News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

10 Members and 46 Guests are viewing this topic.

MNU

Conteaza cati bani se pierd atat timp cat e sigur ca se pierd? In timpul asta alti ROMANI (si nu numai) mor pe TOATE drumurile tarii pentru ca noi asteptam "banutii nostri, prietene" sa rezolve ANUMITE TRASEE iar dupa aceea sa putem da drumul la restul proiectelor.

teocharis

prietene, noi traim din banutii nostri, dar ne aparam saracia, neamul si...comisionul

marcelbanu

Am cam tras chiului...
Revin azi cu trei forografii din fostul cimitir de la Brănișca...
După cum arată locul mie mi se pare mai mult că au nivelat terenul
decît să fi strămutat mormintele...







Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

Lucrările stagnează pe lotul IV Ilia - Șoimuș, zona Brănișca...









Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

Tavi

Mai dar au iesit cu structurile din pamant. Nu este tocmai rau. Am senzatia ca au mutat insa mobilizarea catre A3. Mai sti Marcel ce mai este cu liliecii? Care o fi solutia tehnica pe acolo?

MNU

Au primit vreo autorizatie de construire. Cred ca inca nu o aveau pe nici unul din cele 3 loturi de pe Lugoj-Deva.

marcelbanu

Deocamdată nicio mișcare...
Marți am drum în zonă, sper să pot opri în zonă să fac două - trei fotografii la grotă...

Oricum, acum în zona respectivă e îmbulzeală mare: Selina lărgește șoseaua
și nu prea văd unde aș putea opri...

Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

infraAdi_ro

pe zona Branisca-Soimus nici o miscare la autostrada......se lucreaza la DN 76 in Soimus.sper sa pot face ceva poze.....
Romania are un viitor doar daca are prezent!

alexV

Quote from: delacroix on October 12, 2014, 08:14:36 AM
Quote from: cutter on October 11, 2014, 11:14:36 PM
...
Dar trebuie să terminăm cu prostiile și amînările acum! Gîndiți-vă că Sibiu-Boița și Curtea de Argeș-Pitești puteau fi gata la sfîrșitul anului viitor din bani care așa se vor pierde datorită sabotării acestui proiect :(
Cati bani se vor "pierde"? 1,5 mld? 1100mil? 750000mii? 2.000.000?

salut delacroix, am observat in mai multe mesaje de-ale tale ca insisti pe ideea ca Ro nu pierde bani in cazul asta, si tehnic vorbind ai dreptate. pentru analogie, o firma cu un utilaj spune ca pierde bani cand utilajul sta parcat. e gresit, corect ar fi sa spuna ca NU PRODUC niciun leu cat timp utilajul sta parcat. ca de pierdut n-au ce.

inapoi la fonduri europene pe A1 Sebes-Arges: tehnic vorbind Ro nu pierde nimic, ci NU PROFITA de cei 85% subventie din oricat ar fi valoarea proiectului. n'est pas?

adiarc

cum sa nu pierdem nimic??????momentan suntem la 37% cu fondurile pe infrastructura!!!!!!!!!!...credeti ca ajungem la 100%...sau un 70-80%...sa fim seriosi....vom pierde cel putin 0,5 mld....daca nu chiar 1 mld ( nu ma intelegeti gresit ...mi-as dori sa ma insel f.f.mult )...

uite mai jos un articol de astazi

http://www.zf.ro/eveniment/ministerul-fondurilor-europene-acuza-compania-de-drumuri-si-cfr-pentru-absorbtia-slaba-la-transporturi-13378354

,,Diminuarea bugetului s-a realizat din sumele neutilizate în primele opt luni ale anului 2014. De exemplu, pentru sectorul rutier, alocarea bugetară pentru acest an a fost de 3,1 miliarde de lei, cu o valoare a deschi­derilor de credite bugetare de aproximativ 945 milioane lei, ceea ce reprezintă un grad de realizare de aproximativ 30%. Nivelul scăzut al plăţilor realizate este efectul blocajelor în procesul de achiziţie publică, al slabei pregătiri a proiectelor tehnice ce generează probleme în implementare, precum şi al slabei capacităţi de a realiza un management de contract performant de către beneficiari, în principal CNADNR şi CFR - principalii beneficiari din sectorul de transport",

absorbţia de fonduri europene a avut un avans de 0,65% în luna septembrie".
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

MNU

De pierdut pierdem, pentru ca sunt de fapt bani colectati de la toti membrii UE (Romania included) care se intorc pe proiecte de interes european. Este, daca vreti, mecanismul prin care UE se asigura ca infrastructura europeana macro (de orice fel) este implementata. Bineinteles, mai exista si mecanismul prin care se incearca reducerea decalajelor de care Romania ar trebui sa profite in primul rand, fiind printre cele mai inapoiate in multe domenii.

alecu26

#18147
Quote from: alexV on October 13, 2014, 01:15:24 AM
salut delacroix, am observat in mai multe mesaje de-ale tale ca insisti pe ideea ca Ro nu pierde bani in cazul asta, si tehnic vorbind ai dreptate. pentru analogie, o firma cu un utilaj spune ca pierde bani cand utilajul sta parcat. e gresit, corect ar fi sa spuna ca NU PRODUC niciun leu cat timp utilajul sta parcat. ca de pierdut n-au ce.

inapoi la fonduri europene pe A1 Sebes-Arges: tehnic vorbind Ro nu pierde nimic, ci NU PROFITA de cei 85% subventie din oricat ar fi valoarea proiectului. n'est pas?

tu vorbesti serios?
de costuri de capital nu ai auzit? Utilajul ala cu ce bani l-ai cumparat? daca e in leasing...faptul ca nu lucreaza e pierdere curata...si chiar faliment.

Iar faptul ca nu profitam...iar e aberant. Banii daca nu-i folosim ii pierdem. Chiar mai mult...sunt relaocati spre tari care pot sa-i foloseasca. Asa ca ajungem in situatia absurda ca din contributia Romaniei la bugetul UE sa-si faca autostrazi Polonezii, Cehii, Slocavacii...etc...etc. Asta cum iti suna?
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

bb13

#18148
din categoria "daca nu ii poti convinge, zapaceste-i"

dragnea anunta ca incep exproprierile la sibiu-pitesti "in cel mai scurt timp" si ca in master plan scrie negru pe alb ca se face autostrada, citandu-l pe viorel... pai sa nu le iei la rand toate rudele si sarbatorile????

http://www.hotnews.ro/stiri-politic-18291105-liviu-dragnea-intre-sibiu-pitesti-autostrada-cel-mai-scurt-timp-incep-exproprierile-vicepremierul-cere-cnadr-mai-multa-fermitate-cazul-contractelor-neonorate.htm

MNU

S-au prins ca o parte dintre alegatori vor autostrada pe acolo si acum pluseaza pentru ceva voturi... nu puneti prea mare pret pe ce spune Dragnea sau Viorel.