Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 41 Guests are viewing this topic.

voicul

Vad bine? Au terminat cu izvorul? WOW   :excited:



rocklee

#40893
cateva imagini de la viaductul branisca  :o  :D













Powered by API/PUM imgur uploader



rocklee

 :D :D :D :D :D

nodul soimus
nod soimus ...imagini de seara si de noapte 










































Powered by API/PUM imgur uploader


:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :bye: :bye: :bye:

Dominik

#40895
Wow daca UMB-ul continua in acest ritm, pot termina tot lotul pana in Septembrie-Octombrie, ramane doar dealul de la Soimus, unde in Toamna pot concentra mai multi muncitori...super poze Rocklee +1  :cheers:
You're in Steelers Country

Granata06

Ma tot mir cum poate continua UMB avand in vedere diferenta dintre valoarea estimata si cea cu care au castigat licitatia.

ciprinel

#40897
Quote from: Granata06 on June 12, 2018, 07:23:17 AM
Ma tot mir cum poate continua UMB avand in vedere diferenta dintre valoarea estimata si cea cu care au castigat licitatia.
Probabil dupa terminarea programului muncitorii mai bat la ciocan si mai produc bani ptr. terminarea acestui lot. :D

Felicitari rocklee pentru poze. Este un ritm alert pe acest lot. Vedem cand va ramane doar dealul cum se vor desfasura lucrarile. Ca nici acolo nu poti concentra toata forta deoarece se vor impedica unii de altii. Probabil vor lucra tronsonat. Asteptam si vedem.

Si mai am o curiozitate: Acolo unde DJ este practic lipit de autostrada unde se va monta parapetul de protectie laterala? va fi pe ambele margini de beton? Oare plasa de protectie laterala se va monta unde? Pe betonul dinspre autostrada sau pe cel dinspre DJ?

flashu74

#40898
Cred ca atunci cand va fi concentrarea maxima pe deal vor iesi niste fotografii de colectie pentru folosit in prezentarea UMB. Nu că până acum nu ar avea, dar parcă aceea pare o lucrare mai deosebită și așteptată de toți. Dacă iese bine cartea lor de vizită i-ar recomanda pentru o lucrare importantă, poate ceva PI-SI, unde să fie și profit mai mare. Dar faptul că 600 de oameni își pot trimite copilașii la școală cu banii câștigați aici este un mare beneficiu.

zuma80

@Granata, poate acela este pretul corect al unei autostrazi in Romania!  O:-)
Pentru A6!

rocklee

pentru imagini de colectie ...il transferam pe cipri cu drona la deva..... :D :p

carutasul

Cred că s-a mai discutat pe aici, dar eu zic că e greșit să luăm ca referință prețul estimat, câtă vreme și cei de pe locul doi au licitat parcă pe la 60%. Probabil că prețul estimat lua în calcul construirea la deal a acelui "zid chinezesc" care cred că în realitate va fi mai degrabă o combinație care va reduce drastic costurile. ( în plus ei au mai luat și alte lucrări prin zonă) deci probabil până la urmă o să iasă măcar pe zero, probabil li se vor mai aproba și unele claim-uri că na, oameni suntem și mai avem și noi prieteni...  Sau chiar dacă ies în pierdere, nu va fi așa de mare. Încă o dată zic, dacă ar fi fost treaba foarte nasoală probabil că renunțau înainte de a se apuca de structuri și de deal.  În tot cazul, lucrează frumos și îngrijit, asta cred că vedem cu toții, dincolo de aspectul financiar, dacă mi-aș face firmă de construcții mi-aș dori să îi angajez pe șefii de lucrări, de cei de la ofertare nu știu ce să zic  :)

dumbravaandrei

#40902
pentru cei care inca mai au mirari cum de continua UMB-ul desi pretul de adjudecare a fost foarte mic: V-a mai spus cutter pe forum ca pana acum UMB a incasat claim-uri de peste 150 mil RON. Si cu siguranta ca or sa mai urmeze si alte claim-uri.

Quote from: cutter on April 27, 2018, 09:09:12 PM
Cel puțin 150 mil pe LD4 claimuri la nivel de 2016.

:cheers: rocklee !

Granata06

#40903
N-am fost pe faza cand a spus cutter. Mersi de info. Dar aceste revendicari pana unde pot merge? Sau au un plafon maxim din contract?

dumbravaandrei

atat timp cat sunt justificate, nu exista limita. Ca daca nu vrea CNAIR sa le dea, mai exista si alte foruri (curtea de arbitraj, instante)