News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 47 Guests are viewing this topic.

bogdix

Quote from: dumbravaandrei on February 19, 2017, 02:39:51 PM
Discutand serile trecute cu o vrabiuta, cica problemele chiar sunt tehnice iar acum s-au trezit cu infiltratii in corpul autostrazii mai mari decat se asteptau iar constructorul incearca tot felul de tertipuri pentru a nu rezolva aceste probleme sub trafic. Situatia si eventualul rezultat ar fi similara cu ce s-a intamplat pe A6.
Informatie de la vrabiuta, nu bag mana in foc penru ea, tratati-o ca barfa desi vrabia e mai mult vultur. Dar poate nu ar strica niste poze de la nivelul solului. Din cate am inteles ping-pong-ul ar fi intre constructor+drpd si cnair+mt.

Rugăminte în câteva subpuncte:
1. Explică-ne şi nouă această comparaţie cu "ce s-a întâmplat pe A6", că io unul nu văd similitudinile...
2. Mai detaliază puţin asta cu "infiltraţiile în corpul autostrăzii" şi cum adică sunt "mai mari decât se aşteptau" (adică se aştepta cineva să fie infiltraţii în corpul autostrăzii ???)
3. Vrabia asta "vultur", dacă e bine informată, înseamnă că are acces la "masa de ping-pong". Ar fi interesant să spună care sunt motivele "amânării recepţiei"... Poate ne spune şi cine l-a minţit pe dl. ministru Cuc (că aşa a susţinut în conferinţa de presă)...

teea

#32701
^
@bogdix : stai linistit, n-o sa-ti raspunda nimeni :)
Sa gindesti este dificil. De aceea, majoritatea oamenilor doar judeca ! Carl Gustav Jung

adiarc

in ritmul asta vom vedea Sibiu-Pitesti prin 2030...poate...

nu m-as fii gandit ca exista atata incompetenta si prostie sa te impiedici de 3 km de sant..sau chiar doar sa pretinzi asta...e chiar mai mare prostia.......te rad si curcile....daramite cucii......vai vai...cu-cu ei de treaba... :)
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

dumbravaandrei

^^^
1) Vorbesc de surparea peste A6 de anul trecut (nu sunt multe puncte aici unde poate avea loc povestea dar am inteles ca si la unele terasamente ar fi probleme)
2) Da. La fel de uimit am fost, sunt si voi fi ca si tine. Cica ar fi doua sau trei puncte.
3) Da, in mare parte ii sustine parerea. cat despre restul "spusului" nu-i cunosc intentiile, e greu in astfel de situatii sa te exprimi public.

4) Nu impuscati mesagerul, de asta am zis ca daca e cineva care sa poata sa faca santierul la pas nu ar strica niste imagini care sa le dezbatem (filmarea aeriana e filmare aeriana pana la urma urmei). Nu am fost niciodata pe acel santier si nu pot sa confirm eu acuratetea datelor).

teea


@andrei : fie esti un expert in interpretarea unei filmari aeriene, fie stii exact despre ce e vorba. Si nu vrei sa recunosti. Dar nu asta conteaza.

1. alunecarea lenta care se vede pe A6 cred ca are o alta explicatie. Sa nu uitam ca este incadrata de 2 structuri din pamint armat
2. Ramin la fraza de inceput
3. Se pare ca cei care "bat" zilnic santierul, au o alta parere decit cei care au venit sa faca inspectii tehnice.
4. nu impuscam mesagerul. Ii cerem doar sa trieze informatiile reale de cele voit tendentioase. BtW, http://prntscr.com/earci0 , nu va faceti probleme, Clientul stie exact ce se intimpla, ce se vorbeste...
Sa gindesti este dificil. De aceea, majoritatea oamenilor doar judeca ! Carl Gustav Jung

Quest

Goldmund inca un pic de rabdare, tronsonul se va deschide curind.
Filmari ale A in trafic vor fi, ne straduim sa reusim din nou o transmisie live pe youtube anuntata in prealabil, cu felul in care se circula la nod Margina, in special giratoriul de est, unde se intersecteaza fluxul de trafic al celor care tocmai au coborit de pe A, cu cel care vine pe DN dinspre Deva si trebuie sa ajunga la giratoriul de vest, ptr a se urca pe A. E un subiect pe care Cristi5 l-a punctat inca de anul trecut.
Common sense will get you far !

danutzu_1069

Mda, deci nu A1 de la Margina la Traian Vuia... Speram   ca peste cateva ore sa pot "calca" pe segmentul asta.
Poate mai pe seara sa "urc" ceva filmari cu camera de bord..

Ionut

Nu va faceți speranțe pentru următoarele câteva zile. Mâine seara ieșim cu un anunț, speram noi pozitiv.

icristian

Revin si eu cu o intrebare referitor la Lugoj-Deva Lot 4.
Din cate stiu a fost dat Acordul de Mediu, dar nu am auzit nimic de autorizatia de constructie. In curand vine primavara si ar fi frumos sa poata sa lucreze pe tot tronsonul.
Exista un alt impediment pentru care nu e eliberat AC ?

NGC

Iti aduci aminte ca cei de la ISC au venit si au oprit lucrul pe santier pentru ca nu era AC?
Iti aduci aminte ce s-a intamplat la Sebes - Turda? Au trebuit emise ordine de catre ministrul transporturilor, pentru ca apoi sa se poate elibera AC pentru "constructii executate fara autorizatie de construire care au fost mentinute prin Ordinul Ministrului Transporturilor".
Situatia e similara.

nrb

Or fi ceva "infirltrații de apă" și la ordinele de ministru, cine mai știe și cine să-i mai înțeleagă, apropo de LD4 și AC lipsă,

icristian

Am inteles, mersi, deci mingea este acum la ministrul transportului. Sper sa rezolve mai repede, avand in vedere ca exista precedentul cu Sebes Turda, ar trebui sa stie exact ce au de facut.

Dintr-un interviu mai vechi 8 Noiembrie.
QuoteVictor Cozmei:  Pe Lotul 3 si Lotul 4 care este situatia, cand va fi gata acordul de mediu?
Catalin Homor:  Este intr-o faza destul de avansata, estimam ca luna aceasta sa avem acordul de mediu. Ulterior, la cateva zile distanta, speram sa avem si Autorizatia de construire.

Victor Cozmei:  Va intreb pentru ca exista riscul ca, daca nu avem autorizatiile, Lotul 4 sa nu fie gata anul urmator.
Catalin Homor:  Putem spune ca intram in perioada de iarna, iar sezonul de lucru incepe in martie. Pot fi executate unele lucrari, in special structuri, piloti... Din estimarile noastre, in functie de acordul de mediu, pe 15 decembrie cel tarziu sa avem autorizatia de construire.

mspescaru


TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

rocklee

o intrebare pentru colegi ...pe loturile L D 2.3.4 sau intors oameni la lucru ...este ceva miscare ...
:o :o