News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 38 Guests are viewing this topic.

filipac

foarte buna autostrada, in 2 ore am ajuns din Arad in Budapesta, 2 ore si 15 minute ca a fost ceva accident si am stat 15 minute pe loc la vreo 60 de km de Budapesta.

Zimox

Quote from: go2mars on July 13, 2015, 12:04:41 PM
Apple Maps are și trafic (4min diferență între varianta cu trafic - 9h36 - și cea fără - 9h32), iar pe Google Maps nu pot vedea traseul pe noua autostradă Arad-Makó pentru că nu e încă un update făcut, 9h11 fără trafic pe Google Maps (1h diferență).

'' Map Maker will be reopened for editing in early August, and we're looking for users to now have more influence over the outcome of edits in their specific countries. This means that edits on Map Maker will be increasingly made open for moderation by the community ..'' sa inteleg ca ruta Mako - Arad (autostrada) nu va aparea mai devreme de 1 septembrie?
!

danutzu_1069

Cred ca se intelege foarte clar!

Kidu

Quote from: celestron on July 14, 2015, 04:42:29 AM
Quote from: get on July 13, 2015, 06:33:15 PM
Un utilzator maghiar din Szeged a postat o filmare M43 complet plus A1, Szeged - Arad:
În caz că n-ați văzut destule filmări
Filmarea foarte buna. Parca autostrada Szeget - Nadlac II arata mai bine ca restul drumului până la Arad. Ceea ce constat însa de ambele parți ale graniței este traficul foarte redus. Autostrada este pustie.

1) Szeged in maghiara sau Seghedin in romaneste.
2) Orice autostrada pare pustie in proximitatea frontierei.

laszlo.robert

#22759
Dupa 11 iulie si importanta ei mai ales de imagine a tarii noastre ,nu trebuie lasata garda jos ,si trebuie sa ne concentram atentia pe cele patru loturi ramase in constructie si mai ales asupra faptului sa nu o intirzie nejustificat ,cu licitatiile pe Sibiu -Pitesti dupa finalizarea SF -lui.

GabiHd

#22760
Quote from: Zimox on July 14, 2015, 10:33:46 AM
'' Map Maker will be reopened for editing in early August, and we're looking for users to now have more influence over the outcome of edits in their specific countries. This means that edits on Map Maker will be increasingly made open for moderation by the community ..'' sa inteleg ca ruta Mako - Arad (autostrada) nu va aparea mai devreme de 1 septembrie?

Userul Adrian Neamtu a raportat problema la google, singura cale deocamdata de remediere a situatiei.
Daca nu o vor pune cei de la google, da, din pacate, doar prin August o vom vedea pe Google Maps...

NGC

#22761
Quote from: Tavi on July 14, 2015, 09:34:35 AM
A1 cu benzinarii :)
Nu vreau sa stric entuziasmul, dar probabil ca articolul contine o greseala si e incomplet.
Licitatia a avut loc de fapt in 15 Iunie 2015 (deschiderea ofertelor) si e vorba de fapt de licitatia pentru statii mobile si nu de benzinarii cum se vorbeste in articol.
Vedeti si detaliile initiale de aici si discutia ce a urmat, plus articolul referit in Iunie de aici si comentariul lui ciprebbe de aici.





Data de 15 Mai 2015 ce apare in articol este de fapt data ce apare pe invitatia de participare, iar ofertele au fost deschise in Iunie.

pasadia

Laszlo, nu e finalizat SF-ul, abia a fost semnat contractul cu atribuirea lucrarii.

grig73

Tocmai am fost pana in Ungaria (pe la Turnu) si am remarcat aglomeratia de TIR-uri straine pe DN7 spre Pecica.Explicatia e ca la sensul giratoriu din DN care face legatura cu A11 este semnalizata A1 doar pe relatia Timisoara(Bucuresti) astfel incat soferii nu au habar de deschiderea autostrazii spre Ungaria.
Oare le era greu sa schimbe si panoul acela?tipic CNADNR

brutalway

Aglomeratie cred ca e putin cam mult spus. Nu pot fi mai multe TIR-uri decat inainte. Sunt probabil cele de pe DN7 si cele care vin dinspre nord.
Cat despre semnalizare sunt total deacord. Tipic CNADNR.

Tavi

Quote from: NGC20 on July 14, 2015, 02:31:49 PM
Quote from: Tavi on July 14, 2015, 09:34:35 AM
A1 cu benzinarii :)
Nu vreau sa stric entuziasmul, dar probabil ca articolul contine o greseala si e incomplet.
Licitatia a avut loc de fapt in 15 Iunie 2015 (deschiderea ofertelor) si e vorba de fapt de licitatia pentru statii mobile si nu de benzinarii cum se vorbeste in articol.
Vedeti si detaliile initiale de aici si discutia ce a urmat, plus articolul referit in Iunie de aici si comentariul lui ciprebbe de aici.
Merci de precizari si reamintire NGC20! :)
Eu am trecut-o la capitolul vesti bune si de aceea am postat-o. Raman optimist in sensul ca o sa vedem in urmatoarele luni ce inseamna si "statie mobila" in acceptiunea CNADNR.
Din cisterna sau din bidon, tot vom alimenta din ceva si bon fiscal tot vor trebui sa emita :)

laszlo.robert

Pasadia ,sunt Brasovean si eu dar poate ca nu m-am exprimat destul de explicit :dupa ce o sa se finalizeze SF -ul atit loturile cu 5 luni ,la care in teorie am putea avea licitatii la sfirsitul anului 2015 ,cit si cele cu 12 luni la care bine inteles se are in vedere anul 2016

Radu Boanta


TibiV

Bănuiesc că la SF-uri termenele curg de la semnarea contractului si că nu mai e nevoie de "ordin de începere a lucrărilor"...  :D
Dar oricum după ce termină SF-urile pentru cele două capete, CNADNR o să o mai moşmondească câtva luni cu pregătirea documentaţiei pentru licitații, aşa că tot 2016 va fi... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

NGC

#22769
^^^ Caietul de sarcini pentru actualizarea SF Sibiu - Pitesti cuprinde printre altele si urmatoarele lucruri.

Quote
6.2. Data de Incepere si Perioada de implementare
Prestatorul isi va incepe activitatea conform datei de incepere specificate in Acordul contractual.
"Data de incepere" nu este neaparat si data semnarii contractului.

Quote
4.1.2. Sumarul serviciilor
Sumarul activităţilor, investigatiilor, serviciilor de proiectare, analizelor, evaluarilor, studiilor, etc pe care Prestatorul le va presta si realiza, in vederea elaborarii studiului de fezabilitate, vor include, dar nu se vor rezuma la urmatoarele servicii prezentate in cuprinsul de mai jos si care sunt descrise in cele ce urmeaza.
- ANALIZA LEGISLATIEI SI A REGLEMENTARILOR IN VIGOARE
- STUDIUL DE TRAFIC
- STUDIUL PRIVIND ALTERNATIVE DE TRASEU
- INVESTIGATII DE TEREN
- Studii hidrologice şi hidraulice detaliate
- Studii geotehnice detaliate – Anexa 1
- Studii topografice detaliate
- Studiul arheologic - Anexa 2
- Alte investigatii de sol si materiale
- Identificarea proprietarilor, a suprafetelor de teren afectate si raportul de evaluare a acestora.
- Identificarea utilitatilor publice
- Studiul pedologic
- ACTIVITATI DE PROIECTARE
- Lucrări de drum, noduri rutiere,
- Lucrări de poduri/pasaje, podete si ziduri de sprijin
- Consolidări, terasamente si lucrari hidrotehnice
- Lucrari de tuneluri
- Conectarea reţelei locale de drumuri
- Dotări autostradă
- Siguranta circulatiei rutiere
- Planul de operare si întretinere
- EVALUAREA IMPACTULUI ASUPRA MEDIULUI
- Raportul privind impactul asupra mediului(RIM)
- Studiul de Evaluare Adecvata (SEA)
- Alte studii de specialitate (S.Sp.M)
- Planul de management de mediu (PMM)
- ANALIZA COST-BENEFICIU SI MODELUL FINANCIAR
- AUTORIZATII AVIZE SI ACORDURI
- ASISTENTA BENEFICIARULUI IN SUSTINEREA APLICATIEI DE FINANTARE
- PREGATIREA DOCUMENTATIEI DE ATRIBUIRE