News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 40 Guests are viewing this topic.

rocklee

pun o intrebare ...sectiunea 1E ...este facuta deja  de salini  ??? ???

dorum

teea nu prea cred ca ne mai lamureste de LD2 :)

Ionut

Salini face doar sectiunea D. Atât.

cristi5

Quote from: cristi5 on October 06, 2017, 05:44:20 PM
E o veste buna zic eu.

Pardon... Daca asta e un preview despre licitarea PiSi fara studii geo atunci nu e deloc o veste buna.

Dar acolo vrea sa liciteze si fara AM... Fix cum a fost la LD2...

grig73

Eu zic sa avem putina rabdare. Parerea mea e ca Salini au cerut 180 mil. si cucul, ca orice psd-ist, da informatia la presa pentru a vui tara si sa se  mai lase din pret.
E modul lor de a negocia prin punerea de presiune pe parteneri prin intermediul presei.
SI privindu-l pe el ca om, nu am alta imagine decat al vanzatorilor de masini din targ.

alecu26

Este doar o lamentare. Trebuie sa intelegeti. Ministrul si functia de ministru este una politica. El vorbeste pentru cei dincolo de camere, pentru masa de votanti.

Momentan el vrea sa faca economii, dar nu poate. Când nu se vor face tunelurile...nu se vor face ca sunt prea scumpe momentan. Cum e de vina uraganul si firmele lacome de profit pentru scumpirea carburantului, asa e de vina Bruxelles si ursul care merge la ursoaica ca nu se pot face (INCA) autostrada pe acolo.

Evident ca nu are nici proiect, dar asta deja nu se mai incadreaza in cea ce poate declara. Dar cum se liciteaza cateva sute de km mai incolo, cu 2 foraje la capete, aici e parfum, vorba colegului de mai sus.

Oricum, privind partea plina a paharului....sunt primele tuneluri rutiere serioase, si licitarea lor sub orice forma, va aduce in sfarsit in tara putin know how (furnizori, proiectanti, ingineri, va creste experienta CNAIR in ce functioneaza si ce nu, vor scadea preturile, va creste calitatea).
Drumurile noastre POATE;

kumar

In valoarea de 180 mil euro nu era inclus tot lotul Salini inclusiv tunelurile?

GDPR

Quote from: Ionut on October 06, 2017, 06:01:09 PM
Hai lasă cantitățile. Dar studiul geotehnic? Prin ce forezi, stie cineva?

Nu e nevoie de studiu geo, se inspecteza cu pasul, eventual se da putin cu cazmaua, scrie in noul proiect de OM:  :D

QuoteÎn măsura în care este posibil (ţinând cont de costuri şi timp), se va considera că Antreprenorul a obţinut toate informaţiile necesare referitoare la riscuri, evenimente neprevăzute şi alte circumstanţe care pot influenţa sau afecta Oferta sau Lucrările. În aceeaşi măsură, se va considera că Antreprenorul a inspectat şi examinat Şantierul, împrejurimile acestuia, datele menţionate mai sus şi alte informaţii disponibile, şi că a fost satisfăcut, înainte de depunerea Ofertei, de toate aspectele relevante, inclusiv următoarele (fără a se limita la acestea):
(a)forma şi natura Şantierului, inclusiv condiţiile subterane;
(b)condiţiile hidrologice şi climaterice;

Radem, glumim, dar incompetenta "factorilor de raspundere" a ajuns la un nivel greu de suportat.  >:(

Quest

Quote from: cristi5 on October 06, 2017, 05:44:20 PM
Eu cred ca va licita design&build pe baza SFului initial cu specificatia ca debleurile X si Y se inlocuiesc cu tunel conform AM (care daca imi amintesc bine e destul de precis in legatura cu pozitia tunelurilor)

Tunelurile permit si coborarea liniei rosii, sper ca o sa lase proiectantului suficienta libertate.

E o veste buna zic eu.

Cristi exista vreun link catre documentul de mediu care constringe solutia tehnica a culoarelor ptr mamifere catre tuneluri ? Adica se poate vedea negru pe alb ca culoarul de trecere ptr mamifere trebuie sa aiba latime de sa zicem cite 500 m, cifra care nu-ti permite sa generezi culoarul cu un viaduct inverzit lat de 40 m, ci trebuie facut tunel in toata regula ? Intreb ptr ca expresia folosita de Cuc nu este ca "vom genera culoarele de trecere ptr mamifere construind tunelurile pe A", ci el spune tot timpul "viaducte ptr mamifere mari", ceea ce e cu totul altceva.
Common sense will get you far !

Ionut

Quote from: kumar on October 06, 2017, 07:24:31 PM
In valoarea de 180 mil euro nu era inclus tot lotul Salini inclusiv tunelurile?

Da' de unde 180 mil euro? De ce nu 181? De ce nu 200? Sau 100? Sau 150,73?!?!
Cine a scos cifra asta? De unde? Cine a zis cat costa?
Avem un proiect care spune cat costa executia tunelurilor?!!?!??!?!

Vrem sa-l vedem si noi!
Ca sunt bani publici, domnilor!!!

In SF-ul pe baza caruia Salini a castigat LD2, nu era nici vorba de tuneluri. Pai si de unde stim cat costa?
Cine a studiat cat costa?!?!?!?!?

Bai innebunesc aici.

NGC

Quote from: adrian rosca on October 06, 2017, 07:33:55 PM
QuoteAntreprenorul a inspectat şi examinat Şantierul, împrejurimile acestuia, datele menţionate mai sus şi alte informaţii disponibile, şi că a fost satisfăcut, înainte de depunerea Ofertei, de toate aspectele relevante, inclusiv următoarele (fără a se limita la acestea):
(a)forma şi natura Şantierului, inclusiv condiţiile subterane;

Lipseste un acord intre MT si cei care se ocupa de minerit si in rest avem tot know-how-ul. :lol:

NGC

Ca sa lamurim lucrurile, incerc sa trimit o escadrila de vulturi in zona. Va tin la curent cu ce se vede de sus. ;)

NGC

Optimizari de genul "debleu in loc de tunel" sau "viaduct in loc de tunel" inseamna revizuirea acordului de mediu. ;)

Ionut

Adică ne întoarcem și mai mult în timp. O luăm de la capăt cu ONGurile de mediu.
Nici nu vreau sa ma gandesc.

Dacă se întâmplă asta, se va îngropa proiectul.

cristi5

#36269
Quote from: Quest on October 06, 2017, 07:41:03 PM
Quote from: cristi5 on October 06, 2017, 05:44:20 PM

Cristi exista vreun link catre documentul de mediu care constringe solutia tehnica a culoarelor ptr mamifere catre tuneluri ? Adica se poate vedea negru pe alb ca culoarul de trecere ptr mamifere
Cauta aici

http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=2.msg132847#msg132847

Adica aici
http://www.anpm.ro/documents/12220/2231306/RIM+Lugoj-Deva+22.09.2016.pdf/8217334a-0eee-4c3f-9b54-6661ce991f49

Apropo, cineva a facut si ceva studii geo

http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=2.msg132870#msg132870

In rest eu cred ca cheltuim prea multa energie sa analizam textele unui politruc. El spune nustiuce ca sa transmita un mesaj electoratului si noi ne apucam de interpretari tehnice. Imi pare rau ca nu m-am abtinut sa comentez pe acest subiect...