News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

8 Members and 64 Guests are viewing this topic.

Archi

Posibil sa fie asa. Din cate imi amintesc parca Impregilo nu are pe lotul trei utilaje si oameni proprii. Posibil sa gresesc.

adifig2001

#17341
 Impreglio la randul lor nu a platit pt ca nu a primit banii. Posibil!  "Toate drumurile duc la Roma" (PSD)

dr4qul4

Quote from: cutter on September 11, 2014, 01:24:11 AM
Există o factură din 23/07/14 în valoare de 12,3 milioane plătită pe 25/08/2014 și una mai recentă din 02/09/14 în valoare de 3 milioane încă neplătită (dar asta nu e nimic neobișnuit - e în termenul obișnuit de plată).

Cum nu a primit banii? Factura emisa in 23.07, platita in 25.08 si inca una emisa abia pe 2.09 ?
Ce firma din romania sau de oriunde din UE plateste la luna? de obicei termenul de plata este de 30-60 de zile pentru valori mari, sau chiar in rate.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

teocharis

Quote from: adifig2001 on September 11, 2014, 05:30:11 PM
Impreglio la randul lor nu a platit pt ca nu a primit banii. Posibil!  "Toate drumurile duc la Roma" (PSD)

fara politica!

stangabriel

Hai sa ne linistim putin si sa asteptam ce se aude direct de pe santier daca se poate.

radutm

Quote



[FOTOGALERIE] Progres vizibil la autostrada Lugoj-Timişoara! Câteva lame de topor ameninţă desfăşurarea lucrării

Începute recent, în luna mai a anului 2014, lucrările la tronsonul doi al autostrăzii Lugoj-Timişoara sunt în toi, progresul fiind deja vizibil cu ochiul liber, mai ales în zona localităţii Şanoviţa. Aici, utilajele lucrează la foc continuu, asfaltul fiind deja uscat pe mai mulţi kilometri către Topolovăţu Mare.

În continuare, pe porţiunea dintre Topolovăţu şi Izvin, muncitorii se află în stadiul de decopertare şi de aplicare a stratului de pietriş. Urmează turnarea unui strat de stabilizator, după care cel de asfalt şi aplicarea marcajelor rutiere şi a despărţitoarelor dintre benzi.

Chiar dacă lucrările merg strună şi muncitorii par chiar entuziasmaţi de progres, arheologii s-ar putea să îngreuneze din nou lucrările la lotul final al tronsonului ce va lega oraşul de pe Timiş de Capitala Banatului.
............

Sursa si mai multe foto aici: http://redesteptarea.ro/fotogalerie-progres-vizibil-la-autostrada-lugoj-timisoara-cateva-lame-de-topor-ameninta-desfasurarea-lucrarii_1822071.html#sthash.KYvFSIZN.dpuf
cont inchis

adiarc

up date Impregilo
astazi , in jurul orei 11-30...aproape ZERO MISCARE ...doar UN SG EXCAVATOR si trei basculante...dezastruos...in rest nimic... fara balast , fara asfaltari , consolidari , excavatii...nimic...acel excavator doar sapa o groapa din aceea unde se toarna beton....atat  :(
sper ca vom avea aceea presiune data de campania electorala...altfel ZERO KM , anul acesta
se impune , cu siguranta , aceea filmare de urgenta , pt a o imprastia presei.













pustiiiuuuuuuuu















le urez celor de la Imbecilio sa dispara cat mai curand din Romania si sa nu mai aud de numele lor nici in ziare
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

adiarc

si ca sa fie tabloul complet...minciuna si dezinformarea la ea acasa...cica se lucreaza pe toate tronsoanele din Sebes-Turda...si ca sigur e gata tronsonul 3 pana la 15 noiembrie... :bash: :bash: :bash:.oricum articolul e cam dubios...cred ca a fost un interviu , in trecere prin Sb
:rip:

http://www.tribuna.ro/stiri/actualitate/ponta-promite-tronsonul-3-din-autostrada-sibiu-orastie-gata-pana-pe-15-noiembrie-99827.html#214115
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

sebba

si sa-mi mai ziceti mie ca dau "twist-uri" negativiste... la orice...
pai daca la orice lucrare se intampla magarii d-astea si nimeni nu vrea sa ia niste decizii benefice tarii... sa definitiveze odata o amarata de autostrada de care avem nevoie ca de aer... cum draci baltati as putea sa vad altfel lucrurile? :(

si ca sa aduc putina "agitatie pozitiva":  cred ca ma lipesc de o filmare "pro bono" pe Arad-Nadlac in curand, depinde si de vreme insa...
Sailing away! S/Y Haimana

adirt69_70

#17349
Salut vin cu poze de ieri seara si azi dimineata pe santir e liniste doar un excavator si un buldozer mai au activitate decoperteaza pamant vegetal sa acopere depozitul de pamant nu am poze cu depopzitul acoperit.
https://lh5.googleusercontent.com/-2cpI_YdkSdM/VBMz84Vfc2I/AAAAAAAAd7M/94SeoKbzf6E/w913-h685-no/IMG_20140910_185919.jpg





ancore grup de cate trei


https://plus.google.com/u/0/photos/110060984273089512132/albums/6058242908540122737

disney

Din raspunsul de azi al CNADNR de aici, rezulta ca pentru ecoducte inca nu au pregatit licitatia.

Quest

Radutm, legat de pozele de la Sanovita, eu ramin la parerea ca ce se vede nu are relevanta ptr deschiderea grabnica a tronsonului Sanovita - Topolovat, din moment ce la Topolovat lucrurile stagneaza deja de peste 2 saptamini. Am fost pe acolo in 26.08 si din nou ieri 11.09, n-au facut nimic, eventual terasamentul unuia dintre sensurile giratorii ptr descarcare (ca la Dumbrava). In rest doar teren decopertat si vagi urme de viitoare bretele. Trebuie vorbit pe filiera PSD direct cu Rus si intrebat ce angajamente si-a luat TS ptr Sanovita - Topolovat.
Common sense will get you far !

bb13

asezati-va linistiti (si pregatiti eventual si popcorn-ul)

http://www.mediafax.ro/economic/ponta-pe-15-noiembrie-cel-mai-tarziu-se-va-circula-neintrerupt-intre-sibiu-si-deva-13259415

Quote from: adiarc on September 12, 2014, 05:42:30 PM
up date Impregilo
astazi , in jurul orei 11-30...aproape ZERO MISCARE ...
le urez celor de la Imbecilio sa dispara cat mai curand din Romania si sa nu mai aud de numele lor nici in ziare

radutm

Quote from: Quest on September 12, 2014, 10:17:08 PM
Radutm, legat de pozele de la Sanovita, eu ramin la parerea ca ce se vede nu are relevanta ptr deschiderea grabnica a tronsonului Sanovita - Topolovat, din moment ce la Topolovat lucrurile stagneaza deja de peste 2 saptamini.
De acord cu tine Quest. Acele fotografii de la Sanovita sunt spectaculoase, dar nu sunt reprezentative pentru bucata pana la Topolovat sau pentru intreg tronsonul. Nu vad cum ar putea fi deschis ceva anul acesta. Au fost doar speculatii pe tema unei deschideri partiale "cat mai rapide".   
cont inchis

Archi

#17354
Eu inca imi mentin parerea ca avansul de la Sanovita nu este datorat unei posibile deschideri partiale. Eu cred ca TS vrea sa-si asigure acces facil la zona de lucru dinspre organizare. Altfel spus isi desfasoara covorul rosu sub picioare.