoparabil mai mic, etc.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

MHN

iuli, merci pentru review.
Sarbatori Fericite!

Ionut

Multumim iuli pentru acest review excelent!

N-am inteles foarte bine daca pe Arad-Timisoara aluneca pentru ca era pur si simplu umed sau aluneca si mai tare pentru ca era si pamant. Pe acel pamant argilos te duci sanie daca nu esti atent. Tie cum ti s-a parut, e mai curata autostrada decat la inceput?

Si ma bucur ca ti se pare utila centura. :) Sa vezi in capitala cat este de necesara... dar si voi cred ca ne ajungeti din urma, Timisoara mi se pare un oras foarte aglomerat, mult mai aglomerat decat Cluj si Iasi, de exemplu.

Merci inca o data pentru review si pentru lamuriri. Ah, ai apucat sa faci si 2-3 poze? :D

Un 2012 excelent sa ai, de pe acum! :cheers:

iuli

Multumesc de urari baieti!

Nu simteam ca era alunecos, doar era umed si cum temperatura era in jurul a zero grade si ceata foarte densa deci... ma gandesc ca nu era tocmai potrivit sa mergi cu viteza si sa incerci franele. Cand am ajuns acasa pe oglinzi aveam turturi facuti din cauza umezelei si frigului.
Am circulat noaptea si la dus si al intors si nu am sesizat mizerie. Posibil sa fi fost in unele parti dar nu se vedea.
Din pacate poze nu am facut... Oricum nu s-au vazut diferente fata de pozele facute de bogdymol. Cand am sa mai circul si am sa vad ceva noutati fiti siguri ca am sa fac poze.

Oricum, sper sa nu fie victime pe autostrada la cum unii cred ca li s-a deschis pista de curse  >:(
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

Merci iuli pentru detalii! :cheers:

Lume lumeee, avem nou filmulet, A1 Arad-Nadlac din 21 decembrie!

Ia sa vedem cum arata, sunt curios daca s-au miscat de la ultimul filmulet.

savagedanyro

Ciudat e faptul ca filmul e facut in 21.12.2011 conform titlului dar nu se vede tipenie de muncitor pe traseu !
...live the moment...

Ionut

Mie mi se par foooarte in urma cei de la Romstrade... nici Alpine nu stau foarte bine daca ii comparam cu UMB de pe Timisoara bypass, insa oricum au inaintat la podete si din filmulet se vad utilaje. Romstrade e mult in urma, slaba de tot miscarea mai ales ca au si drum de legatura cu Nadlac. Sper sa se mobilizeze in 2012 pentru ca altfel e buba. Sincer sper ca Romstrade sa nu fie depasiti de situatie cu atatea santiere.

Ionut