News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 41 Guests are viewing this topic.

NGC

#33195
Quote from: bogdix on March 12, 2017, 11:49:27 AM
AC-ul sta dupa HG de exproprieri.

Iar pe langa HG pentru exproprieri se sta dupa scoaterea din fondul forestier in vederea defrisarii conform modificarilor proiectului si asa cum apare si in acordul de mediu revizuit. ;)

TibiV

Copacii aia razleti din zona giratoriului sunt "fond forestier" ?!...  :o
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

NGC

^^^ Km 56+308 - Km 56+945, Natura2000 ROSCI0355
Initial trebuiau defrisati 37000 mp de paduri, iar acum trebuie defrisati 43900 mp.

bogdix

#33198
@NGC20

Cu riscul de a polemiza puţin, cred că nu ai dreptate. Din ceea ce eu ştiu, scoaterea din fondul forestier/circuitul agricol se face după ce se expropriază o anumită suprafaţă de teren. În cazul fondului forestier, dacă fondul forestier este proprietate a statului, suprafaţa nu se expropriază ci se transferă din administrarea entităţii administratoare (gen Ministerul Mediului, Apelor şi Pădurilor, prin ROMSILVA sau alţii) în administrarea Ministerului Transporturilor (prin CNAIR). Tot prin HG :)

Însă AC-ul se emite doar dacă suprafaţa e scoasă din fondul forestier/circuitul agricol.

Sau correct me if I'm wrong...

NGC

#33199
Ai dreptate partial, dar in graba am sarit 3 cuvinte care fac toata diferenta. Am corectat acum ca sa fie mai clar.

Scoaterea din fondul forestier se face conform Ordinului 694 din 2016. Inainte era Ordinul 924 din 2011, dar prevederea de mai jos era si acolo.

In principiu daca suprafata de scos este mai mica decat 1 hectar, se poate scoate si daca exista acordul proprietarului terenului (daca nu e in proprietatea statului), ceea ce nu inseamna neaparat ca proprietarul este deja Statul / MT / CNAIR (capitolul VII, sectiunea A, art. 20, alin. (1), par. 15).

Quote15. acordul proprietarului pentru terenurile forestiere, altele decât cele din proprietatea publică a statului, în care să se precizeze inclusiv că terenul nu este în litigiu; acordul proprietarului pentru terenurile forestiere proprietate privată se încheie în formă autentică;

TibiV

#33200
Mai oameni, m-ati ametit...

Deci procedura normala ar trebui sa fie:
1. HG expropriere
2. Noul proprietar (statul) este de acord cu scoaterea de fondul forestier
3. Se scoate din fondul forestier (nu mi-e clar insa cine anume face asta... si cum... Romsilva? ONCPI? Min.Mediului? )
4. BINGO! Se emite AC.

Corect ?...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

bogdix

Asa ar fi, ca nu poate Romsilva de ex. sa scoata din fondul forestier fiindca nu face obiectul investitiei lor ci al CNAIR. Iar cNaIR nu pot scoate din fondul forestier pana nu e in administrarea lor (deci necesitatea exproprierii sau a transferului dupa caz).

NGC

#33202
^^^

Cu mentiunea ca ar putea exista si punctul de mai jos.

0. CNAIR obtine acordul proprietarului curent, care urmeaza sa fie expropriat si nu mai asteapta dupa HG de expropriere, grabind procesul de scoatere din fondul forestier.

Vorbim aici doar despre ce este posibil din punct de vedere legal. Altfel nu ar avea rost o parte din paragraful citat de mine anterior, pentru ca din moment ce Statul / MT / CNAIR ar fi deja proprietar, nu ar avea logica sa isi dea lui acordul, desi si aici este o poveste care parca a mai fost discutata.

In practica nu prea se apeleaza la aceasta posibilitate de grabire a procesului.

gruiarew

Ceva poze pe fugă de după Margina. N-am putut să fac și din alte locuri că eram cu bicicleta și m-a prins ploaia. De pe undeva de pe aici: https://goo.gl/maps/4XnXBd3FiHR2













'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

nrb

Sâmbătă prin Deva era portocaliu...

AFC

^ Sa inceapa "revolutia" portocalie. Am un feeling pozitiv despre ce se va intampla. Ma declar optimistul de serviciu. :D
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

Denis

Nu esti singurul @caf  :D Optimistul de serviciu nr 2  O:-)

serban vlad

Se poate realiza o descarcare provizorie de pe A1 aiaci 45.930620, 22.852501 la int dj706A cu DN 76. Este posibil ca UMB sa termine restul lotului anul acesta fara bucata pana la Soimus. Ar fi numai 3 km pe DN 76 si 15 km de la holdea la Margina neterminati anul acesta.

erw78ar

Mobilizare exemplara dim parte UMB e portocaliu tot lotul sa lucreza la terasamente la structuri pe tot lotul!  Fara poze!! Nu am vru sa ma bag peste ROCKELE!!

Denis

O filmare cu drona pe lotul 4 ar trebui acum...sa vedem UMB in miscare  :o