News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

6 Members and 70 Guests are viewing this topic.

alexV

mai exista si pe altundeva ziduri de sprijin foarte inalte
Google Maps

rocklee

citeva imagini cu piloni pasajului ...

rocklee


rocklee



rocklee

la revedere ne vedem saptamana vitoare ... :bye: :bye:

luc


Dominik

Spectacol de poze Rocklee, bravo tie si UMB pt munca depusa ! +1  :cheers:
You're in Steelers Country

perfidus

Quote from: phb2 on June 09, 2017, 12:53:20 PM
Two requests               
- at Perfidus : LD Lot 4, set up the configuration of the crossroads, Reply 34.482 time 7'50 '' / 7'55 '                     

Thank you

A1 will overpass some secondary roads there. They will be slightly relocated, something like this.


For roads completion I guess some extra land is going to be expropriated (status? on hold maybe, long live bureaucracy).
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

voicul

Eu stiu ca s-a vorbit aici de intentia de a face un pasaj subteran pe sub DN7.
Parerea mea e ca nu o sa se faca nimic din cauza de bani, ascuns sub: oricum se face autostrada si dupa nu o sa mai fie trafic asa mare.

pbh

Cel mai simplu ar fi sa se faca un sens giratoriu in capatul podului spre Deva. Este suficient loc.
Probabil ca nu a fost facut datorita traficului infernal, dar dupa deschiderea LD4, ar fi o solutie.



NGC

Nu se poate giratoriu pentru ca terenul este in panta acolo, dar oricum, solutia deja exista.

bogdix


NGC

Din ce stiu eu, a ramas solutia descrisa succint mai jos.

Quote from: AlexIP on April 25, 2017, 12:42:13 PM
http://www.mesagerulhunedorean.ro/pasaj-subteran-pe-sub-dn7-la-podul-de-la-soimus/

QuotePasaj subteran pe sub DN7, la podul de la Şoimuş

Problema intrării şi ieşirii de pe autostradă, la nodul din Şoimuş, nu s-a rezolvat de câţiva ani, de când a fost dată în folosinţă autostrada Deva-Orăştie.
Autorităţile locale şi judeţene au tot încercat să facă ceva pentru a se renunţa la provizoratul care s-a făcut acolo şi unde se petrec foarte multe accidente de circulaţie. Însă, nu s-a rezolvat nimic. Ieri, la vizita ministrului Transporturilor, am încercat să aflăm dacă există şanse ca această problemă extrem de importantă nu numai penru şoferi, dar şi pentru investitori, are şanse să se rezolve.
,,Soluţia găsită pentru legătura la Deva va fi construcţia unui pasaj subteran, de pe podul de la Şoimuş, care va trece pe sub DN7, şi care va asigura toate relaţiile de circulaţie, astfel încât să nu mai avem deloc viraj la stânga, ci numai la dreapta. În a doua jumătate a acestui an putem scoate la licitaţie acest proiect. Nu ştim, deocamdată, care vor fi costurile, fiind doar la faza de proiectare", a declarat Horaţiu Simion, directorul Direcţiei Regionale Drumuri şi Poduri Timişoara.

Vorbim de pasajul de aici, situat între o mină, o unitate militară, un deal, o cale ferată, un pod și un steril (zice-se radioactiv) împădurit, pasaj care reprezintă principala intrare pe A1 din zonă. Intersecția cu faimosul giratoriu lung de 1 km.

cristi5

Pe sub DN7 ar urma sa treaca sensul Sacamas-A1 si sensul A1-Deva? Iar la nord de DN7 sensurile Deva-A1 si A1-Sacamas. Deci un nod-trompeta?