News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
DEx12 Pitești-Colonești.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 12 Guests are viewing this topic.

flashu74

E putin greu pentru cei care ies de pe străzile laterale în DN. Altfel deocamdată e mai bine decât mă așteptam.

gdaniel

#43321
La Sibiu scapam ieftin fiindca trebuie demolata doar breteaua actuala de iesire spre Vestem (si intrare venind dinspre Sibiu), dar mai este o bretea de iesire care da in DJ106D si de unde se poate iesi in DN1.
Breteaua de urcare pe A1 nu va fi afectata pe sensul frecvent utilizat.

Ionut

Ah bine... proiectare. :lol:

Este incredibil ce talent are Serbanescu sa ma enerveze. Acum vad ca e moda sa dea vina pe constructori. Dom'le, constructorii zic ca e gata, conform graficului de lucrari. :lol: Grafic de lucrari pentru care API a dat in judecata CNAIR!!! Exact graficul de lucrari (de fapt graficele) pentru loturile 3 si 4 ale A1 Lugoj-Deva! Imi pare rau ca n-am avut prezenta de spirit sa le spun asta in direct. Data viitoare poate-mi vine in minte.

yetiman

QuoteSerbanescu insista cu nu putea fi evitata situatia

Evident ca nu putea fi evitata!  :puke:
Ca avem munte de 150 m vertical, ocean de 150 m adancime, tunel de 5km in spate, si nu a fost nici o alta solutie....

Imi vine sa vars cand aud asemenea minciuni si aberatii. In loc sa zica clar - cel care a facut caietul de sarcini sau cel care a proiectat a fot un imbecil care nu s-a gandit deloc la pasul urmator, si acum nu mai avem alta solutie!

Pe langa exemplele lui Pasadia de mai sus, mai sunt inca altele, cu miile, de prin tari vecine. Nici nu trebuie sa ne uitam prea departe - pe tread-ul cu drumurile vecinilor nostri sunt destule exemple de GANDIRE, in care s-au dat in circulatie fiecare bucata de autostrada terminata si chiar fara sa fie gata.

Parca la sarbi era o bucata de cateva sute de metri (foarte asemanatoare cu a nostra de la Soimus) unde au facut o mica ocolire doar ca sa poata circula pe restul autostrazii pana la finalizarea dealului respectiv.

La noi, nuuuu... Batman, batman... tot timpul altcineva este de vina. Niciodata CNAIR. ba vremea, ba constructorii, ba U.E., ba americanii, ba rusii, ba soarta...

CNAIR - LA MATURA CU VOI, ca de construit drumuri NU SUNTETI IN STARE!!!!!
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Ionut

Baieti, cereti mult prea mult. Ce vorbim noi aici de evitarea situatiei... pai trebuia sa avem discutia asta acum multi ani. Si nu e doar o chestiune de proiectare, are de-a face fix cu decizia beneficiarului (CNAIR) de a imparti in loturi un tronson de autostrada. Este tardiva discutia asta. Eu sper acum sa se tina de cuvant cei de la UMB. Foarte mult nu este de lucru pana pe 15 noiembrie, dar nici putin.

Si am zis pe post ca daca nu se executa bine (si e presiune pe executie rapida), vom avea trambuline acolo la viaduct. Uite, de dragul predictiei, o sa imi salvez acest mesaj intr-o monitorizare a mea. Si mai discutam cand apare prima trambulina la intrarea in nodul Soimus (pasajul peste DN76).

filippasteur

Cea mai tare faza din emisiunea de la Digi24 unde au fost in direct cu Serbanescu si Ionut dupa mine a fost urmatoarea (daca am auzit/inteles bine):
-Moderator: Care e situatia cu nodul Ilia de pe LD3?
-Serbanescu: Sa il intrebam pe d-l Ciurea ca dansii cunosc mai bine situatia!!

Pai ce pretentii sa mai avem de la Companie daca purtatorul ei de cuvant recunoaste in direct asa ceva!?

Ionut

:lol: Ai inteles bine. Nu l-am contrazis ca API stie mai bine decat CNAIR care e situatia. :lol: Si am profitat si am zis pozitia API. Pe care o stiti. Ca LD3 nu e gata anul asta. Nici nodul Ilia nu va fi gata anul asta. Serbanescu: "dar dom'le ca graficul de lucrari Comsa zice ca e gata in 2018". Mda.

sublimu

Am gasit emisiunea. De la min 11:40 :



paulmare

Iarasi in inregistrarea cu dl serbanescu - deschid ambele loturi anul asta :) oare ce fumeaza aia la cnair ?

Earthchild

@filippasteur n-ai surprins ironia din vocea d-lui purtator de cuvant al CNAIR. Ca noi astia, reprezentantii #partenerului serios, asa stim sa ne comportam dupa ce am acumulat un scor de 0-100 in dezbateri argumentate. Ca in curtea scolii.

sublimu

Graficul de lucrari a devenit un fel de "programul de guvernare". Il tot citeaza dar ei nu stiu ce scrie in el  :lol:

TibiV

Quote from: yetiman on October 10, 2018, 02:59:38 PM
... tot timpul altcineva este de vina. Niciodata CNAIR. ba vremea, ba constructorii, ba U.E., ba americanii, ba rusii, ba soarta...

L-ai uitat pe Soros - ultimul, dar nu cel de pe urma...
:lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Kidu

Sunt politicieni, Serbanescu este numit politic, se agata de orice chichita sau declaratie scoasa din context pentru a impacheta frumos o situatie in ochii naivilor dupa cum bine l-a pus la punct Ionut.
Ar putea lasa ironiile astea si intepaturile adresate API si sa fie sincer, ar avea mult mai multe de castigat si lumea l-ar trata mai serios ca si partener de discutii. Asa insa "discutam discutii" si spunem brasoave ca doar nu-i asa "pulimea" uita.

Felicitari pentru interventie, Ionut!

gerulus

In urma inchiderii A1 Simeria-Șoimus traficul pe DN68 a devenit infernal
https://www.waze.com/ro/livemap?lat=45.83929443013361&lng=23.005027770996097&zoom=14
Foarte greu de ieșit din Simeria spre Simeria Veche.

TibiV

Mi-a placut ca Ionut a ridicat si problema aratata de Simo(na)tm...
Adica de unde atata graba?...
Quote from: simotm on October 08, 2018, 05:28:54 PM
Dar care e avantajul legarii acum si de ce nu s-ar putea astepta pana la deschiderea intregului lot spre Ilia sau pana la primavara urmatoare?Eu sper doar ca intreg lotul sa fie deschis pana in iunie-iulie 2019, altfel o sa fie extrem de aglomerat acel sens giratoriu de la Soimus, mai ales ca vin cei din strainatate.

Facem acum un mega-deranj ca sa ne uitam inca o jumatate de an la o racordare care nu ne ajuta cu nimic pana la primavara/vara...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)