News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 46 Guests are viewing this topic.

NGC

Am pus acum paragrafe importante din CS. Vedeti in pagina unde am scris despre lansarea licitatiilor.
Aveti destul pentru comentat. :D


dumbravaandrei

#34952
 :cheers: NGC20

1. Sper sa nu fie o "greseala", dar nu pot sa trec peste:

In special peste acel "temporara" taiat. Pare a fi vesnic acel nod.
Pare a fi destul de clar ca la Vestem nu o sa fie alt nod. Nod va fi doar actuala intrare pe centura Sibiului si la Boita

2.

- Debleul de 24m... nu se putea un tunel pe acolo.... Ma gandesc ce distractie o sa fie iarna... Asta e, bine ca se face ceva
- macar o sa avem banda pentru vehicule lente in acel debleu

Sunt mentionati 2050m de lucrari de arte (poduri, viaducte)

Legat de acel nod la Boita: am eu impresia sau defapt constructorul va depinde de lotul II? Pentru ca altfel nodul va trebui inceput de la capatul sudic al unui viaduct lung de 653 m. Iar in acest context este cam greu sa il upgradezi ulterior in proiectul A13 deoarece nu vei avea loc intrucat pare ca nodul cu DN7 va deveni permanent acolo. Adica in loc de nod A1xA13 trebuie un nod A1xA13XDN7. Si nu suntem in situatia fericita de spatiu de la Turda (A10xA3xDN1). Oare cand va incepe A13 se gandesc totusi sa faca un nod cu DN7 la Vestem?
Adica din ce s-a discutat pe forum pana acum si la ce solutie s-a ajuns, e distanta mare....

dr4qul4

Debleu de 24m = perfect acceptabil. Haideti sa nu cadem in extreme.
In 14 km avem:
Pod, 117m (deschizaturile vor fi mai mici) - pod 373m, pod 333m, subtraversare animale mari 32m, pasaj DJ105G, pod raul Sadu 44m, Viaduct 415m, viaduct 652m, viaduct 653m.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

Daca nici in caietul de sarcini nu ne iese numarul exact de kilometri... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)


NGC


NGC

@CNAIR: Oare cand incetati cu pacalelile de genul "spre SEAP", "in SEAP", "10 zile", etc. ?

ovideatza

Quote from: Ionut on July 11, 2017, 06:48:39 AM
A1 Sibiu-Pitesti
Caiete de sarcini Sectiunile 1 si 5

Atasat caietul de sarcini pentru Sectiunea 5. Cel pentru Sectiunea 1 mi se descarca eronat...

La cererea lui NGC20 repostez caietele de sarcini transformate pentru a putea fi cautat/ copiat (OCR):

Sectiunea 1
Sectiunea 5


NGC

^^^

Quote from: NGC20 on July 11, 2017, 01:51:54 AM
Astazi a fost lansata licitatia "Proiectare si executie autostrada Sibiu - Pitesti, Sectiunea 1 Sibiu - Boita, km. 0+000 - km. 14+150 - Lot 1 km. 0+000 – km. 13+170".

[...]

QuoteObiectivul principal il reprezinta proiectarea si executia lucrarilor pentru Autostrada Sibiu - Pitesti, Sectiunea 1 - Lotul 1 in conformitate cu conditiile de contract FIDIC Galben. Lotul 1 aferent Sectiunii 1 se intinde intre km. 0+000 - km. 13+170, iar traseul autostrazii va începe în zona localitatii Selimbar, la intersectia cu centura Sibiu. Aliniamentul se continua la vest de Drumul national DN7, in paralel cu acesta, fiind amplasat intr-o zona colinara pana la km 6, in zona localitatii Vestem. În continuare, traseul autostrazii traverseaza la vest de Talmaciu, drumul judetean DJ 105G Avrig - Marsa - Talmaciu – Sadu pana in zona Boita unde este prevazut un nod rutier ce asigura conectivitatea temporara a autostrazii Sibiu-Pitesti cu DN7.



NGC

^^^

Care e orizontul de perspectiva (functionare)? 2025? :lol:
Pai e gata in 2020! :lol:

Ionut

Gata cu sectiunea 1!
In pagina anterioara, aici:
http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=2.msg161380#msg161380
gasiti profilele transversale tip, traseul Sibiu-Boita si nodurile Sibiu si Boita.

Acum ma apuc si de sectiunea 5... o sa dureze ceva. Pana atunci aveti toate informatiile pentru a discuta despre sectiunea 1. :D

NGC

Vorba aia, inca o bere si ma duc. :D



@delacroix: Vei avea concurenta. :D

iulius

#34964
"Sectorul de Autostrada Sibiu-Pitesti......, realizand prima traversare a muntiilor Carpati la o cota maxima de 860 m.
Ca idee:





Foto de ieri, in apropriere de Salzburg-Austria (prieten fb)
O intrebare, la ce capitol s-a ajuns cu loturile 2,3,4 ?