News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

7 Members and 51 Guests are viewing this topic.

M-Power

Si in contextul asta Rus ne propune sa ne bazam in mai mare masura pe "banutii nostri prietene"...!?

Ionut

Quote from: Tavi on October 18, 2014, 09:06:20 PM
Deci Ndlac - Lugoj este cvasi gata. Ca n-o fi decembrie ci martie chiar nu are importanta cat timp nu se termina si M43 sau cum ii zice.

Eh nu e chiar "cvasi gata" in martie 2015 Nadlac-Lugoj. Izvin-Sanovita va fi gata pe la finalul verii daca totul este OK. Au mult de lucru totusi, chiar daca segmentul nu este deloc greu. Si sa speram ca nu apar probleme cu platile. Cu putin noroc, mergem in concedii de la Lugoj (Dumbrava) si pana la Nadlac numai pe autostrada in 2015. Sa vedem.

PS: va rog nu mai deviati, vorbim doar de A1 aici. :cheers:

adiarc

si totusi , nu exista , legal ,un termen limita pt acele autostrazi...intelegem de nu vor sa le dea , dar nu-i obliga legea ?
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

gdaniel

Salutari de la Aciliu, nu a alunecat nimic la vale peste autostrada dupa ploile care au fost pe aici, asfaltul e negru peste tot (cu urme de noroi) deci au pus si stratul de uzura peste tot.
La ora 15.00, trei excavatoare lucrau la gropile de pe versantul nordic in partea dinspre Sibiu si inca unul la santul de pe marginea sensului spre Sibiu unde sunt deja facute canalurile colectoare.

Poze in curand, doar daca reusesc sa conving cititorul de card SD sa mearga.

TibiV

Hai, măi cititorul de card SD, nu ne ţine cu sufletul la gură !...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma

Daca apar poze si cu avansul de la cele doua zone unde nu e turnat inca asfalt, fac noapte alba pana le pui  :lol:

gdaniel

Nu fa noapte alba ca pozele sunt doar de la debleu. Era un noroi inimaginabil si nu m-am plimbat sa vad mai mult dar de pe drumul de Aciliu tin minte ca se vedeau albe in departare cele 2 podete casetate, deci inca nu au ridicat terasamentul pana sa le acopere...


























image upload no compression

gdaniel

#18262
Se vede totusi in prima poza, daca te uiti pe sub viaduct, linia alba care e laterala primului podet la care mai e de lucru, chiar in dreptul stalpului de inalta tensiune.
Si pe partea spre Sebes mai lucra un excavator, dar se vedea numai bratul galben.

Bonus 2 poze de la 1 si 2km la vest de viaduct :))















user201

@gdaniel
Super pozele, inclusiv cele cu trenul. Privind la a patra poză, din ultimul set dar și la altele, debleul acela pare lățit, mai existând spațiu de cel puțin o bandă în stânga și în dreapta, deci chiar sper că va fi totul ok.

horatiu.cosma

Super pozele, multumim, noapte alba nu am facut, eram doar curios cat au ridicat la terasament, ca acolo ne dam seama daca "ne ducem la vot pe autostrada" sau nu  :)

Ionut

Pai unde sa ridice la terasament? Ca acolo in zona Aciliu au sapat (au facut deblee, au taiat acele dealuri). Evident, au facut si lucrari la terasamente, insa nu au ridicat terasamentul (rambleu). In fine. :) Se pare ca vor totusi sa dea in folosinta pana in alegeri... cam greu... Insa sper sa fie gata anul asta, chiar putin imi pasa ca va fi gata pe 2 noiembrie sau nu. Pana in decembrie eu zic ca pot termina. Astept cu mare interes si ultimul zbor al lui Eurocopter de la finalul lunii, sper sa apuce vreme buna si atunci ne vom lamuri exact cum stau lucrurile.

rocklee

#18266
poate ne va lamuri adiarc ...sau alcineva din zona  :o...cu o sedinta foto mai ampla si mai de aproape cum stau lucrurile pe acolo  :D

ori cum ii multumesc lui gdaniel pentru efort si daruire ...multumesc mult de imagini si vestile aduse ...imaginile cu viaductul si cea cu trenul iesind din padure sunt senzationale ...multa sanatate iti doresc  :cheers: :cheers:

schluppi

Am trecut azi pe la Traian Vuia. Am observat (cu satisfactie) ca s-a decopertat pe toata latimea autostrazii, inceputul lotului doi Lugoj - Deva (deci in prelungirea autostrazii date in folosinta). Asteptam cu interes si alte semne bune.

ciprebbe

^^^ ridicat terasamentul intre cele 2 podete, (capatul viaductului spre Sebes). Acolo e cheia tronsonului. E clar ca partea spre Sibiu e gata in 2 sapt. "gata" = calea de rulare finalizata.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Danny550394

Quote from: schluppi on October 19, 2014, 03:44:34 PM
Am trecut azi pe la Traian Vuia. Am observat (cu satisfactie) ca s-a decopertat pe toata latimea autostrazii, inceputul lotului doi Lugoj - Deva (deci in prelungirea autostrazii date in folosinta). Asteptam cu interes si alte semne bune.

Si cand te gandesti ca acum o saptamana crestea iarba pe drumul tehnologic.