News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

10 Members and 54 Guests are viewing this topic.

adiarc

ne mutam in cealalta parte

ca noutate ar fii ca s-a trecut la asternerea balastului stabilizat..din fericire , str de pietris de sub acesta dateaza inca de anul trecut si s-a comportat f bine ...nu au aparut crapaturi , alunecari , etc ( iar terasamentul de sub acesta a fost impregnat cu Durosol )



si un nou drum tehnologic



care o ia si acesta..la vale





balastul de care va vorbeam











peisajul este selenar





aici mai este destul de putin de excavat





in aceasta parte nu era , astazi , nici o miscare









cam asta ar fii.....
concluzia este aceeasi ca si la vizita precedenta..aici mai este muuuuuult de lucru

altfel , mi-e tare dor de un update pe Nadlac-Arad ( dorum ?? , sursasecreta ??? )
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

rocklee

multumesc adiarc...frumoase imagini ......dar cam putina miscare ....si multa dezamagire  :( :( :(

dorum

N-am reusit sa fac decat update-uri de la pasajul peste A1 de la Peregu Mare...poate ne face in curand un update sursasecreta sau poate voi reusi eu sa ajung...

florin74

S-au umflat muschii pe Sova, cred ca din cauza asteniei de primavara.
http://www.mediafax.ro/economic/sova-am-solicitat-constructorilor-urgentarea-lucrarilor-la-autostrazile-timisoara-lugoj-si-lugoj-deva-12633351

"Pe Timişoara- Lugoj lotul 2 am fost pe autostradă fără prezenţa şefului Regionalei de Drumuri Timiş, lucru pe care îl consider inacceptabil, fără prezenţa unor reprezentanţi ai constructorului Tirena Scavi de la Bucureşti, lucru pe care de asemenea îl consider inacceptabil şi fără prezenţa unităţii de implementare proiect a CNADNR central de la Bucureşti, lucru pe care, de asemenea, îl consider inacceptabil. "

Arad Nadlac
""Ei vor ajunge cu autostrada la graniţă cu nouă luni înaintea noastră. Am avut mai multe discuţii. Ei nu au spaţii de parcare a TIR-urilor pe perioada în care nu se trece la graniţa, facem totul la noi. "

Mai multe in articol.

dorum

#15454
Deci Pana la urma Selina face Lugoj-Deva lotu 2..... Mai sa fie...:) :)

florin74

Cred ca s-a emotionat in fata jurnalistilor  :D

bogdymol

QuoteDacă nu vor reuşi să termine până în decembrie 2015, în septembrie 2015 vom proceda la «fazare»

Fanii StarTrek se intreaba acum de unde are Sova un fazer :D



QuoteMinistrul a mai spus că a discutat şi cu omologul său din Ungaria despre autostrada care va fi construită de ţara vecină până la graniţa cu România şi că aceasta va fi finalizată cu aproximativ nouă luni mai depede decât cea din ţara noastră.

"Ei vor ajunge cu autostrada la graniţă cu nouă luni înaintea noastră."

Termenul de finalizare pentru autostrada M43 din Ungaria este Septembrie 2014 (de cateva ori am auzit Decembrie 2014).

Termenul de finalizare, conform contractului, pentru A1 Nadlac-Arad, lot 1, este Decembrie 2014.

Asta inseamnca cumva ca noi stim deja ca nu vom fi gata la timp? De ce s-a licitat o perioada de executie atat de scurta pentru acest tronson daca oricum se stia ca nu poate fi respectat?
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

florin74

Un nebun arunca o piatra in apa si noi incercam acum sa gasim o explicatie. Declaratiile astea sunt din categoria discutam discutii ca sa vorbim vorbe. Un alt porumbel scos pe gura de Sova. Nu este primul si sigur nu o sa fie nici ultimul.

dorum

#15458
Ca cam asta voiam si io sa zic :) :)... Nu termina ungurii cu 9 luni inaintea noastra veci...
Da e tare faza ca l-au lasat pe dom' ministru singur si n-a participat mai nimeni....

ion59

Asta, cu umflatul mușchilor, chiar era necesară! Cu cât mai multe vizite în teren, cu atât mai bine! Dacă nu stă cu biciul pe ei,  nu respectă nimic! Și când zic ei, mă refer și la CNADNR, nu numai la constructori! Să vedem dacă poate!

stangabriel

Faine poze. Impregili o asteapta pe doamna autorizatie probabil,insa eu imi aduc aminte cat de repede au sapat anul trecut in vara sa faca debleul cum e acum, cateva saptamani de ne-a luat si pe noi prin surprindere,plus solul e moale.

Cred ca Sova s-a referit la bucatile dintre Timisoara si Deva ca vor fi gata cu 9 luni mai tarziu fata de unguri,ca doar la ele a fost in vizita. El intai sa dea drumul la Pecica Arad.


alecu26

#15461
Quote from: florin74 on May 18, 2014, 07:08:33 PM
S-au umflat muschii pe Sova, cred ca din cauza asteniei de primavara.

normal ca a fost singur. era in campanie electorala...nu neaparat intr-o "vizita de lucru".

Dar despre ceva actiuni concrete, dead line-uri date catre Secol-Impregilo si Teloxim Aldesa nu se spune nimic? Ce se asteapta? Sa gaseasca si ei "cimitirul" sau "pestera de lilieci"? si dupa aia sa se negocieze hotararea de guvern care sa le puna in brate colacul de salvare? Nu este de ajuns ca li s-a scos din contract ecoductul pentru ursi si acum se va face o alta licitatie pe care evident ca aceiasi constructori o vor castiga pentru o lucrare mult mai mare si compelxa?
Drumurile noastre POATE;

iuli

Am fost ieri pana la Arad si concluziile sunt urmatoare: au inceput sa apara mici gropite pe banda intai (fara centura), centrul de intretinere de la Ortisoara e inghetat, nu se mai lucreaza deloc, spatiile de servicii sunt deschise finalizate dar pline de maracini si maci, arata ca intr-o jungla din Jurassic Park, era sa calc o rata salbatica cu vreo 10 boboci care traversau, un biciclist intra relaxat cu pelerina in vant pe centura si mergea pe banda de urgenta, doua masini oprite pe banda de urgenta ca soferii sa se usureze, politia la datorie cu radarul dar de data asta mai OK, erau in afara autostrazii, adica pe o banda de accelerare de pe lotul 2 Arad - Nadlac.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

bogdymol

Quote from: iuli on May 19, 2014, 07:08:38 AMpolitia la datorie cu radarul dar de data asta mai OK, erau in afara autostrazii, adica pe o banda de accelerare de pe lotul 2 Arad - Nadlac.

Dar metoda de oprire tot aia e: sare in fata ta omuletul verde si te opreste pe banda de urgenta :bash:
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

iuli

Ma gandesc..

Un "nefericit" era deja oprit, si patrula pe langa masina in loc sa stea in masina :(
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog