News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 46 Guests are viewing this topic.

adiarc

multumim de filmare...detaliul deranjant inca de la inceput si prezent pe toata durata filmarii , este cat de murdar este asfaltul....chiar era atat de costisitor sa-l spele ca lumea ?...amatori ...as fii vrut sa vad ce am vazut la multe alte loturi,......acel asfalt impecabil , macar in primele zile
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

ciprebbe

Ms si eu de filmare.
Adi, ieri inca aplicau marcaje asa ca e poate un motiv.
Mi-au placut suspensiile masinii care a depasit la intrarea pe viaduct....frumoase rosturi acolo.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

adiarc

as fii vrut si eu sa fie asa , dar pe portiunea de dupa nodul Apold spre Cunta , au terminat marcajele de cel putin 2-3 sapt. si nu e mai curata
din pacate , absolut toate podurile , dar si majoritatea podetelor au deja trambuline , dupa cum am mai spus
eu sunt curios daca CNADNR va face ceva legat de cele peste 200 de note de neconformitate , dar si aceste trambuline
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

marius_ar

#19038
Dupa cum am promis A1 Cunta - Saliste, tot de azi.

https://www.youtube.com/v/lT9BNLZyvhM

Archi

Acuma ca avem DN liber, se va aduce la starea initiala intersectia intre DN si nodul Cunta?

nedcatalin

Multumim de filmulete!

In sfarsit! In sfarsit! Premiul 1 pentru cel mai bun indicator din tara!



Poate s-a trezit CNADNR-ul si inlocuieste si pe celelalte dintre Sebes si Orastie, Sebes Est ...

mariansb

poze de sambata dimineata, ora 9.30-10
primele 3 de pe lotul Straco

[/URL]





























[/img]
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

mariansb

"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

Calin

Quote from: Archi on November 15, 2014, 11:32:59 PM
Acuma ca avem DN liber, se va aduce la starea initiala intersectia intre DN si nodul Cunta?
Parerea mea este ca cel mai bine ar fi ca acolo sa se amenajeze sau sa ramana ( in cazul tuturor acestor tipuri de intersectii) sensuri giratorii.Cred ca trebuie sa ne gandim la situatia in care autostrada va fi blocata intre doua noduri -fie pentru reparatii ( cum din pacate se preconizeaza deja pentru sectiunea aceasta de abia deschisa traficului ) fie in cazul unui-Doamne fereste-accident major. S-ar permite astfel o relativ buna fluidizare a traficului preluat de pe autostrada pe DN si de pe DN din nou pe autostrada.

Calin

#19044
@marius_ar -Multumesc pentru filmare!
@mariansb-Multumesc pentru fotografii !
Urmarindu-va ma uitam si imi spuneam "Cat de frumoasa Tara avem ! " Avem o Tara cu niste peisaje incantatoare !
Pe de alta parte m-a surprins -desigur in mod placut- cat de redus este traficul-se circula extrem de confortabil si sigur pe autostrada !
@Ionut - Nu uita sa aduci "la zi" harta cu portiunile date deja in folosinta de pe A1,care se afla pe prima pagina a acestui topic ! Sa speram ca vom vedea A1 data in folosinta pe intregul ei parcurs cat mai repede !

horatiu.cosma

Nu m-am putut abtine si am facut si eu un drum de Cluj - Sibiu si retur :). Noul lot pare a fi un vechi lot, adica foarte murdar. Denivelari au fost cateva, dar in zone dintre asfalt proaspat si mai vechi. Am vazut si eu cateva galme de asfalt, ca si cum ar fi scapat putin mai mult asfalt, 2-3 zone de 1 m patrat pe sensul Sibiu-Sebes. Peisajul e superb(cu exceptia dealurilor escavate, dar unde sper sa vad iarba cat mai repede). Se lucra in cateva puncte destul de puternic, mai ales in zona debleului de dupa viaduct Aciliu. Probleme iminente nu vad, dar daca gaurile umplute cu beton din care ies tuburi de la Aciliu si Apoldu nu se curata periodic, prevad ceva urat peste 1 an doi. Nu am reusit sa fac poze, fiind la volan, dar au facut colegii. Multumim frumos, beau o bere in cinstea voastra.

simotm

#19046
@adiarc

Legat de neconformitati, stim cu totii de ce a fost deschisa acum , intrebarea e cine va fi raspunzator daca apar evenimente nefericite din cauza acestor alunecari si a grabei din partea mai marilor conducatori.

Am mai citit ceva legat de riscuri, dar asta  mi se pare destul de detaliat (nu retin sa fi fost postat anterior)
http://www.capital.ro/a1-orastie-sibiu-lot-3-cronica-unui-catastrofe-anuntate.html

dr4qul4

Terminați cu scenarii apocaliptice. Au îndulcit panta aia atât de mult ca nu mai are ce sa o ia la vale sa distrugă tot.
Problema rămâne la adâncime, dar asta înseamnă ca nu vine dealul peste ci fuge dealul de sub autostrada.
Daca nu-i dădeau drumul acum, pana la primăvara mai aveam destule victime DN.

Eu consider ca CNADNR a procedat cum trebuie cu acest lot in ceea ce privește rezolvarea diferendului. In sfârșit se da un semnal clar constructorilor. Licitați soluția corecta pentru ca nu vor mai fi suplimentari financiare. Peste câțiva ani vom începe sa vedem rezultatele.
Sa speram ca vor da un avertisment si celor care fac SF-uri ca sa nu mai găsim cimitire.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

adiarc

la capatul viaductului Aciliu dealurile au peste 40 de m si sunt NECONSOLIDATE......asa ca nu e nici o exagerare.....art lui Baiazid este f.realist si oricand poate avea loc o  catastrofa
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

penad2007

Multumim tutror pentru festivalul de poze.

Oricum presa vad ca preluat multe dintre ideile vehiculate pe aici, incepind sa puna intrebari stinjenitoare. Ceea ce e foarte bine.
Daca se intimpla ceva, cel putin vinovatii vor fi mai usor de gasit. Ceea ce e un pas inainte la noi.

De acum ochii pe loturile ramase.

Multumesc mult inca odata pentru poze si filmulete.