News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 64 Guests are viewing this topic.

NGC

Ca si fapt divers, sa trecem aici ca s-a mai emis un ordin de plata pentru SPEA ENGINEERING pentru revizuire SF PiSi.

Toate platile de pana acum pentru acest contract le gasiti aici. Stati linistiti ca nu sunt decat 3.

Factura a fost emisa in 24.04.2017, dar a fost inregistrata la CNAIR cu data de 16.06.2017, iar ordinul de plata a fost emis in 21.07.2017.
La "detalii" este marcata ca si avans, desi in 16.05.2016 a mai fost platita o factura ca si avans.

Daca acest contract a fost semnat in 16.06.2015 si noi acum inca vorbim de avans, cred ca putem zice ca e bataie de joc din ambele parti, nu? :o
Sau au selectat gresit linia corecta din cauza caniculei? :lol:

pasadia

Imi pare ca nu ai adunat corect suma platita - adica n-ai pus cele 11 milioane din a doua plata.
Cat priveste cele 2 avans-uri. E posibil sa se refere la loturi sau activitati distincte?

NGC

11 milioane? Poate vrei sa spui 11 mii.

pasadia

O, rahat, corect! Pentru suma aia s-au mai obosit cu FF si OP? pfff...

dumbravaandrei

~11% avans din valoarea de atribuire?!?  ???
Nu trebuia sa fie 15%?

NGC

Nu mai stiu cat era la contractul asta. Trebuie sa caut.

Allex

Stiam ca e "pana la 15%", nu obligatoriu 15%. Corectati-ma daca gresesc.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Hercule

Oarecum on topic:

Unde lucrez eu, toate platile dintr-un contract sunt considerate avans si inregistrate ca atare (logica contabiliceasca n-o stiu, dar sigur exista) pana la ultima plata, numita "regularizare" in care se inchid toate avansurile. Banuiesc ca si la platile contactelor de autostrazi e la fel. Problema nu e asa de simpla ca in viata de zi cu zi cand platesti un (singur) avans pentru ceva si mai platesti inca o data la final.
Deșteaptă-te române!

user201

Acilu în zori de zi pe la mijlocul lui Iulie. Ce aș remarca pozitiv este faptul că încet-încet natura pare să ia în stăpânire alunecările. Cele 2-3 stâne de oi de acolo nu prea îmi par ok, deoarece lichidează plantele.




În zona Pianu lucrări de consolidare a terasamentului sau așa ceva atât pe sensul spre Deva:




Cât și pe sensul spre Sibiu la final de Iulie:


Între Holdea și Ohaba se stătea sau se circula foarte lent cam din locul din care am făcut poza și până a linia de cale ferată din Ohaba:



Sau se circula încet și cu răbdare :lol::

carutasul

Nu cred o iotă din ce zice Baiazid de Acilu sau de UMB, în schimb chestia asta de la Pianu mă cam sperie, cel puţin aşa ca impresie....

pasadia

E cam deformata poza, nu arata atat de rau. Plus ca prima banda si banda de urgenta e decopertata sau plina de materiale, nu iti poti face o idee corecta.

Si da, la Aciliu e surprinzator de verde tinand cont ca practic nu avem sol ci argila direct.

carutasul

Ceea ce mă sperie pe mine ( dar repet, nu sunt de meserie) e că pare că e deformat şi parapetul median. Sau mi se pare?

pasadia

Nu, nu e deformat, e doar poza ciudata. Acolo au loc tasari ale solului de desupt, nu alunecari asa cum sunt cele de la Aciliu. Bine, nu se vede ce e dedesupt, dar eu ca utilizator al A asa le-am perceput. Si sincer sa fiu nu imi pareau la fel de grave ca cele de pe lotul Impreglio, alea din zona km 284-286 (sunt acolo vreo 3 podete la rand, peste raul Secas, Pustia si inca unul). Apropo la fiecare podet de acolo sunt probleme cu tasarea fundatiei de langa.

Insa OS lot I are inca constructor care se ocupa de perioada de garantie, OS lot III nu mai are constructor.

user201

Aș zice că pare, nu este cu adevărat deformat, plus că lucrau la remediere/ consolidare.
La viteza în jur de 100 sau puțin sub nu se simțea mare lucru și zona aceea e oarecum cunoscută de mult timp cu ceva probleme. Eu la Acilu chiar m-am bucurat că am văzut și plante în zonă față de peisajul acela super lutos și arid pe care îl tot vedeam.

GDPR

Ba e chiar deformat, credeti ca degeaba fac injectiile alea? E adevarat ca denivelarea nu prea se simte pe banda 2, dar asta e pentru ca au "umplut" cu mult asfalt.