Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 19 Guests are viewing this topic.

rocklee

astazi am fost pina la Faget ....cu o problema de familie ...si surpriza ...salinii impregilio ....sau apucat de lucru ....adevarat cam timid dar in zona faget sat colonia mica sau apucat de decopertat stratul vegrtal

https://www.google.ro/maps/@45.8271014,22.1946365,73m/data=!3m1!1e3?hl=ro

am si citeva imagini ....am intrat intrun noroi mai frate de nota 10 ...dar pasiunea e mai mare decit ploaia.....si noroiul... :D

in indepartare utilaje adunate in ce ar insemna organizare de santier  :o

rocklee

ia aici e decopertarea   :)





cartierul nou din colonia mica ...locul pe unde trece a1 ..si o groapa tehnologica plina de apa :D



acestea au fost imaginile de pe lotul 2 deva -lugoj ...

rocklee

ia aici citeva imagini cu decopertare de pe lotul 3deva lugoj din dreptul localitati Lapugiu de jos

https://www.google.ro/maps/@45.8911808,22.4795658,73m/data=!3m1!1e3?hl=ro







rocklee

organizarea de santier a ltului 3 deva lugoj  de linga dobra si ...decopertarea din vecinatate  :D



Calin

 In sfarsit ceva si pe acest sector ! Multumesc mult tuturor celor care cu atata generozitate ne permiteti prin fotografii,filmari video si comentarii sa fim "la zi" cu evolutia constructiilor de autostrazi !!!
 

penad2007

Scuze , dar utilajele unde sunt?

luc

Azi dupa amiaza o macara de mare tonaj instala ceva in zona cu alunecari dinspre Dn, dupa viaduct spre Sebes. Adi, stii despre ce e vorba?

Calin

Quote from: cezar-mario2012 on May 29, 2014, 09:19:29 PM
La taxe pe autostrada tot se va ajunge orcine va fi la putere. Taxe pe autostrăzii sunt in marea majoritate a țărilor europene, in mare parte cu bariera, mai sunt taxe suplimentare pentru poduri și tuneluri. Totuși dacă vor fi taxe macar sa fie intretinute.
Taxe pentru autostrada deja EXISTA ! Si aceasta este Rovigneta ! Eu nu imi pun problema neaparata a existentei acestei taxe- ci a FORMEI sale !Pentru ca intre sistemul cu bariere si cel cu vigneta exista o diferenta de confort,utilitate si costuri.Imagineaza-ti ca de la Nadlac si pana la Bucuresti te vei opri de nu stiu cate ori la bariere ! Imagineaza-ti cozile care probabil vor fi ! Timpul pierdut astfel ! Cheltuielile cu salariile celor care vor lucra in aceste zone de bariere ! Imagineaza-ti ca ai gresit drumul-si in loc sa mergi de la Timisoara spre Cluj- ai ratat iesirea si mergi spre Bucuresti ! Trebuie sa faci prima iesire,sa platesti,dupa care reintri si vei plati din nou la destinatie cu conditia sa nu gresesti din nou ! Dar mai este un mare-mare dezavantaj ! Cum statul nu isi poate permite prea multe bariere-si intrarile si iesirile de pe autostrada vor fi foarte rare ! Deci autostrada va deservi mult mai prost zona !Vezi prin Ungaria ,Austria sau Elvetia cat de dese sunt iesirile de pe autostrada si cat de comode-fara bariere ! Iar daca te-ai "ratacit" sa iesi si sa reintri pe autostrada nu este nici un fel de problema ! Multi se plang de lipsa iesirilor de pe Bucuresti -Ploiesti sau lipsa posibilitatii de a intoarce......Deja sunt plangeri cu lipsa unor noduri suplimentare si desigur utile in zona Devei sau a Cugirului !Prin prisma ideii de a implementa sistemul cu bariere se explica totul ! In loc sa fie un venit adecvat -prin rovigneta -si sa cresti utilitatea si placerea oferita de autostrada - o limitezi printr-o solutie cat se poate de proasta -in opinia mea-prin sistemul cu bariera !!! Si asta crescand costurile de intretinere !

delacroix


Calin

Quote from: delacroix on May 29, 2014, 10:14:02 PM
wrong thread
Da..... :(  scuze-imi pare rau ca m-am aprins -si mi-am spus parerea, ca tot s-a vorbit inainte de sisteme de taxare !!!

Ionut

Va rog nu mai discutati despre sistemele de taxare aici! V-am zis ca avem thread special, discutam acolo!
:cheers:

iuli

Quote from: Calin on May 29, 2014, 10:16:05 PM
Da..... :(  scuze-imi pare rau ca m-am aprins -si mi-am spus parerea, ca tot s-a vorbit inainte de sisteme de taxare !!!

Nu-i nimic ca te aprinizi, e OK, dar te rugam sa folosesti thread-ul pus de Ionut. E mai usor si pentru restul sa urmareasca discutia. In plus, e pacat ca Ionut sa iti stearga opinia pentru ca nu e postata unde nu trebuie.

Multumim!
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

alin_simeriaveche

Quote from: rocklee on May 29, 2014, 09:48:27 PM
organizarea de santier a ltului 3 deva lugoj  de linga dobra si ...decopertarea din vecinatate  :D


parca vad niste masinari de prelucrat si imprastiat dorosol
Multumim rooklee

alecu26

baietii de pe lotul 3 au mari mari probleme. Vor incerca o abordare gen Imbecilo cu multe cereri de suplimentari si incercari sa scoata bani si din piatra seaca.

Au probleme cu apa, au probleme cu muresul ca de cateva luni e foarte mare si va continua sa fie mare (doar priviti cat de sus este apa in acea groapa arehelogica).

Daca nu accelereaza brusc, garantez eu ca si 2015 ca termen de finalizare e serios, serios in pericol.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

udar

Pe Timisoara Lugoj lot 2 cei de la TS nu se vor apuca de pasaje, treceri, nod pana in luna 7 cand vor preda proiectul si au acceptul pe el...........
Din surse.