News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 28 Guests are viewing this topic.

nenea_hartia

@adiarc: Nu fii rău, au făcut totuși casiurile. Înseamnă că oamenii evoluează. :lol:

clau

Pana la urma chiar au lucrat bine la cariera. Cand au umplut in urma rasturnarii pilonilor era clar ca doar inaltarea terasamentului cat mai mult e solutia cea mai ieftina si rapida... Sper sa tina bine in timp...

clau

Mergi pe Dj 706 A din Ilia spre Breteaua Muresana... Vezi cariera din drum sunt max 50-70  m intre DJ si A1 acolo...

Liviu_udr


vancouver

#27679
Quote from: rocklee on March 18, 2016, 07:28:57 PM
sa incepem cu traian vuia .... :)




O poza cat o mie de cuvinte. Pe langa apa care balteste la baza intregului rambleu al celor de la Impregillo-Salini, mai observati si inclinarea unor mai mare a taluzului, astfel ca au mai economisit 2% umplutura... De asemenea asfaltul se vede clar ca este mai prost, mai putin neted (se vede mai bine in alta poza).
Feroviar: inadmisibil că ramâne 1 fir pe unele porțiuni după reabilitare pe Craiova-Caransebeș și Cluj-Oradea. Da pentru extinderea programului Quick Wins. Limitare instalare ETCS doar pe coridorul IV, pana cand va deveni pe deplin functional si isi dovedeste eficienta. Autostrazi: DA pentru 4 treceri montane: A1, A3, A6 si A8. NU deocamdata pentru A13 montan si A Nordului partea montana.

TibiV

rocklee,
de data asta meriţi cu adevărat :cheers:

Nu de alta, dar pozele tale au venit ca o bere rece care să liniştească spiritele încinse pe alte topicuri.... :)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Poza asta nu vă spune nimic ?...
Colţul din stânga-jos....

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

adiarc

Pai e valabil ce spuneam mai sus....
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

clau

#27683
Vancouver nici mie nu-mi place Imbecilio dar la Traian Vuia nu au pus stratul de uzura ca sa le dam nota finala ... In rest dezastru cu scurgerea apelor pe viu vezi doar o mare de noroaie si baltoace iar pe mijloc niste asfalt... Asta e lot 2 si ii spune autostrada dar vedem la final ce iese...

clau

TibiV ... Astia pe lot 2 au dus pamant de la Aciliu si l-au pus pe tot lotul si singurul mega debleu dintre Traian Vuia si Margina o ia la vale... Asa se intampla daca lasi apa sa-si faca de cap...

mishu77

Am trecut si eu dupa masa spre Deva-Sibiu (cred ca era cam 17:15 cand am fost in zona) si se lucrau la nod Margina peste tot (pasaj calea ferata, pasaj dn si pod peste Bega). La pasajul peste DN68A inainte de Mrgina circulatia era dirijata la paleta (turnau ceva asfalt la DN am impresia). Ca si completari ce am observat pe drum, pe A1 inainte de nod Traian Vuia (nu mai stiu exact 2-3 km inainte sau asa ceva) avem o mica alunecare a debleului in genul celor de pe A6 dar mult mult mai mica, ideea e ca exista si posibil sa se extinda (chiar daca este in exploatare de vreo 2-3 ani si nu au fost probleme pana acum, se pare ca debleul a luat-o la vale si pamantul a ajuns in santul de colectare a apei). Nu am apucat sa fac poze ca ma luat prin surprindere aceea alunecare. Undeva dupa Cosevita am avut 2 camioane in fata pe DN incarcate cu pamant galben (umplutura), dupa care am mers pana la nod Grind unde camionele a facut stanga in santier, deci banuiesc ca ce scot din zona Cosevita duc la nodul Grind (sau o parte din ce scot de acolo). La nod Grind se lucra puternic si sunt munti de umplutura. Am 2 poze de la nod Margina dar nu are rost sa le pun, ce a pus @rockle e mult mai complet.

O seara buna sa aveti.

rocklee

sa ne ma bucuram un pic de cateva imagini puse dimineata la ora 3 ... :)






rocklee

#27687



























rocklee

#27688
in aceadta imagine se vede o cota de umplutura ... :o












pe acest aliniament sunt un rand de piloti forati ....



luau umplutura de aici ...din vechiu terasament ....si o duceau ...



o aduceau aici si indulceau panta dealului



iar in locul fostului terasament aduceau ...material de sus din cariera chiar din varf..


rocklee

#27689
inca cateva gropi si sapaturi si gata ...