News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 29 Guests are viewing this topic.

vldklm

http://www.economica.net/mobile/o-noua-amanare-autostrada-sibiu-pitesti-ar-putea-fi-gata-in-2023_112730.html

La anu si la multi ani..

Parerea mea e ca iar o sa ramanem cu banii necheltuiti daca nu o sa avem cateva autostrazi finantate de UE in constructive in paralel....

adiarc

#26671
De fapt e singurul termen realist.....daca anul viitor organizam licitațiile si pana la sf anului 2016 semnam contracte ,înseamnă ca începem sa lucram in 2017( o varianta optimista ) ;avem min 5 ani pt sectoarele grele dintre Boița si C.De Argeș.....așadar optimist va fii gata in 2022.....

Într-adevăr,daca nu ne mișcam pierdem finanțarea si pe acest proiect

Poate cineva de sus deschide larg ochii si realizează ca deja Suntem in mare intrarziere.Am pierdut deja 2 ani si al treilea e ca si pierdut.!!!!!!!!!!

Buba cea mare si 2 ani pierduți,vin de la cretini care au anulat Sf-ul in 2012 si le-au trebuie 2 ani sa reia licitația.....adevărați doctori.....
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

horatiu.cosma

Oricum nu o sa se incheie POIM in 2020, va fi cel putin 2022. Actualul exercitiu a avut 9 ani, nu vad de ce urmatorul ar avea 5.

yetiman

Cum zice TibiV : cool down baieti.
Inchiderea proiectului este cu totul altceva fata de finalizarea lucrarilor de executie.
Un proiect este finalizat dupa ce s-au verificat documentele si s-au facut platile.
Termenele respective includ si partea asta.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

TibiV

Quote from: horatiu.cosma on January 08, 2016, 08:06:42 PM
Actualul exercitiu a avut 9 ani, nu vad de ce urmatorul ar avea 5.

Nu va avea nici 9, nici 5, va avea 10 ani.
Adică ultimă factură pe POIM va putea fi plătită pe 31 decembrie 2023 !.
Este de fapt exact ce zice documentul MFE, până acolo ne putem întinde cu termenele în cel mai rău caz...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)


TibiV

Asta chiar ESTE o ştire.

Şi după cum spuneam mai devreme, HotNews nu doar îţi povestește ce a înţeles dintr-un document, ci îl şi pune acolo.

PS
Asta ca să ne înţelegem de ce nu cred o stire Digi preluată după economica.net, preluată după Agerpres...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

adiarc

Eu n-as accepta in aceste conditii ,nici o extindere a timpului.Reziliere in secunda 2 pt nefinalizare in termenul contractual.Punct....

Adrian....stai linistit...si eu de fiecare data cand pomenesc nume ilustre,cum ar fii teparii de la Salini ,plagiatori,ministere sau companii inutile cu bugete uriase,etc...primesc minusuri la greu....sa curga spre mine cat de multe.......adevarul ne elibereaza.....si-l voi spune in orice conditii
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

adiarc

Apropo.....ca sa nu uitam

Ieri s-au implinit 4 luni de la inchiderea lotului 3 Orastie-Sibiu....lot care zace pustiu cu un crater in mijlocul lui........"multumesc" inca odata tuturor celor responsabili de acest dezastru : cei care au facut SF,constructor,fosti ministri si fosti premieri sau fosti dir.ai Cnadnr sau altii din Cnadnr ,responsabili de plati ilegale......
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

bridge

Quote from: adrian rosca on January 08, 2016, 09:38:20 PM
Mda, de abia ce vorbiram astazi de Tecnic si calitatea proiectarii facute de ei... Nu credeam insa ca va veni atat de repede confirmarea.

LE De cate ori ii "laud" pe Tecnic pe forum, imi apare cate un minus la karma  :) Stiu ca sunteti aici cu noi, simt o perturbare a Fortei  :lol:
Ma risc si ma repet:Aceeasi soarta va avea SF-ul tunel Meses.Acolo sunt fara SPEA.

Cozak

adiarc si adrian rosca v-am pus eu un like sa mai indrept balanta. Ce am vrut sa spun eu ati facut-o voi. Tot ce pot sa mai spun e ca prima mea excursie catre bucuresti, de la timisoara, va mai  intarzia cativa ani buni. Sper sa nu moara toate rudele. Nici nu stiu pe cine sa mai injur. Mi-e rusine mie. Un + pentru hhotnews!

TibiV

@ adiarc & bridge

De la mine +1 fiecare... :)
Chiar avem Tecnicşi printre noi ? :lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma

Mda. Cam asta observasem si eu la o citire sumara a raporturilor. Au facut Tecnistii niste foraje in zona plata ca-n palma spre Curtea de Arges, s-au plimbat putin pe lot sa vada ce fac pestii din zona, si cam atat. Pai pe 29 de milioane de lei cred ca pana si eu ma mobilizam mai serios. REZILIERE sa fie, mai bine intarziem acum 6 luni, decat poate 2-3 ani mai incolo. Sa vina JASPER sa ne faca studiul. Tactica "suntem cei mai tari, nu avem nevoie de banutii lor, ne descurcam, europenii sa ne faca noua planuri?" a cam apus, ar trebui sa trecem cat mai repede pe placa "nu avem experienta, avem nevoie de ajutor".

bridge


Allex

^ fix asa!

Intre timp, pe forumul CNADNR bate vantul, anul asta nu s-a postat nimic. Si nici pe site nici o informatie noua (doar s-a schimbat "butonul" de accesare al link-ului). "Multumim" pentru "transparenta"!!!

Astept cu interes un comunicat din partea unui oficial (CNADNR/MT).
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova