News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 55 Guests are viewing this topic.

danutzu_1069

Nu cred ca a mai postat cineva:
http://www.ampost.ro/pagini/cm-post-noiembrie-2015
De interes este PPS-ul: 6.2_Autostrada_Orastie_-_Sibiu.pptx

cutter

Ba da. :) Dar nu strică încă o dată.

danutzu_1069


Vlad94

@Alecu26,am si eu o schita cu pasajul.Zic ca,cu giratoriul ăsta am rezolvat și racordarea minei
http://imgur.com/5euuxcA

stefanudrea


x12cbulz

In sfarsit avem si noi o reactie oficial la dezastrul de la Cunta Saliste. Poate aflam si noi care au fost jocurile de culise din spatele proiectarii, constructiei si inaugurari acestui tronson. Cineva trebuie sa dea socoteala, nu suntem o tara bananiera.
PS Poate aflam cine a ordonat deschiderea tronsonului chiar inainte de alegeri (ce coincidenta  O:-)  :| ) ,poate ar fi interesant. Ce ziceti?   ;)  :p
http://www.realitatea.net/dosar-penal-deschis-de-dna-pentru-cazul-autostrazii-sibiu-ora-tie_1842776.html?utm_source=Cub-Homepage&utm_medium=Clicks&utm_campaign=trkweb

aga

Pentru intersectia de pe DN7 eu cred ca numai un sens giratoriu va fi gasit ca solutie (daca e facut bine e mai bun si pentru noi). Nu vad CNADNR complicandu-se si cheltuind bani pentru nu stiu ce poduri, pasaje. Probabil vor face ca panta sensului giratoriu sa fie cat mai mica. Oricum va fi un cost mare iar noi vom spune ca de banii respectivi puteau face si pod/pasaj.

Quest

Quote from: stefanudrea on December 04, 2015, 06:50:08 AM
Se apropie 15 dec. TL2 nimic?

Va fi dat in trafic, stai linistit, dar dupa 15.12 (poate prin 21 ?)
Common sense will get you far !

alecu26

Quote from: aga on December 04, 2015, 10:05:14 AM
Pentru intersectia de pe DN7 eu cred ca numai un sens giratoriu va fi gasit ca solutie (daca e facut bine e mai bun si pentru noi). Nu vad CNADNR complicandu-se si cheltuind bani pentru nu stiu ce poduri, pasaje. Probabil vor face ca panta sensului giratoriu sa fie cat mai mica. Oricum va fi un cost mare iar noi vom spune ca de banii respectivi puteau face si pod/pasaj.

ca sa faci un sens giratoriu, exista anumite conditii de vizibilitate, de zona dreapta inainte si dupa sensul giratoriu...etc (poate are cineva normativul la indemana).

Acolo nu le vei indeplini niciodata. Daca se putea gasi o solutie decenta cu un sens giratoriu se facea unul de la inceput cu bidoane de plastic.

500.000 euro nu e un capat de tara. O solutie decenta atata costa acolo. Un guraotriu sa zic ca cost 100.000 Euro. Diferenta se compenseaza la primul accident serios.....asa ca ar trebui când chiar e rezonabil sa facem lucrari si proiecte decente. Intradevar...nu se merita sa faci cine stie ce intersectie denivelata pe  niveluri...sau cine stie ce nod rutier, ca nu va exista trafic. Dar un mic pasaj inferior....oricând se justifica acolo.
Drumurile noastre POATE;

stefanudrea

Quote from: Quest on December 04, 2015, 12:43:47 PM
Quote from: stefanudrea on December 04, 2015, 06:50:08 AM
Se apropie 15 dec. TL2 nimic?

Va fi dat in trafic, stai linistit, dar dupa 15.12 (poate prin 21 ?)
Iar am trecut chinurile facerii pe Lugoj Izvin! Vrem TL2. Pe Izvin Arad a fost o ceata groasaa! Daca era si pe Lugoj Izvin era jale!

Dani

#25585
Timisoara - Lugoj se va deschide de Craciun!

Vești bune pentru șoferi! Mult-aşteptata deschidere pentru circulaţie a lotului 2 al autostrăzii Timişoara – Lugoj va avea loc în acest an. Deşi nicio sursă oficială nu confirmă informaţia, în aceste zile se fac ultimele pregătiri pentru deschiderea acestui tronson, iar undeva în jurul Crăciunului va avea loc şi deschiderea oficială.

Așadar, cel de-al doilea lot al autostrăzii Timişoara – Lugoj va deveni circulabil din această lună. Constructorul s-a ţinut de treabă şi a terminat construcţia tronsonului înainte de termenul oficial.
Autoritățile județene nu au confirmat oficial deschiderea circulației, dar predarea autostrăzii către Compania de Drumuri ar urma să aibă loc în jurul datei de 15 decembrie. Ulterior, undeva înainte de Crăciun, ar urma să fie deschişi circulaţiei publice şi cei 25,6 kilometri aferenţi acestui lot.
Constructorul acestui lot a aparţinut unui consorţiu format din două societăţi italiene. Semnarea contractului de execuţie a avut loc decembrie 2013, iar ordinul de începere a lucrărilor a fost dat în ianuarie 2014. Finalizarea lucrărilor era programată în iulie 2016.
Valoarea ofertată a lucrărilor a fost de 423 de milioane de lei. Vă reamintim că şi primul lot al autostrăzii a fost deschis cu mult timp înainte de termen, o premieră la acea vreme.
Prin deschiderea lotului 2 din Timişoara – Lugoj vor putea fi deschişi şi cei zece kilometri din lotul 1 al autostrăzii Lugoj – Deva, de la Şanoviţa la intersecţia A1 cu A6, finalizaţi de mai mult timp, dar închişi circulaţiei pentru că nu exista o posibilitate de urcare pe acea porţiune de autostradă.

Sursa:
http://www.tion.ro/de-craciun-vom-circula-pe-autostrada-de-la-timisoara-la-lugoj/1596515

Ionut

Va rog discutati despre asta pe topicul CNADNR! Multumesc!

iuli

Dimineata pe la 8 la nodul de la Ortisoara se lucra din greu pe mariginea tarsamentului. Probabil refac santurile sau in sfarsit rezolva problema cu iluminatul nodului.

In rest, pe diverse portiuni dintre Arad si Timisoara se curata intens spatiul dintre sensuri si in cateva puncte chiar si canalizarea de pe margini.

Benzinariile MOL sunt deschise publicului!
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

IlisescuV

Daca tot se deschide TL2 sper ca au si contract de dezapezire sa nu se repete carambolul de la Cunta.
Are cineva ceva informatii in acest sens?

__dir

Sa deschida si vor contracta si dezapezire.

Luna trecuta Neaga declara ca sunt acoperite cam 80% din drumuri (mediafax), dar nu m-as baza pe ce zice el, fabuleaza.