News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 53 Guests are viewing this topic.

rocklee

drumul de la podul mures la nodul grind .....

prefabricate MACON pentru podete ...


ne urcam pe terasament si ne uitam in directia teiu lapugiu de jos ... :D


ne uitam si catre mures ... :o



vitoarele bretele ale nodului ...cele dinspre dobra ...putem sa  opservam ca au deja rigola ...






rocklee

#28351
breteaua dinspre ohaba ... :o




o imagine de ansamblu ...in care se poate distinge lucrarile la piloni pasajului peste calea ferata si peste dn..







dam un ocol si ne oprim  in dnu unde sa fcut devierea si facem poze la ...pilonul vitorului pasaj peste deneu












de aici parcam masine in parcarea din apropiere ...si mergem pe aliniamentul caii ferate sa facem poze la vitori piloni ai pasajului




incepem cu pilonul pasajului peste calea ferata cel din dreapta pe directia ohaba








cel din stanga ...



intre sapatura pilonului si terasamentul cai ferate va trece breteaua autostrazi care se va in giraroriul din dneu ...

nodul grind va avea in mare asemanare cu nodul soimus ...



















adiarc

sunt plecat...si mie imi pare doar de ochii lumi..si ai ministrului...
dupa Paste ,ii voi verfica constant...nu va griji...daca intradevar lucreaza ve-ti afla in timp util
Mersi Rocklee pt efort
Paste Fericit si numai bine tuturor
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

marius_tm

reusit reportaj, bravo Rocklee !

excelent lucreaza UMB-ul ....

pacat ca nu toate firmele care lucreaza la autostrazi nu se ridica la "cerintele noastre" si a calitatii UMB-ului !




rocklee

lasam in urma santierul si plecam catre casa





pentru acum doar atat ...data viitoare mai mult ...un paste fericit si sarbatori cu bucurie ...ROCKLEE.. :cheers:

(conduceti cu grija)  :vroomvroom: :thumbsup:

Denis

Multumim Rocklee super poze!!! Sarbatori fericite!! :cheers: :cheers: :gj:

udar

Super reportaj foto Rocklee si multe multumiri

user201

Un big like @rocklee pentru reportaj și poze și multă bucurie pentru știrile bune legate de loturile A1. Și eu sunt curios dacă se lucrează pe bune la OS3 sau nu, dar sunt convins că ne vom lămuri în curând.

marisRO

Paste fericit!

,,Avem nevoie de o viteză mai mare, fără a renunța însă la calitatea prelevărilor și la calitatea forajelor", a declarat Dan Costescu, Ministrul Transporturilor, prezent fiind pe șantierul autostrăzii Sibiu – Pitești.

În prezent se execută foraje pe Secţiunea 1 Sibiu – Boiţa (15 km) şi Secţiunea 5  Piteşti – Curtea de Argeş (30 km). La execuţia lucrărilor sunt mobilizate 4 echipe la forajele geotehnice cu echipament semimecanizat şi 3 echipe la forajele geotehnice cu echipament mecanizat. Până astăzi au fost realizate 81 foraje din 200 estimate pe Secţiunea 1 Sibiu – Boiţa și 95 de foraje din 349 estimate pe Secţiunea 5  Piteşti – Curtea de Argeş.
Finalizarea forajelor, efectuarea testelor de laborator şi întocmirera studiului geotehnic pe Secţiunile 1 şi 5 au ca termen de realizare luna iulie a acestui an.

În ceea ce privește lotul 3 al autostrăzii Orăştie - Sibiu, încă de săptămâna trecută a început organizarea de şantier pentru refacerea sectorului. CNADNR a mobilizat utilajele, specialiștii și echipele de muncitori pentru demararea lucrărilor.
Până în prezent, au fost executate lucrări de drenări şi scurgere a apei. Următoarele etape sunt: terasarea și drenarea cu piatră brută, consolidarea și stabilizarea terenului, reconstrucția corectă în conformitate cu proiectul inițial aprobat, realizarea lucrărilor de drenaj și colectare a apelor la suprafață.
,,Proiectul pentru cei 200 m dintre Săliște și Cunța a fost unul deosebit deoarece provocarea proiectantului a fost să pună în comun soluțiile sale cu soluțiile inițiale ale autostrăzii pentru a putea funcționa împreună. A reușit această fază, ne-am stabilizat la o soluție și a început deja și implementarea ei",a spus Dan Costescu.

Sursa: http://www.capital.ro/ministrul-transporturilor-pe-santierul-autostrazii-sibiu-pitesti-avem-nevoie-de-o-viteza-mai-mare.html

pasadia

Quote from: marisRO on April 29, 2016, 09:10:11 AM
QuotePână astăzi au fost realizate 81 foraje din 200 estimate pe Secţiunea 1 Sibiu – Boiţa și 95 de foraje din 349 estimate pe Secţiunea 5  Piteşti – Curtea de Argeş.
Finalizarea forajelor, efectuarea testelor de laborator şi întocmirera studiului geotehnic pe Secţiunile 1 şi 5 au ca termen de realizare luna iulie a acestui an.

Daca fac 350 de foraje pe Pitesti - Curtea de Arges, o portiune totusi plata si relativ scurta, atunci pe Curtea de Arges - Boita ar trebui sa vedem cateva mii de forje, nu? Si cand zic cateva mii ma gandesc la vreo 6-7 mii, nu doar la 2. Numai luand in calcul timpul necesar mutarii instalatiilor si ma gandesc ca finalizarea va fi abia la sfarsitul anului viitor. 

stefan_viziru

Cum???? >:(

Doar sectiunile 1 si 5 si doar 176 din 549 (32%)???
Dar restul sectiunilor, care sunt in numar mai mare, pe distanta mai mare si in relief dificil ???
Studiul de fezabilitate complet nu va fi gata inainte de jumatatea lui 2017, etapa de laborator se va intinde oricum pe multe luni!!!

In afara de neadoptarea prin lege a MPGT, ratarea completa a A1 (nu va fi gata pana in 2025 - parere personala) este coroana
de pe tortul incompetentei si tradarii nationale la care asistam in domeniul transporturilor de 26 de ani incoace!!   
A12 sau A6 pentru Romania pana in 2025!

alecu26

Ai dreptate Pasadia. ....Bună remarca ăsta. ..ca și doar mutare utilajelor durează mai mult. Dacă înțelegi ce vreau sa spun.
Drumurile noastre POATE;

Quest

Eu la recenta comparatie (06.04.2016 vs 25.10.2015) pe care am facut-o ptr A1 LD3-4
http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=2.msg113804#msg113804
spuneam ca lipseste un cadru de la Ecoduct Ohaba 1 @ km 57+710 (90 m), ptr ca n-am reusit cu precizie sa-mi dau seama in niciuna dintre filmari, unde in amonte fata de Ecoduct Ohaba 2, in sus catre Cosevita e plasat. Si nimeni nu m-a corectat.
Acum Rocklee imi spune ca de fapt nu exista pe LD3 alt ecoduct decit cel pe care il stim, la celalalt s-a renuntat.
NGC20 tu ca un tip super informat ai fost referinta mea in privinta celuilalt ecoduct care spuneai ca s-a mutat de la km 65+865 (Grind-Teiu) la km 57+710 (Ohaba-Cosevita). De fapt, dupa decizia mutarii sale, a aparut o alta prin care s-a renuntat cu totul la el ?
Common sense will get you far !


Cozak

Rocklee esti un mare om, foarte pasionat si ne aduci bucurii de fiecare data cand pleci la drum pe autostrazile noastre in constructie.
Esti un adevarat Breaking news!
Multumim pentru efort, meriti o rasplata mare!
Stima! :yes: