News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

14 Members and 29 Guests are viewing this topic.

elphax

unul din cele mai complicate pasaje facute pe autostrazile din Ro


rocklee













viaductul 1 soimus si o parte din zidul de sprijin de langa culee...plus sapatura din deal 




















Powered by API/PUM imgur uploader




Iceman

Superbe pozele Rocklee...........Multumim :cheers:

horatiu.cosma

Zid de sprijin doar cu un rând de piloți? Hmmm. Nu știu cum va rezista împingerilor dinspre deal, mai ales la înălțimile alea. Pe Gilău Nădășel au făcut 2 rânduri. Posibil să fie doar o bază pentru pământul armat? Sunt tare curios cum va evolua șantierul în zona aia.

pbh

Din fericire dealul nu vrea sa "plece". Am urmarit toate pozele de cand au inaintat cu excavatiile. Chiar si dupa evenimentele meteo extreme din ultimele saptamani , nu au existat miscari sau alunecari.

alinuttt

La culeea din deal, partea Bejan, am văzut că s-a armat și se începe cofrarea în spatele pilonilor. Ce se face acolo? Ce soluție este? Acolo ar fi super de urmărit zilnic ce se întâmplă, precum toate sctructurile armate din deal.

laszlo.robert

Dinspre Bejan se vorbea pe forum că vor face biscuiți dar vad că se pregătesc de zid de sprijin.Cea ce nu îmi este clar de ce au mai făcut culea pe piloni ?

rocklee

La culea bejan  se toarnă zid de sprijin și în jurul culegi si pe o lungime de câțiva zeci de metri.
La culea soimus  se toardă un zid de sprijin de vreo 200 de metri. Din ce am văzut ieri la fata locului se pregătește sa pună și acolo armatura.

Sincer nici eu nu am înțeles cum va fi acolo .am și mă interesez și am sa fac și câteva poze

rocklee

Am vorbit ieri cu un băiat de acolo din santier imaginea cu cel care duce apa.
La ultimul nivel al sapaturi se montează ancore.

Dominik

Superbe poze, multumim Rocklee  :cheers:
You're in Steelers Country

TibiV

Poate au procedat asa pentru a injumatati numarul de foraje (in piatra destul de dura) pentru piloti.
Doar 8 foraje, iar zidul de sprijin cu fundare directa, caci solul ala sigur "tine"... 
Quote from: rocklee on July 04, 2018, 11:18:11 AM
Mama proștilor este mereu gravidă... :)