News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Focșani-Buzău și Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

6 Members and 27 Guests are viewing this topic.

flashu74

#42315
La Șoimuș se intră în sensul giratoriu de pe drumuri cu o singură bandă. Deci chiar dacă este un sens mai larg nu ai cum să circuli 2 mașini în paralel în sens deoarece la intrare cedezi trecerea și când se intră nu se intră pe 2 benzi.
Sensul giratoriu pe 2 benzi are rost pe intersectii de drumuri cu 2 benzi. Altfel devine sens giratoriu cu o bandă mai largă.

danutzu_1069

#42316
^^
Eu zic sa revizuiesti legislatia cu privire la circulația in sensul giratoriu.. (semnalizatea, incadrarea pe benzi, acordarea prioritatii la intrarea si in sesul giratoriu, etc)

Pot circula 2 masini in paralel in sens...

Este mult de discutat si... cred ca se va supara Ionut ptr ca nu face obiectul topicului..

flashu74

Eu ma refeream strict la sensul de la Soimus si la imposibilitate datorata configuratiei arterelor ce intra/ies in/din sens si nu la modul legal. Scuze cred ca nu m-am facut bine inteles.E vorba de situatia din teren.

gruiarew

Nu prea e loc de manevre și de schimbat benzi. Singurul loc unde aș vedea să încapă două în paralel e unul ce se dă jos și o ia către Brad și altul ce vine dinspre Deva și vrea să urce (după ce va fi reconfigurat nodul). Dar eu unul n-am sânge să mă bag. Cel puțin prin Sibiu prin giratorii se circulă de-a latul.

Una e legislația și cu totul altceva situația din teren...
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

wifi

Ah, ne lamentam atata de un giratoriu aglomerat. Mai inclo pe DN, in dreptul CF, este inchisa circulatia pe o banda din iunie, functioneaza fara probleme mari de 2 luni. Vom trece si peste asta. Ziceti mai bine ce este nou, creste zidul, scade dealul, ceva asfalt proaspat?

flashu74

#42320
Nu am poze dar pot spune că lucrul merge bine în toate punctele. La viaductul Bejan e gata suprabetonarea și se montează bordurile laterale. Jos sub viaduct se betonează râulețul. Se lucrează și la zid. Au început să se unească bucățile. Asfalt este de la viaduct1 și se apropie de CIC. Se mai duce umplutură pe capătul dinspre CIC al viaductului Șoimuș și pentru bretele. La devierea DJ sunt 2 straturi de asfalt. Cred că este așteptat rocklee pentru un reportaj. Sunt avansuri notabile zic eu.

rocklee

#42321
flashu 74...cum stau cu progresu la baraj si cu sapatura...eu ajung abea dupa 1 septembrie  :D

wifi

Mii de multumiri flashu74!!! Cred si fara poze.

flashu74

La baraj e tot așa deocamdată. Încă se circulă pe acolo. Se tot sapă și la deal dar e imens. Oricum se avansează cu fiecare cupă. Și în partea dinspre deal a viaductului1 se lucra la acea fundație pentru biscuiți chiar lângă culee. Eu trec prin zonă pe înserat și de aceea nu-mi mai ies pozele. Poate reușesc la sfârșit de săptămână ceva cât de cât.

Europiu

Quote from: flashu74 on August 23, 2018, 09:56:14 PM
Eu trec prin zonă pe înserat și de aceea nu-mi mai ies pozele.
De ce nu-ti iei flash-ul cu tine?  :lol:
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

udar

Asta este vine toamna si ziua a cam scazut ca si timp, vine intunericul peste ei mai repede....

dan_valeriu

Va salut!
Locuiesc in Deva. Am vazut ca se lucreaza intens la nodul Soimus, la viaductul Bejan, se lucreaza până la Ilia cred că destul de bine, intens!
E foarte bine că se lucrează!
Dar, poate să ne scrie cineva documentat, există o variantă pentru intrarea-ieşirea de pe autostradă la Deva ??? Unde este prevăzută să se construiască ?
Oricum, e greu sa circuli acum pe centura Devei, apăi din 3 septembrie când va fi închis nodul Şoimuş!!!...
Sperăm să se termine cât mai repede calvarul acestor construcţii!

icristian

Dan, pai ai nodul la Soimus, la 7km de centrul Devei, ce vrei mai mult? Nu se va face alta intrare iesire

BIGRED1984

Precum zicea si colegul, nodul pentru Deva este la Soimus.
Daca te referi la perioada inchiderii acestuia, nu va exista ceva temporar in zona Devei,  atunci evident ca se va folosi iesirea de la Simeria,.

gruiarew

Omul se plânge de centura Devei, ce e o mizerie. Nu știu când s-a reparat ultima dată, dar e îngustă (cel putin banda 2) și e plină de surprize. Era umbră de la un copac, n-am văzut, am luat o gură de canal de mi-a amestecat gândurile. Plus mai îs niște giratorii extrem de stâmte o să fie o fericire să te dai cu TIR-ul pe acolo.

Altă descărcare nu cred că se va face că nu are unde (e si Mureșul pe acolo). Pentru cei din zonă... cum e DJ761? / DJ107A?

'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis