News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 12 Guests are viewing this topic.

Quest

Adica Comsa Corporación, o firma cu prezenta in peste 20 de tari, cu aproape 8000 de angajati, cu o cifra de afaceri care depaseste 1 mld €, sta in citeva zeci de mil de lei neplatiti ptr Eco 2 si Holdea, si n-are din cauza asta lichiditati ptr plata materials & manpower la lucrarile pe care le mai are de facut pe LD3 ?
Common sense will get you far !

voicul

Cel mai bine ar raspunde reprezentatii Comsa aici, dar parerea mea este ca da: stau in acesti bani. Sunt vreo 4 mil de eur.

Si nu cred ca este efectiv problema de suma sau de cash flow (resurse cred ca au/ar gasi), CI: pana acum mi-ai tras o teapa de 4 mil de EUR. Pe ce baza/pe ce incredere sa mai aduc eu bani de acasa si DE CE?
(cand statul plateste abia acum, facturi de anul trecut. Deci nici la ce are de plata dupa contracte semnate nu prea se grabeste).

florin74

Firma aia are niste actionari care vor profit , nu pierdere. Directori/responsabilii de proiect raspund in fata lor, cam asa e in capitalism.
Actele de caritate  si donatii sunt un capitol separat, iar ecoductele si descarcarile nu fac parte din ele.
Nu stau in banii aia, dar nu cred ca vor sa fie luati de prosti.
In rest, fiecare sa isi faca treaba si sa isi indeplineasca sarcinile conform clauzelor contractuale.



NGC

Acum pot sa va mai zic ceva si eu zic sa va pregatiti de niste surprize. :p

Va zic imediat. Pana atunci puteti sa incepeti sa ghiciti care este subiectul.

dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

NGC

#42035
Astazi a fost lansata licitatia "AUTOSTRADA LUGOJ-DEVA Lot 3, km 56+220 – km 77+361 - EXECUTIE LUCRARI BRETEA IESIRE - DESCARCARE NOD HOLDEA SI MONTARE PANOURI FONOABSORBANTE".

Valoare estimata: 24,389,928.28 RON fara TVA

Termen depunere oferte: 29.08.2018

Durata contractului: 51 luni, din care 3 luni executie lucrari si 48 luni garantie

Fonduri: POIM

Quote
Obiectul contractului presupune executarea urmatoarelor categorii de lucrari pentru autostrada Lugoj-Deva Lot 3, km 56+220 – km 77+361: - lucrari de constructii de drumuri pentru realizare bretea iesire - descarcare nod Holdea; - lucrari de instalatii electrice pentru iluminat iesire autostrada de la km 56+560; - lucrari de instalatii electrice pentru mutarii si protejarii retele LEA; - lucrari pentru realizare sistem ITS – subsistem panouri cu mesaje variabile VMS mare; - lucrari de aprovizionare si montare panouri fonoabsorbante.

Danny550394

Adică Comsa .....trebuie sa participe la licitatie și să câștige licitația pentru a finaliza nodul Holdea?
Bănuiesc că ecoductele o sa fie pe contract adițional deoarece sunt finalizate.  :lol:

Ionut

Pui și caietul de sarcini să fie mai usor de descărcat?

NGC

Sa vedem niste scenarii posibile pentru ca circul sa fie complet. :lol:

1. Vreun ofertant vrea sa participe la licitatie si contesta documentatie de atribuire.

2. La licitatie mai participa cel putin un ofertant si este descalificat, si mai apoi contesta descalificarea.

3. La licitatie mai participa cel putin un ofertant si oferta este admisa si chiar castigatoare. COMSA contesta apoi castigatorul, dar pierd (dupa CNSC / TB si mai apoi CAB).

NGC

Quote from: Ionut on August 09, 2018, 09:01:51 PM
Pui și caietul de sarcini să fie mai usor de descărcat?

Nu exista un caiet de sarcini general, ci multe mai mici. In schimb sunt o multime de planse.
Poate ai timp sa arunci o privire si sa pui ce e important.

Quote
Obiectul contractului presupune executarea urmatoarelor categorii de lucrari pentru autostrada Lugoj-Deva Lot 3, km 56+220 – km 77+361: - lucrari de constructii de drumuri pentru realizare bretea iesire - descarcare nod Holdea; - lucrari de instalatii electrice pentru iluminat iesire autostrada de la km 56+560; - lucrari de instalatii electrice pentru mutarii si protejarii retele LEA; - lucrari pentru realizare sistem ITS – subsistem panouri cu mesaje variabile VMS mare; - lucrari de aprovizionare si montare panouri fonoabsorbante.

mishu77

Totuși de ce licitație? Sa mai tragă de timp sau nu se încadrau in buget?

voicul

Deci o sa dureze ... FOREVER!

Cu ceva bafta jumatatea 2019, ca m-as mira sa avem norocul de la Gilau (fara contestatii dupa desemnarea castigatorului).

Partea buna: sunt sanse sa deschida lotul pana la giratoriu (adica sa se poata folosi lotul UMB)

NGC

Quote from: mishu77 on August 09, 2018, 09:17:42 PM
Totuși de ce licitație? Sa mai tragă de timp sau nu se încadrau in buget?

Cautati mai in spate ca sunt niste mesaje de-ale lui Horatiu, Cutter si de-ale mele referitoare la costurile descarcarii Holdea si a ecoductului suplimentar si referitoare la valoarea de atribuire. ;)

Puteau trage mai bine de timp daca puneau termenul de depunere candva din Octombrie incolo. ;)
Bine, asta nu exclude situatia in care deschiderea ofertelor se va realiza candva cam tot pe acolo, din diverse motive (clarificari, contestatii). :D

Ionut

Holdea, astazi dimineata pe la ora 7:30. Poze de la un user.

(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


Powered by API/PUM imgur uploader

danutzu_1069

Treaba este ca daca in planse, giratoriu figureaza ca existent, atunci recunosc lucrarea execuata!!