News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 62 Guests are viewing this topic.

Ionut

Quote from: iuli on December 20, 2011, 06:42:25 PM
Si uite de ce cred ca o sa ma tem sa folosesc autostrada. Am sa fac dupa Craciun primul drum si apoi cred ca voi folosi ori DJ-urile ori DN69...

De ce?! :dunno:

iuli

Pai am vazut cateva exemple de condus...  >:(
Totusi nu inteleg de ce se opreste pe banda de siguranta!  ???
Ma asteptam ca astia de pe aici sa aibe o cultura cat de cat a condusului pe autostrada.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

MHN


Ionut

Quote from: iuli on December 20, 2011, 09:21:42 PM
Pai am vazut cateva exemple de condus...  >:(
Totusi nu inteleg de ce se opreste pe banda de siguranta!  ???
Ma asteptam ca astia de pe aici sa aibe o cultura cat de cat a condusului pe autostrada.

Opresc pe banda de urgenta probabil de curiozitate de genul "uh, oh, shiny crash barriers" sau "ioooiii ce tare". Sau ma rog, alt slang. O sa treaca. Dar da, sunt si idioti care merg aiurea, insa astia sunt peste tot, tu nu prea ai mers pe A1 B-Pitesti. De obicei au BMW si sub 25 de ani. Sau Logan si tot sub 25 de ani. Trebuie rabdare. :)

iuli

Oooo... ba da... am mers.
Oricum extreme a fost cand am mers dupa vreo luna de la inaugurare pe A2 (de la Bucuresti la Fetesti). Holly shiiiit!!! Credeam totusi ca sunt vremuri de mult apuse.
Poate prin ianuarie o sa fac mai multe drumuri intre Arad si Timisoara si am sa vad diferentele. Eu unul nu sunt genul sa bag viteza aiurea, prefer sa ajung safe acasa si in plus fara sa imi tremure corpul de adrenalina. Am trecut de mult de ale tineretii valuri... O:-)
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

davyl

Quote from: iuli on December 21, 2011, 12:19:27 PM
Oooo... ba da... am mers.
Oricum extreme a fost cand am mers dupa vreo luna de la inaugurare pe A2 (de la Bucuresti la Fetesti). Holly shiiiit!!! Credeam totusi ca sunt vremuri de mult apuse.
Poate prin ianuarie o sa fac mai multe drumuri intre Arad si Timisoara si am sa vad diferentele. Eu unul nu sunt genul sa bag viteza aiurea, prefer sa ajung safe acasa si in plus fara sa imi tremure corpul de adrenalina. Am trecut de mult de ale tineretii valuri... O:-)
Ai mare dreptate iuli. Dupa o anumita varsta, adrenalina face rau... Probabil in cazul tinerilor nu prea conteaza, ca ei o "cauta cu lumanarea". Si in plus, si eu prefer siguranta in locul faptului ca ajungi cu doar cateva minute mai devreme. Ca mai mult nu castigi mergand cu o viteza astronomica.

Din pacate, in Romania se conduce agresiv. Din ce in ce mai agresiv... Aceasta este impresia mea in ultimii 2 ani de condus spre Romania (si am facut peste 5-6 drumuri dus-intors) ca sa am o viziune de ansamblu.

Ionut

Conducem agresiv si din inertie, din faptul ca ti se acreste sa stai dupa tiruri pe serpentine si pe drumuri 1x1. Trebuie sa mai avem rabdare cred vreo 4-5 ani minim ca sa mai apara km de autostrada si sa ne mai relaxam...

davyl

Quote from: Ionut on December 21, 2011, 01:14:24 PM
Conducem agresiv si din inertie, din faptul ca ti se acreste sa stai dupa tiruri pe serpentine si pe drumuri 1x1. Trebuie sa mai avem rabdare cred vreo 4-5 ani minim ca sa mai apara km de autostrada si sa ne mai relaxam...
Asa este...Cand o sa ai alternativa autostrada, atunci o sa conduci pe serpentine din placere si super-relaxat... Abia astept ziua aia!  8)

Ionut

Uite ca politia e la post:


QuotePolițiști au lăsat primul șofer fără permis pe autostrada Vestului

Cel mai ghinionist a fost un şofer arădean surprins cu 152 de km la oră şi care a rămas fără permis de conducere. Acesta a depășit cu 52 de km/h limita legală de viteză, admisă pe autostrada Vestului. Drept urmare, șoferul a devenit pieton  și s-a ales cu o amendă în valoare de 1700 de lei.

sursa: Adevarul

Deci nu suport cand presa spune "sofer ghinionist" in cazurile astea. Cum ghiniost?!?! Pai chiar dimpotriva, norocos, ca nu si-a rupt gatul la 152 cand autostrada e murdara si fara parapeti. Eu pe Bucuresti-Pitesti merg cu 130 maxim nu pentru ca nu pot merge cu 180, ci pentru ca nu sunt parapeti, sunt gropi si multi prosti. Deci ala care a ramas fara carnet nu e ghinionist, ci norocos.

Ghinionist esti cand te prinde politistu' cu 61 km/h in zona de 50 km/h pe E85 (DN2) intr-un sat gol si unde e 2x2 drumul. Aia da, atunci esti ghinionist.

bogdymol

Din poza din articol e clar. Actiunea a avut loc chiar la nodul cu DN69, pe sensul dinspre Timisoara.

Oare la ce ora a fost actiunea? Cand am trecut eu azi pe acolo, pe la 12:50, nu era nimeni in zona aceea, ci doar o porcarie de semn de circulatie instalat pe mijlocul benzii 2, pe care era sa-l iau in timp ce depaseam un camion. Noroc ca am fost atent...

Nu am facut poza semnului, dar a fost amplasat in genul acesta:


(e un printscreen dupa filmulet, pe care am pus semnul aproximativ in locul in care l-am vazut)

Oare l-au uitat ei acolo...? :-[
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

davyl

Quote from: Ionut on December 21, 2011, 04:03:32 PM
Uite ca politia e la post:


QuotePolițiști au lăsat primul șofer fără permis pe autostrada Vestului

Cel mai ghinionist a fost un şofer arădean surprins cu 152 de km la oră şi care a rămas fără permis de conducere. Acesta a depășit cu 52 de km/h limita legală de viteză, admisă pe autostrada Vestului. Drept urmare, șoferul a devenit pieton  și s-a ales cu o amendă în valoare de 1700 de lei.

sursa: Adevarul

Deci nu suport cand presa spune "sofer ghinionist" in cazurile astea. Cum ghiniost?!?! Pai chiar dimpotriva, norocos, ca nu si-a rupt gatul la 152 cand autostrada e murdara si fara parapeti. Eu pe Bucuresti-Pitesti merg cu 130 maxim nu pentru ca nu pot merge cu 180, ci pentru ca nu sunt parapeti, sunt gropi si multi prosti. Deci ala care a ramas fara carnet nu e ghinionist, ci norocos.

Ghinionist esti cand te prinde politistu' cu 61 km/h in zona de 50 km/h pe E85 (DN2) intr-un sat gol si unde e 2x2 drumul. Aia da, atunci esti ghinionist.
Asa este! De unde "ghinionist"? Daca a mers mai mult de 50 de km peste limita, e bun de plata.

Daca era in Belgia, la mai mult de 40 km/h peste limita era chemat in instanta  :busted:. Aici, judecatorul, in urma audientei, ii fixa amenda (e un minim de 70-80 de euro) si perioada de suspendare a permisului (in functie de gravitatea faptei: conditii meteo, prima sau a doua abatere, etc.). :headbash:

Parerea mea este ca numai o metoda dintr-asta drastica poate educa...Ca stiti cum se spune: Unde e lege, nu-i tocmeala!  :((

davyl

Oare l-au uitat ei acolo...? :-[
[/quote]Foarte periculos semnul ala... Si mai ales pe o autostrada unde semnalizarea lucrarilor se face cu mult timp inainte sa poti reduce viteza...

Dar probabil ca in Romania mai sunt multe de pus la punct in semnalizarea lucrarilor pe autostrada... Si mai ales daca politia sta cu radarul la lucrari, lucrarile sa fie marcate cu limite decente, nu chestii de genul 30 km/h, ca nu suntem in zone rezidentiale... :headbash:

Ionut

#432
@bogdymol: criminal semnul ala, l-o fi uitat un muncitor...

Chiar voiam sa te intreb, lucrau? E din ce ai observat tu acelasi ritm sustinut sau a venit vacanta?

Cu biciul pe ei: Au baricadat autostrada A1

Quote,,Filtrul total se datorează faptului că Biroul Autostrăzi Vest vrea să aducă la cunoștința opiniei publice dar și conducătorilor auto care folosesc autostrada A1 Arad – Timișoara că s-a înființat o secție de Poliție care vrea să contribuie la asigurarea unui climat de bună funcționare a traficului. La orice oră din zi și din noapte, puteți să fiți opriți și controlați de polițiștii care își desfășoară activitatea pe acest tronson de autostradă", a declarat inspector principal Teodor Tudur, șeful Biroului Poliției Autostrăzi Vest.

bogdymol

Quote from: Ionut on December 21, 2011, 07:08:31 PM
Chiar voiam sa te intreb, lucrau? E din ce ai observat tu acelasi ritm sustinut sau a venit vacanta?

Un pic au cam plecat in vacanta... pe AR-TM erau 2 locuri in care era o restrictie temporara de 60 km/h pentru ca lucrau la parapetele de protectie.

Legat de articolul tau:
QuoteTotul a început în jurul orei 13:30
Eu am trecut pe acolo la 12:50, deci am scapat :)

QuoteAlți trei șoferi au fost sancționați pentru că aveau Inspecția Tehnică Periodică (ITP) a mașii expirată. Cei trei au rămas fără certificatele de înmatriculare a mașinilor, acestea fiind reținute.
Maine ma duc sa o fac :D :D :D
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

Bine ca totusi inca lucreaza...  O:-)
Merci, bogdymol, sa ne tii la curent! :cheers:

QuoteUn al doilea nod de descărcare de pe autostrada Vestului va fi funcţional la mijlocul anului 2012

,,Termenul de finalizare este aprilie 2013, dar îl vom finaliza anul viitor în 2012.  Va fi semnat contractul şi pe lotul doi al autostrăzii Timişoara-Lugoj în curând. La primul tronson al autostrăzii Timişoara-Lugoj lucrează o firmă românească, o societate românească de construcţii. La Remetea este al doilea nod de descărcare de pe autostradă spre Timişoara. Va fi funcţional în a doua jumătate a anului viitor", a spus Sorin Lucaci, directorul Direcţiei Regionale de Drumuri şi Poduri Timişoara.

sursa: Ziua de Vest

Hai cu lotul 2 mai repede!