News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 57 Guests are viewing this topic.

marcelbanu

Din fotografiile expuse una singură va produce discuții,
și anumea cea de mai jos unde, în plan îndepărtat,
există un stîlp de înaltă tensiune exact la mijlocul decopertării...
Celalți trei, susțin linia de 400 KV Mintia - Sibiu...

Este o linie de 110 KV Mintia - Păuliș...


Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

TibiV

#21406
Nu este deloc în mijlocul decopertarii.... Te fură unghiul si perspectiva...
Stâlpul argintiu este la cel puţin 100 metri distanță...
Stâlpul (si mai ales umbra lui...) se văd bine în GM... Nici vorbă să fie pe traseu...
Iar cel alb/roşu este de asemenea în afara traseului...
GM te lămurește... Am stat juma' de oră pe hartă/satelit exact din motivul ăsta...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

marcelbanu

#21407
Am mărit fotografia și mie mi se pare că este între benzile de circulație...
Săptămîna trecută cînd am făcut fotografiile din microbuz am văzut stîlpul în mijloc...
Poate mă înșel, dar cum am timp voi da o fugă pînă acolo...
Deocamdată, fotografia mărită...



P.S.
Cîtorva colegi de forum nu le place efortul de a prezenta imagini de pe lotul IV Șoimuș - Ilia,
mai ales că mă deplasez pe jos, mașina fiindu-mi la Timișoara...
,,Fie pierderea mea", vorba copilului...  :lol:  :lol:  :lol:
Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

Zinconiu

Cam descurajant stadiul lucrarilor de la Soimus ,  un an deja dupa inceperea santierului .
Parca am vedea imagini de pe santierele Sebes Turda , cele abia incepute - nu vad cum , atat de motivata , UMB ar putea termina cu poduri - viaducte inca nici schitate acest tronson in 2016  .
In alta ordine de idei , de ce se intarzie atat de mult ( decembrie 2015 ? ) terminarea segmentului Izvin Sanovita ?
Sectorul nu pare foarte , foarte greu , s-a inceput acolo acum un an , in fotografii se pare ca Tirrena avanseaza foarte , foarte incet .
De ce Izvin Sanovita nu ar putea fi inaugurat in iulie , impreuna cu faimosii 6 km ramasi de la Pecica Arad ?

danutzu_1069

As zice ca nu e numai un stalp, ci chiar doi!
Daca ne uitam pe OSM: https://www.openstreetmap.org/#map=17/45.92763/22.84168
A1 ar trece printre stalpi, dar nu stiu daca se respecta distanta minima dintre stalp si autostrada.
Ce nu inteleg eu este, de ce nu au proiectat autostrada asstfel incat sa ocoleasca stalpii, si aia 3 cu LEA, si astia doi?

NGC

#21410
Quote from: marcelbanu on May 10, 2015, 12:34:04 AM
P.S.
Cîtorva colegi de forum nu le place efortul de a prezenta imagini de pe lotul IV Șoimuș - Ilia,
mai ales că mă deplasez pe jos, mașina fiindu-mi la Timișoara...
,,Fie pierderea mea", vorba copilului...  :lol:  :lol:  :lol:
Cred ca problema este de fapt ca link-urile de like si dislike sunt foarte aproape unul de celalalt si este usor de gresit, de pe mobil mai ales.
Poate face ionut ceva in acest sens.  ;)

Am patit-o si eu saptamana aceasta si am incasat vreo 5-6 dislike desi nu am scris mai nimic, si doar am dat informatii despre licitatii.  :lol: :p
Dar dupa mine este mult mai important sa dam informatii corecte si la zi, decat sa ne pese de "scor".

yetiman

@marcelbanu: pozele tale sunt apreciate de dei care suntem cu adevarat interesati de evolutia lucrarilor. Si speram la up-date cat mai des.
De la mine ai un mare like! pentru poze.  :)
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

TibiV

@marcelbanu, nu iti face griji !... Chiar iti apreciem dedicatia si efortul...
Iar in problema stalpului s-ar putea sa ai dreptate...
Dar, danutzu_1069, in mod sigur este doar unul !
Care ar putea fi insa evitat. Iata mai jos poza satelitara din GM...

Si cele 2 variante de traseu posibile de evitare a stalpului:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

adyneamtu

#21413
^^ Fix pe unde ai trasat linia galbenă mai e un stâlp. I se vede umbra in dreapta primului stâlp.
Vedeți mai bine in street view.  De pe DJ se vâd cele două linii care vin din sud si se observă stâlpul aflat lângă DJ. Cel din stânga e camuflat de vegetație, dar se observă și el cât de cât.
Deci doar pe la nord pot fi evitați stâlpii. 

Altă observație e că stâlpul argintiu pe care l-ai încercuit nu e cel din poză.
In poză se observă stâlpul argintiu și unul mai cărămiziu care sunt in dreapta sus a pozei in continuarea celor doua linii de inalta tensiune de pe cei stâlpi.

Later Edit:

Later Later Edit:  @TibiV  Ca sa nu mai fac alt post oarecum off-topic. Nu mi-am dat seama ca vorbesti de alta poza.  Credeam ca e poza de pe aceasta pagina de mai sus.  Oricum dacă e de mutat stâlpul, o să-l mute, traseul sigur nu-l vor mai modifica.

danutzu_1069

Asta vroiam sa zic si eu. Mai este un stalp destul de aproape.
Link-ul meu care harta OSM nu este intamplator. Acolo sunt pozitionati stalpii si liniile electrice cum nu sunt in Gmaps.

TibiV

#21415
Quote from: adyneamtu on May 10, 2015, 02:54:03 PM
^^ Fix pe unde ai trasat linia galbenă mai e un stâlp. I se vede umbra in dreapta primului stâlp. Vedeți mai bine in street view. 
Ai dreptate, m-am uitat mai bine si se vede si umbra, si stalpul in street view.... :)
Quote from: adyneamtu on May 10, 2015, 02:54:03 PM
Altă observație e că stâlpul argintiu pe care l-ai încercuit nu e cel din poză.
Eu vorbesc de stalpul din poza cu cadru foarte larg, adica asta:

Stalpul argintiu cel mai din stanga, aproape de marginea pozei...

Si ce ai marcat tu, adyneamtu, pe pozele cu zoom mare este foarte corect... :)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

marcelbanu

Tocmai ce am fost pe teren aproape de acel stîlp...
Sper ca în 30 minute de acum înainte să reuşesc să pun fotografii exact de la faţa locului...

Şi cum am spus, pentru minusurile invidioşilor, "fie pierderea mea"...

Revin tot aici cu foto !
Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

horatiu.cosma

Stai linistit Marcel, eu sunt campionul minusurilor si la fel de bine dorm noaptea. Dintre a ajuta pe cineva cu o informatie care sa imi aduca un minus sau a tacea si sa raman fara minus, prefer oricand prima varianta :).

marcelbanu

#21418
- 11 la adevăr...
No, invidioşilor, că tot bat lotul IV pe jos şi voi priviţi pe monitoare fotografiile mele,
luaţi şi admiraţi...

Fotografii din data de 10 mai 2015, lotul IV Şoimuş - Ilia, km 95+500...
Stîlpul controversat şi nu numai...











Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

#21419














Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !