News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 55 Guests are viewing this topic.


rocklee








Powered by API/PUM imgur uploader

cam acesta a fost fotoreportajul de data acesta ...mai mult data vitoate ...

pana atunci nu uitati sa contribuiti cu ce aveti sa se poata face in continuare ....filmari aieriene pentru a putea vedea mai clar ce se inampla pe santierele patriei ...

semnat ....ROCKLEE  :p

Liviu_udr

Mulțumim pentru poze!
Trebuie inițiată o lege pentru răspunderea persoanelor care se ocupă de infrastructură.
Cum e posibil să se întâmple ce face CNAIR pe LD3????
Cum sa nu se lucreze la o autostradă, în 2018, care trebuia deschisă din mai 2016??

ioio_viola

Quote from: istvan78 on January 29, 2018, 12:59:22 PM
Sosit acum de la Deva la Timisoara. Carosabilul pe DN68A intre Abucea si Margina a ajuns intr-o stare pe care eu n-am mai vazut-o de cel putin 10 ani. Reparatiile sunt fara speranta. Placile de beton din care e format corpul drumului sunt sparte in bucati mai mici de 1m2, in multe locuri. Sub ele banuiesc ca nu e decat pamant. O reabilitare serioasa, si daca s-ar vrea nu s-ar putea face sub traficul existent...
Cum sectiunea cu tunele nici in cele mai optimiste scenarii nu va fi realizata mai rapid de 5 ani de azi, vom ajunge sa avem un coridor rutier de importanta europeana din care o sectiune de 15-20Km va semana mai mult cu un drum forestier.

este o varianta de rabilitare:

1. Traficul greu spre Vama/Timisoara se directioneaza pe vechea ruta E68 Ilia - Arad

2. Se face sens unic de la Margina pana la Sacamas(intersectie) circulatie pe o banda si una sa se repare.
Traficul usor spre autostrada/Timisoara se poate directiona pe Savarsin - Bichis - Faget (drum ce necesita mici reaparatii)

Ionut

Quote from: Ionut on January 20, 2018, 10:53:21 AM
Trimis azi.



Copy-paste. Bataia de joc continua. Transparenta zero. Respectarea legii zero.



Auzi, decizia de reziliere/incetare nu este document de interes public. Bataie de joc.

gruiarew

Quote from: ioio_viola on January 29, 2018, 11:50:46 PM

2. Se face sens unic de la Margina pana la Sacamas(intersectie) circulatie pe o banda si una sa se repare.
Traficul usor spre autostrada/Timisoara se poate directiona pe Savarsin - Bichis - Faget (drum ce necesita mici reaparatii)

Nu cred că merge să faci sens unic pe European. Mai degrabă cu semafoare și închisă secțiunea pe care se lucrează. Îs câteva puncte mai rele nu e tot Margina - Săcămaș.

Săvârșin - Birchiș - Făget nu necesită doar mici reparații, e destul de rău și ăla. Efectiv nu e nici un marcaj, nici un semn, plus partea din Timiș te scutură bine.  E o filmare mai veche, dar nu cred să se fi îmbunătațit între timp:



Plus că e și podul peste Mureș ce-i pe o bandă. Dacă totuși credeți că merită ca și variantă pot face un ocol când mai am drum la țară. Eu zic că trebuie reabilitat.

@Ionuț în baza a ce se decide ce e de interes și ce nu?

Eu zic că o să se rezolve până la urmă și LD3-ul. Probabil încearcă ai noștii acum să mai salveze niste bănuți, lucrările fiind deja făcute. Se mai plătește o pensie, una-alta, dar până la urma tot o să-i dea drumul.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

Ionut

Quote from: gruiarew on January 30, 2018, 01:00:53 PM
@Ionuț în baza a ce se decide ce e de interes și ce nu?

O sa decida instanta. Ii vom da in judecata.

Quote from: gruiarew on January 30, 2018, 01:00:53 PM
Eu zic că o să se rezolve până la urmă și LD3-ul. Probabil încearcă ai noștii acum să mai salveze niste bănuți, lucrările fiind deja făcute. Se mai plătește o pensie, una-alta, dar până la urma tot o să-i dea drumul.

Tocmai, nu salveaza banuti. Fiecare zi de indecizie, fiecare zi de tergiversare inseamna un motiv in plus de claim (revendicare) pentru Comsa. Si bani pierduti de Romania prin fuga de responsabilitate si nemernicia celor din varful CNAIR.

Peu72

#37957
Super fotografiile. Spor la lucru UMB.

adiarc

ca sa fac o gluma amara...sunt deosebit de "educati",mafiotii din cnair ...de ce?pt ca educatie fara cultura nu se poate,cultura fara muzee iarasi nu...iar la muzee stam tot mai bine de la luna la luna   :lol:  rad,dar nu e rasul meu
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

voicul

Sa nu ne trezim ca UMB produce si pe A1 un nou muzeu.
E mult de munca, dar si 11 luni in fata si cam lucreaza pe banii lor, deci sanse zic ca inca sunt pentru terminare (inaugurarea nu apartine de ei) pana la final de 2018.

Stiti ce becuri folosesc?
Daca sunt cu sodiu, probabil este exclusa deschiderea anul asta :(

flashu74

Inca nu au montat becurile dar imediat dupa montare facem o verificare.
Cat despre muzeu nu cred ca pe LD4 se pune problema deoarece iesirea de la Ilia poate fi folosita, ea fiind gata.

catalinmz

Nu se poate cere o informare de interes public pentru situatia de pe lotul 3 de la Cnair? Incep si eu sa cred ca ca suntem in pragul rezilierii.

dumbravaandrei

#37962
ar fi bine, momentan, ca acea lamurire sa nu o ceara API sau disney :)
Raspunsul il intuiesc si va fi sec: contractul este in derulare, conform graficului de lucrari inaintat de constructor (sac ca nu puteti obtine graficul) iar oficial "sezonul de constructii" incepe din martie. Asa ca mai asteptam pana atunci sa vedem daca apare sau nu constructorul in teren. :)

Pentru ca pot
:bash: :bash: :madwife: :gaah: :gaah: :gaah: :gaah:

NGC

Quote from: Ionut on January 30, 2018, 11:59:28 AM
Copy-paste. Bataia de joc continua. Transparenta zero. Respectarea legii zero.

[...]

Auzi, decizia de reziliere/incetare nu este document de interes public. Bataie de joc.

Eu zic ca raspunsul a fost elaborat odata cu celelalte, si ca doar "data postei" este diferita.

Trebuie ignorat ce sustin ei si lasat sa decida instanta cine are dreptate.

NGC

Daca imi aduc bine aminte, la un moment dat au dat vina pe consultantii de la loturile LD3 si LD4.

Are cineva idee cam in ce data a fost? Trebuie sa va zic ceva si as fi avut nevoie sa citez ce au zis.

Brainstorming. :p