Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 27 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

Asa zic si eu...doar ca fostul Ministru a zis de vreo 2 ori ca trece pe la sud de Cozia
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

adiarc

Mersi de video....acesta imi aduce aminte inca-odată cat de neinspirat s-a făcut alegerea nodurilor de acces in zona.....si exemplul elocvent e chiar sătucul din imagine-Amnaș.Are acces la 2 noduri ( doar Sibiul are in zona mai multe ),cel de aici de la Săliște si cel de la Apoldu de Jos,in timp ce Miercurea nu are deloc.

PS - saptamâna trecută am fugit pana la Timișoara....am simțit pe propria piele accesul f.greoi pe autostrada,in zona Remetea Mare.Din zona de unde am venit eu ( dinspre SAG,C.Sagului ),probabil la ora de vârf faci catre o ora.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

alecu26

Oare sa dat ordinul de începere pt contractul.de proiectare la nodul de la DN7 cu DN 76 la Soimus/Deva?
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

TibiV

#29238
gruiarew,

este genial panoul de la 30:10 !...
:lol:

Iar limitarea vitezei la 50 km/h de la 31:20 este de-a dreptul... WOW !!!...  O:-)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

udar

Quote from: gruiarew on July 11, 2016, 08:04:18 PM

Pentru mers în sudul Timişorii am înţeles că ar fi o variantă https://goo.gl/maps/LQpNifjA1Xs Sincer nu ştiu n-am fost pe acolo, dar erau ceva planuri a ceva "centură pentru autoturisme" prin satele respective. Când am treabă prin partea aia vin prin Buziaş.
Se circula destul de bine pe aceasta varianta pentru masinile mici este un mic ocol dar este ok

Trimis de pe al meu SM-A300F folosind Tapatalk

NGC

Quote from: alecu26 on July 11, 2016, 08:08:50 PM
Oare sa dat ordinul de începere pt contractul.de proiectare la nodul de la DN7 cu DN 76 la Soimus/Deva?

Proiectare? Nu s-a facut vreo licitatie pentru proiectare.
Deocamdata se face doar studiul de fezabilitate.

AdrianB1

O poveste scurta despre probleme de contabilitate: intrucat CNADNR nu a platit pentru A1 din venituri proprii, ci prin bugetul de stat (si decontat partial de UE), banii din garantiile de buna executie pe lotul demolat nu pot intra in CNADNR ca venituri proprii, ci ca venit la bugetul de stat. Pana aici e perfect logic din punct de vedere contabil. Problema e ca banii aia fiind in bugetul de stat, CNADNR nu ii poate folosi pentru reparatie pentru ca nu exista temeiul legal - ori se mareste valoarea proiectului si Min Fin da banii (dar e aiurea, ca valoarea proiectului nu creste), ori se da o OUG pentru ca banii sa poata fi folositi de CNADNR.

Se pare ca e o speta noua care nu a fost prevazuta pe nicaieri prin legislatie. Stiu ca cineva din Min Fin incearca sa rezolve problema, dar nu stiu cat de bine o sa se descurce si cat de repede o sa se intample. Poate @cutter poate sa ajute, ca nu ma astept ca CNADNR sa se agite prea tare (le-a luat ceva timp sa descopere problema, vreo 9 luni).

neaghi

#29242
Situatia in sine ar trebui considerata exceptionala, si din pacate chiar este, ar trebui dat OUG fara nici o intirziere.
Nu s-a gindit nimeni la o asemenea posibilitate pt ca nu e normala si n-ar fi trebuit sa se intimple vreodata...

A...si cei carora le-a luat noua luni sa-si dea seama de situatie..desi pt asta sunt platiti, sa fie demisi si pusi in alte posturi unde sa se le pice fisa mai din timp..

NGC

Quote from: ultrasbz on July 01, 2016, 11:26:08 AM
Parca ramasesera sa aleaga intre variantele 1 si 7 si niciuna dintre ele nu trecea pe la Calimanesti. Ma insel?
S-a rasturnat situatia 180 de grade?

Variantele 1 si 7 sunt la fel pe sectoarele 1 (Sibiu - Boita), 4 (Valeni - Curtea de Arges) si 5 (Curtea de Arges - Pitesti).
Ambele au fost avizate in Aprilie 2016 si Iunie 2016 ca variante finale pentru analiza detaliata pentru cele 3 sectoare mentionate mai sus, precum si pentru DN73C.

TibiV

#29244
CNADNR a postat pe FB in urma cu 1 ora poze cu LD 3 cu comentariul
"imagini primite de la DRDP Timisoara
Autostrada A1 Lugoj -Deva, lot 3"
https://www.facebook.com/cnadnr/posts/1720572011536204











Mama proștilor este mereu gravidă... :)

NGC

Quote from: TibiV on July 12, 2016, 06:04:37 PM
"imagini primite de la DRDP Timisoara Autostrada A1 Lugoj -Deva, lot 3"

A aparut in sfarsit in sistem si un ordin de plata din 9 Iunie pentru LD3, despre care stiam inca de atunci si ma tot miram de ce nu mai apare, care certifica intr-un fel ca pe lotul acesta treaba se misca.

TibiV

Deie Domnul sa mai vina multe ordine de plata anul asta!... ;)
:cheers:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

rocklee

imaginile sunt din zona spatilor de sevici ...ma bucur ca asfalteaza ...inainte sa plec in concediu ...sper sa dau o fuga pe acolo... :)

Dominik

#29248
rocklee, parca ai spus la ultimul tau reportaj foto ca pe 12 Iulie se opreste curentul electric la calea ferata si pun grinzile peste....sti ceva, au fost puse grinzile peste calea ferata ???
You're in Steelers Country

rocklee

#29249
eram acolo daca nu eram de servici .. :)

din ce am vorbit cu un impegat ...o parte le-au pus vineri ...astazi nu stiu nimic  :(