Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

8 Members and 50 Guests are viewing this topic.

TibiV

Adică când e gata SF-ul, CNADNR este "servit" cu documentele de licitaţie ?
A doua zi poate începe licitația ?
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

myid

Quote- AUTORIZATII AVIZE SI ACORDURI
- ASISTENTA BENEFICIARULUI IN SUSTINEREA APLICATIEI DE FINANTARE
- PREGATIREA DOCUMENTATIEI DE ATRIBUIRE

Aceste cerinte sunt prezente in toate SF-urile sau actualizarile de SF-uri ? Sau difera de la un SF la altul ?

Daca se pun aceste documente la dispozitie, ar trebui sa avem o licitatie pentru capetele de SB-Pitesti in 4 luni, adica pe la 1 Noiembrie . Corect ?

get

Tocmai se actualizează Google Maps cu segmentele A1 / M43  :D

OIL1

#22773
E actualizat Google Maps, dar numai M43 si Nadlac - Pecica. De la Pecica la Arad e lipsa.

L.E. daca incerci sa  faci o ruta pe la noul PTF, nu te lasa. Probabil inca se lucreaza.

cosmin74

#22774
plata noua CNADR PENTRU AUTOSTRAZI
GHICI CUI >:(
SALINI IMPREGILO SPA MILANO SUCURSALA SIBIU LOT 2 DEVA -LUGOJ 12,399,810.95 LEI

PLATA NOUA SI PE LOTUL 2 TIMISOARA -LUGOJ TIRRENA SCAVI SPA ITALIA SUCURSALA CLUJ 38,778,880.10 LEI

horatiu.cosma

Hai sa o lasam mai usor cu Salini-Impregillo. Impregillo a fost preluata de Salini, nu ar trebui Salini sa ii mosteneasca toate pacatele. Deocamdata nu avem motive sa ne plangem de Salini. Daca reusesc sa finalizeze Dumbrava-Margina in acest an, eu chiar le-as da un BIG LIKE.

NGC

#22776
Quote from: cosmin74 on July 14, 2015, 05:44:30 PM
plata noua CNADR PENTRU AUTOSTRAZI
GHICI CUI >:(
SALINI IMPREGILO SPA MILANO SUCURSALA SIBIU LOT 2 DEVA -LUGOJ 12,399,810.95 LEI
DEZIVA CNADR CINE NU MUNCESTE BANI PRIMESTE
UMB MUNCESTE PE BANI LUI IAR SALINI IMPREGILO SPA MILANO PRIMESTE BANI
Nu cred ca e chiar asa. Nu vreau sa le tin partea, dar daca te uiti in sinteza platilor, vei vedea ca ultima plata pentru Lugoj - Deva Lot 2 a fost facuta in Decembrie 2014 si au mai lucrat de atunci.

Nu cred ca e nevoie ca pentru fiecare plata sa scrii un mesaj nou, pentru ca in general se fac mai multe plati in aceeasi zi pentru mai multe sectoare de autostrada.

Oricum, stai linistit ca le tin eu evidenta si actualizez sinteza cam o data pe saptamana, in general in weekend, pentru ca atunci nu se mai fac plati.

cosmin74

plati ASTALDI SPA ITALIA SUCURSALA ROMANIA BUCURESTI
PROIECTARE SI EXECUTIE AUTOSTRADA NADLAC-ARAD SI DRUM DE LEGATURA, LOT 1, CTR.92/87092/19.12.2013 -20,892,991.30lei
PROIECTARE SI EXECUTIE AUTOSTRADA NADLAC-ARAD SI DRUM DE LEGATURA, LOT 2, CTR.92/55709/26.09.2014- 12,000,027.09 lei

NGC

#22778
Multumim!

Dupa cum ziceam, avem sinteza platilor si le-am trecut acolo.

NGC

Quote from: TibiV on July 14, 2015, 04:35:34 PM
Adică când e gata SF-ul, CNADNR este "servit" cu documentele de licitaţie ?
A doua zi poate începe licitația ?
O parte din documente trebuie sa treaca si pe la AMPOST.

NGC

Quote from: myid on July 14, 2015, 04:35:58 PM
Quote- AUTORIZATII AVIZE SI ACORDURI
- ASISTENTA BENEFICIARULUI IN SUSTINEREA APLICATIEI DE FINANTARE
- PREGATIREA DOCUMENTATIEI DE ATRIBUIRE

Aceste cerinte sunt prezente in toate SF-urile sau actualizarile de SF-uri ? Sau difera de la un SF la altul ?
Nu este la fel la toate licitatiile.

De exemplu, pentru intocmirea SF pentru modernizare DN1S se cere mai putin.
Quote
- Elaborare Studiu de Fezabilitate
- Elaborare documentatii pentru obtinerea avizelor mentionate in C.U.
- Obtinerea certificatului de urbanism si a tuturor avizelor, acordurilor si autorizatiilor specificate in acesta

stangabriel

http://www.turnulsfatului.ro/31359/fisurile-din-asfaltul-autostrazii-au-fost-reparate-de-italieni-in-cele-din-urma.html

Deși, inițial, s-au rezumat la a privi cum o firmă angajată de CNADNR a început să repare fisurile și diferențele de nivel apărute în autostrada inaugurată cu puțin peste jumătate de an în urmă, italienii de la Salini - Impregilo SpA sunt cei care, în cele din urmă, au finalizat lucrările de reparații.


Dar de ce nu intervin pe toata distanta, la podete de exemplu.

daniel28

Quote from: horatiu.cosma on July 14, 2015, 05:53:50 PM
Daca reusesc sa finalizeze Dumbrava-Margina in acest an, eu chiar le-as da un BIG LIKE.

Asa se preconizeaza? Sa se deschida aceasta portiune?


istvan78

Quote from: daniel28 on July 15, 2015, 10:36:20 AM
Quote from: horatiu.cosma on July 14, 2015, 05:53:50 PM
Daca reusesc sa finalizeze Dumbrava-Margina in acest an, eu chiar le-as da un BIG LIKE.

Asa se preconizeaza? Sa se deschida aceasta portiune?

S-au facut afirmatii publice dinspre CNADNR si MT in acest sens, cum ca constructorul s-ar fi angajat sa dea in folosinta sectorul pana la nodul Margina anul asta.

Pe forum, parerile sunt impartite. Lucrarile in momentul de fata n-au ajuns nici la terasament pe unele portiuni, dar eu zic ca se avanseaza destul de bine, avand in vedere ca s-a inceput efectiv in teren doar de prin Martie. Tehnic, sectorul e simplu de tot, autorizatii de constructie au, vremea pare sa tina cu ei vara asta, daca au noroc si cu toamna lunga, sa nu vina inghetul inainte de anul nou, se poate...