Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 24 Guests are viewing this topic.

Kidu

Quote from: wifi on September 14, 2018, 05:59:55 AM
Informatii:
14 V (†) Înaltarea Sf. Cruci (Dezlegare la ulei si vin)
15 S †) Sf. Ier. Iosif cel Nou de la Partos, mitropolitul Banatului

Deci azi are UMB liber.

Cu riscul de a-mi lua cateva minusuri dar suntem deja ridicoli cu habotnicia asta.

Am inteles faza cu concediile, trag oamenii tare si au nevoie si de odihna insa sa te cramponezi ca si constructor in faptul ca este sarbatoare cu cruce rosie in calendarul ortodox mi se pare prea de tot.

horatiu.cosma

^
Cum ziceam în august, UMB lucreaza undeva la 18-20 de zile pe lună, în funcție de câte sărbători sunt. Dejaba ai mobilizare bună, dacă aproape jumate din lună e pauză.

alinuttt

Și odată la patru săptămâni, una pauză...

flashu74

#42843
Totuși, ca să fim corecți, UMB în cele 20 de zile lucrează 12 ore/zi. Deci cred că sunt ultimii care ar trebui certați pe tema asta. Orice angajat are nevoie și de odihnă.
Și cred că în luna septembrie vor fi vreo 23 zile lucrate cu câte 12 ore/zi.

Kidu

Nu cert pe nimeni doar imi exprim nedumerirea si dezamagirea pentru ca in opinia mea se pierde timp pretios.
OK, lucreaza 12 ore pe zi, trag ca robii dar trebuie tinut cont si de faptul ca sunt atatea luni cu timp nefavorabil in care se someaza. Asta e viata de contructor, asta e meseria care si-au ales-o.

Silviu 1

Kidu si Horatiu, hai ca ati zis-o bine.... in tara asta nu se construiesc autostrazi, sau se construiesc greu de tot pentru ca sunt sarbatori cu cruce rosie, care daca voi nu le respectati nu inseamna ca trebuie sa cereti si de la ceilalti acelasi lucru! Oamenii astia chiar lucreaza si se observa asta, dar e la fel de normal sa aibe pauze si repet, la fel de normal mi se pare sa tina sarbatorile cheie din religia noastra. Bravo UMB pentru acest lucru! Noi nu suntem nimeni sa spunem cand sa lucreze si cand nu unui constructor (caci el isi face programul pe banii lui si el are de grija de propii angajati) cu atat mai putin unui constructor care chiar face treaba in comparatie cu altii si nu cred cineva nu ar fi de acord cu mine in aceasta privinta vazand ce se intampla pe ale noastre meleaguti. Data viitoare cand va mai ganditi la asemenea idei eu va propun sa mergeti si in sfarsitul de saptamana la servici.

Kidu

Cand o sa mergi la medic la urgenta si ala o sa te refuze pentru ca e cruce rosie in calendar (atentie, nu sarbatoare legala decretata in codul muncii) tot asa vehement vei fi?
Ma opresc aici pentru ca nu vreau sa starnesc o polemica si nici nu cred ca s-a transformat forumul asta intr-unul de pupatori de moaste. Una e credinta, alta e prostia.

Dominik

E aberant sa nu lucrezi pe santier de autostrada ca e cruce rosie in calendar, esti muncitor pe santier nu habotnic la biserica, atunci sa se faca toti calugari !!! Din 18 zile lucratoate in aceste 3 saptamani pe santier vor lucra doar 16, ca a mai fost o sarbatoare pe 8 August + 7 zile de concediu, asadar din 28 de zile au lucrat doar 16...cat despre faptul ca lucreaza 12 ore pe zi....pe toate santierele de autostrazi din tara se lucreaza asa, nimeni nu-i obliga sa se angajeze muncitori pe santier !
You're in Steelers Country

Mircea-HD

#42848
@horatiu.cosma

Da sunt de-al CNAIR-ului !
Eu nu zic ca le stiu pe toate dar privitor la ursii de care zici ... daca am copilarit prin Holdea unde-mi petreceam cam toate vacantele se pune ?  :oops: Si inca mai merg si acum in zona ... dar ce-i drept mai rar. Crezi ca ar trebui sa ma documentez pe Facebook sau sa ,,iau lumina" de la WWF ?  :weird:
Si DA sunt PENTRU taierea tarisoarei ... de macar o autostrada ... ca nu cred ca o mai prind completa in timpul vietii mele.

SILVIUFG

#42849
Gata fratilor!! Nu va mai agitati cu modul de lucru UMB. Oricum nu le vom schimba noi programul. Si eu stiu destule firme in domeniul constructiilor care nu lucreaza in sarbatorile legale. Pana la urma au dovedit ca au per general un ritm foarte bun, au dus la bun sfarsit contracte in termen s.a.m.d..... Sa ne agitam pt Aktor care se pare ca au in 3 zile, 2 sarbatori. Sau de Comsa. Ar fi de rasul lumii sa gate UMB si ei sa nu fie gata pe lotul 3....

Eurocopter

Observ ca isi da cu parerea o gramada de lume care nu are nici urma de habar in legatura cu norme ale muncii sau resurse umane.

Norma standard de munca este 156 de ore pe luna (8h/zi). Un angajat UMB care lucreaza 12h pe zi si 20 de zile pe luna se apropie de 240 de ore pe luna. Este jignitor si nesimtire dupa parerea mea sa sustina unii si altii ca nu au dreptul sa li se acorde zile libere unele sarbatori ortodoxe din calendar, mai ales avand in vedere faptul ca provin dintr-o zona mai conservatoare a tarii.

Chiar si cu acele zile libere suplimentare acei oameni tot aduna undeva la 200 ore muncite pe luna. Pot sa inteleg nevoia acuta de a construi autostrazi, dar nu putem sa le construim prin sclavagism. Iar a critica si categorisi la modul jignitor unii dintre cei mai performanti muncitori din domeniu arata in mod clar ca s-a depasit o limita a bunului simt pe aici.

adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Kidu

#42852
@Eurocopter, ia mai reciteste art. 114, art. 120, art. 121, art. 122, art. 123, art. 137 si art. 138 din Codul Muncii pentru ca prea usor pui etichete.
Jignitor e modul cum reactionezi tu pentru ca pana la interventia ta nu a sarit nimeni peste bun-simt doar s-au spus niste pareri pro sau contra.

Nu stiu ce matematica stii tu insa iti cam dau cu virgula alea 156 de ore. Poate voiai sa spui 160/168 ore in functie de cate zile lucratoare are luna insa si aici pot exista niste exceptii pentru ca oamenii astia nu lucreaza tot timpul in ritmul asta.


paulmare

#42853
Cum au unii de exemplu de justificat 40 de ore oe luna in timesheet si program flexibil sa poti incepe fie la 8 fie la 11 - la fel de firesc mi se pare si ca cei adusi de umb de pe langa bacau adjud etc sa lucreze cu lunile pe dealurile din hunedoara, sa poata in contul orelor extra si a sambetelor lucrate sa isi poata lua liber o zi sau doua sau trei si combinat cu sfarsitul de saptamana sa poata sa mearga pana acasa de exemplu
Nu asta e bottleneck-ul la A1 in nici un caz, ca Umb a dat liber oamenilor intr-o zi de vineri cand e si o sarbatoare religioasa

thinker

#42854
@Mircea-HD  crezi ca ecoductele sunt numai pentru ursi ?  Sa nu se mai oboseasca colegii cred ca poti sa calculezi cat pamant e de mutat daca faci deblee adanci de 45 de metri cu inclinare 1:1   si cum armezi zona. E ca la Canalul Dunare-Marea Neagra.
Realizezi ce inseamna sa sapi o groapa de 150 m latime lunga de 3 km si adanca de 45 de metri? Unde pui pamantul rezultat?   

@Kidu - UMB e un constructor la care avem la ca sa ne uitam, chiar avanseaza vizibil cu santierul.
Sa stii ca altul nu mai avem la constructia de autostrazi care sa aiba acest ritm.
De ce il blamam ca ia pause in zile de sarbatoare dar isi face treaba in termenul agreat?  Compari cu medicii, au muncitorii de acolo salarii si conditii similare? Acolo e santier, nu spital, si cu siguranta muncitorii muncesc mai mult timp comparat cu un medic. Hai sa nu mai comparam mere cu pere.

Eurocopter are 100% dreptate.
Infrastructura de transport e sistemul prin care circula sangele unei tari. Romania are prea multe cangrene, prea multe artere lipsa.