News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Focșani-Buzău și Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

11 Members and 54 Guests are viewing this topic.

gruiarew

Depinde unde îl duc. Dacă încă îl duc unde am văzut eu, n-au cum pe A.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

cristi5

#42301
S-au pierdut cam doi ani la Holdea din motive de rea-vointa in CNAIR, in special in tabara Ionita (in frunte cu dumnealui), dar si a celor care nu gaseau solutie juridica pt bretea, din motive de lipsa AC, exproprieri gresite, etc.

Asa ca acum mi se pare usor deplasat sa ne apucam sa luam camioanele si excavatoarele la hei-rup. Sigur ca e usor ca sunt vizibile in teren, spre deosebire de ranchiuna, lipsa asumarii si nepasare fata de cetatean din CNAIR.

Eu zic sa ne bucuram ca mai avem un contract in derulare dupa tot acest caz de management stil "asa nu", si sa fim in extaz daca Comsa castiga si breteaua, ca daca nu se mai adauga cateva luni...

Earthchild

#42302
@gruiarew    Credeam ca il duc pentru terasamentul de la Ilia.

Quest

#42303
@gruiarew

Mersi Gruia. Clar, locul de iesire de pe DN68A este la 1,8 km de Holdea. Deci ramine asa, prea putine basculante...
Common sense will get you far !

rocklee


gruiarew

Oriunde l-ar duce, Quest are dreptate. Că prea multe excavatoare n-au cum să fie.

Oricum, mai este mult, foarte mult de săpat. Și mi-e groază de licitație, contestații amânări și alte chestii, pentru amărâta aia de bretea. Eu zic că nici în douăzecidouăzeci nu ne vom da jos la Holdea.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

flashu74

Asfalt pe DJ relocat partea unde intersectează vechiul DJ.Aici cred că în curând se va trece traficul pe noul traseu.












Powered by API/PUM imgur uploader

adi

sunt prea putine basculante la Holdea! si astazi aceeasi poveste.

azi la intoarcere, am vazut ca basculatente mergeau pe A spre Ilia.

Cand am ajuns la nodul de la Soimus, am vazut ca alte basculate descarcau pamant la podul din nod pe partea spre Bejan, acu nu siu daca il aduceau de la deal sau de la Holdea

flashu74

De la deal aduc la Șoimuș. Sunt alte basculante, nu cele de la Holdea. La Holdea datorită faptului că duc și la Ilia( distanță mare- 20 km) e normal că 10-15 basculante sunt puține la 4 excavatoare. Pai la deal la Șoimuș la un excavator care încarcă (celelalte se ocupă cu săpatul) sunt vreo 15-20 de basculante care duc până la Șoimuș. Distanța e cam de 2 km.

Liviu_udr

Nu cumva s-a cam ajuns cu săpătura unde se va intersecta breteaua care vine din giratoriu cu A1?




wifi

20 de km pe A, drum liber si drept nu este mare lucru, drumul zgurii pe DN de la Hunedoara nu este mult mai scurt. Numai pe la nodul Soimus se mai vede un depozit maricel, fara sa socotim ce s-a folosit pe terasamentele terminate. Este documentat in cateva poze de pe la Branisca unde stateau anul trecut basculantele coada la sapatura din debleul dinjos de stalpul ala de tensiune ce a fost mai tarziu relocat.

wifi

Quote from: Liviu_udr on August 22, 2018, 11:16:49 PM
Nu cumva s-a cam ajuns cu săpătura unde se va intersecta breteaua care vine din giratoriu cu A1?

In partea dreapta se vede materialul din sapatura. Insa pentru lucrare este necesar in primul rand sa se demoleze breteaua de intrare, cam ce s-a facut la intersecia DJ spre baraj Mintia. Se pregateste dar nu se poate construi sub trafic. Varianta alternativa ar fi fost sa se faca o alta bretea provizorie care sa ocoleasca pe sub viaduct. Tinand cont ca este transport greu, trebuie facuta calumea, costa bani si timp. Varianta aleasa este cea mai rapida, nu cred ca va fi nevoie de doua luni de ocolire pe centura Devei.

Quote from: flashu74 on August 21, 2018, 02:35:08 PM
Si o imagine din zona conexiunii.



Powered by API/PUM imgur uploader

danutzu_1069

^^
Colegu', esti in eroare.... @ liviu_udr intreba de nod Holdea, nu Soimus... Vezi si poza atasata...

wifi

Scuze, eu nu le am asa cu hartile, mai mult ce vad de pe teren. Restul corespunde. In aceeasi ordine de idei, giratoriul de la Holdea e pe o banda, la Soimus pe doua, daca nu se pune un TIR de-a curmezisul, se poate trece pe doua fire.

danutzu_1069

Da, la Soimus asta va fi cel mai mare conflict de trafic: TIR-urile. Doar unul are. loc in giratia cu 2 benzi